Kolano kinomana - ból kolan po siedzeniu - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowiego?
21 marca 2020
Kwarantanna – tymczasowe zawieszenie działalności
23 marca 2020
Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowiego?
21 marca 2020
Kwarantanna – tymczasowe zawieszenie działalności
23 marca 2020

Kolano kinomana

? Fizjoterapeuci na home office? Fizjoterapia w czasach koronawirusa
Sezon 1 Odcinek 2 (s01e02) ?

Drodzy Pacjenci!
Większość z Was w ostatnim czasie jest na tzw. ,,home office’’, dlatego pracując przy biurku również w warunkach domowych nie zapominajcie o prawidłowej postawie ciała i ergonomii pracy kręgosłupa! Oprócz bólów kręgosłupa, możemy odczuwać również inne dolegliwości…

?Pracując dłuższy czas w pozycji siedzącej, część z nas skarży się na problemy bólowe zlokalizowane w okolicy stawu kolanowego.
Głownie odczuwamy je po kilkugodzinnym przebywaniu w pozycji, gdzie nasz staw kolanowy jest zgięty.
Objaw ten potocznie zwany jest jako ,, kolano kinomana’’.

?Ból zlokalizowany jest zwykle w przedniej części kolana. Wpływ na to ma przede wszystkim dysbalans mięśniowy stawu kolanowego jak i całej kończyny dolnej, dysfukncje stawu rzepkowo-udowego a także nieprawidłowości wynikające z wad postawy.

? Zwykle pierwszym objawem jest ból, głownie w przednim przedziale kolana.
?Rehabilitacja ,,kolana kinomana’’ oparta jest głownie na terapii manualnej, ćwiczeniach rozciągających mięśnie kończyny dolnej, ćwiczeniach wzmacniających odpowiednie partię mięśniowe.

Ćwiczenia na kolano kinomana

?Poniżej przedstawiamy Wam kilka sposobów, dzięki którym podczas pracy możecie doraźnie poradzić sobie z bólem kolan:

Film z ćwiczeniami możesz obejrzeć tutaj!

1. Automobilizacja rzepki- w siadze, podstwą dłoni spychamy rzepkę w dół w osi podudzia, możemy wykonać samo zepchnięcie albo zepchnąć rzepkę w dół, przytrzymać 10 sekund, rozluźnic.
2. Rozciąganie dynamiczne mięśnia czworogłowego, automobilizacja- w klęku, noga po stronie rozciąganej oparta np. o krzesło, druga zgięta w stawie kolanowym przeniesiona w przód, plecy proste, rozciąganie wykonujemy poprzez wypchnięcie w przód biodra po stronie rozciąganej, około 2 minut. Pracujemy każdy w swoim zakresie, w skali bólu max. 6.
3. Rozciąganie statyczne mięsnia czworogłowego (możliwe zastosowanie poizometrycznej relaksacji mięśni) – klęk, noga po stronie rozciąganej zgięta w kolanie, stopę trzymamy ręką, rozciągamy przyczep bliższy mięśnia czworogłowego utrzymując pozycje końcową,
wprowadzami PIR: bez widocznego ruchu napieramy stopa na dłoń, tak aby wywołąć niewielkie napięcie mięsnia czworogłowego przez ok. 7-8 sekund, nastepnie rozluźniamy i pogłębiamy rozciągnięcie poprzez wypchnięcie biodra w przód.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Klaudia Bogatko

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.