Aktywność fizyczna a problem z kręgosłupem - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Rozgrzewka i stretching – znaczenie podczas aktywności fizycznej.
8 sierpnia 2018
Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym?
20 sierpnia 2018
Rozgrzewka i stretching – znaczenie podczas aktywności fizycznej.
8 sierpnia 2018
Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym?
20 sierpnia 2018

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na bóle kręgosłupa, na co duży wpływ ma wiele godzin pracy przed komputerem, często w nieprawidłowej pozycji, ale też intensywne tempo życia, jakie sobie narzucamy. Nie należy lekceważyć nawet niewielkiego bólu, gdyż może on przekształcić się w poważną kontuzję. Czy można uniknąć problemów z kręgosłupem lub wyleczyć je poprzez aktywność fizyczną?

Wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa

Często dopiero, gdy dopadnie nas uciążliwy ból kręgosłupa, zaczynamy zastanawiać się, kiedy ostatnio ćwiczyliśmy. Ruch pozwala zapobiec wielu dolegliwościom, ale też może wspomóc ich leczenie, jeśli już zaniedbaliśmy nasze ciało. W przypadku bólów kręgosłupa szczególnie zalecane są ćwiczenia rozciągające dla kręgosłupa, izometryczne i gimnastyka w wodzie. Wykonując te ćwiczenia, możemy rozluźnić nadmiernie napięte -przez złe pozycje ciała -mięśnie kręgosłupa, zlikwidować przeciążenia bólowe i poprawić postawę. Oczywiście, każdy przypadek jest indywidualny i najlepiej skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednią aktywność fizyczną, jednak nawet spacer czy marsz z wyprostowaną sylwetką może okazać się pomocny.

Jaką aktywność fizyczną wybrać?

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można znacznie poprawić kondycję kręgosłupa, jak i całego organizmu. Jednak nie wszystkie rodzaje aktywności fizyczne są zalecane osobom z dolegliwościami tej części ciała. Przede wszystkim wykluczone w tym przypadku są sporty, które wpływają na obciążenie kręgosłupa, na przykład podnoszenie ciężarów w pozycjach zgięciowych, boks czy nawet tymczasowo jogging, który w momencie dolegliwości może jeszcze mocniej osiowo przeciążyć kręgosłup. W zależności od przyczyny dolegliwości należy przypatrywać się swojemu ciału również na zajęciach pilates czy jogi, które mogłyby wydawać się stworzone dla tego typu dolegliwości i owszem pośrednio są, jednak wszystko zależy od prowadzącego zajęcia i przyczyny naszych bólów. Jeśli przykładowo borykamy się z dyskopatią przez nadmiar pozycji zgięciowych (siedzenia i pochylania ciał) to jeśli na zajęciach np. jogi akurat natrafimy na kolejne ruchy typu skłony, rolowania w dół do zgięcia, które zdrowej osobie przyniosą elastyczność i ulgę , w naszym przypadku mogą powiększyć problem tyłowypukliny krążka międzykręgowego. Decydując się na samodzielną aktywność fizyczną bez konsultacji z fizjoterapeutą najlepiej postawić na pływanie czy nornic walking, które równomiernie i bez nadmiernego obciążenia uruchomią całe nasze ciało i zmuszą nasze stawy kręgosłupa oraz miednicy do naturalnych wzorców ruchowych, tym samym regulując napięcie tkanek miękkich.  Ćwicząc po okiem fizjoterapeuty lub trenera oprócz ćwiczeń celowanych w odciążenie kręgosłupa, będziesz wykonywać również ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące dla kręgosłupa i tułowia, a następnie przejdziesz do ćwiczeń wzmacniających zewnętrzne grupy mięśniowe, mięsnie posturalne. Tu wykorzystasz opór własnego ciałą oraz z czasem dodatkowy opór zewnętrzny, by od likwidacji dolegliwości bólowych płynnie przejść przez etap stabilizacji kręgosłupa, aż do zbudowania silniejszej sylwetki i dobrych nawyków oraz postawy ciałą. Ponadto w pracy, warto robić sobie przerwy podczas długotrwałego siedzenia i wykonać kilka ćwiczeń, aby odciążyć odcinek szyjny i lędźwiowy.

Ćwiczenia na kręgosłup w trakcie pracy

O swój kręgosłup możemy zadbać również, nie odchodząc od komputera. Siedzący tryb pracy i nawał obowiązków nie stanowią przeszkody. Nawet przy biurku można trochę poćwiczyć, aby zapobiec napięciu mięśni i uniknąć bólu. Można na przykład spleść dłonie, odwrócić nadgarstki i unieść ręce nad głowę, jednocześnie rozciągając kręgosłup. Można też skręcać ciało na boki lub podnosić głowę i odginać plecy do tyłu mocno prostując się przez oparcie krzesłą. Tak naprawdę takich ćwiczeń jest wiele, a niektóre z nich można bez problemu wykonać nawet podczas rozmowy z klientem czy współpracownikiem przez telefon. Jeśli Twoja praca na to pozwala można pomyśleć o pracy w zmiennych pozycjach i z ergonomicznie ustawionego krzesła, przenieść się na chwilę do biurka w pozycji stojącej, lub na klęcznik biurowy. Pamiętaj jednak, że każda długotrwała pozycja jest złą dla naszych pleców, dlatego najcenniejsza jest jej zmienność i jak najczęstszy ruch.

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.