Siedzisz w złej pozycji? Rozciągnij Iliopsoas! - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Wznowienie pracy fizjoterapeutów!
5 maja 2020
Dlaczego warto wykonywać trening oddechowy?
10 maja 2020
Wznowienie pracy fizjoterapeutów!
5 maja 2020
Dlaczego warto wykonywać trening oddechowy?
10 maja 2020

?Fizjoterapia w czasach koronawirusa?
Fizjoterapeuci na ODMROŻENIU ?
SEZON 02 ODCINEK 02
(s02;e02)

Iliopsoas czyli mięsień biodrowo-lędźwiowy

W dobie dzisiejszych czasów, pracy opierającej się na przebywaniu głównie w pozycji siedzącej wiele osób w coraz młodszym wieku zaczyna mieć problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Jeszcze przed pandemią wiele osób mogło się pochwalić dużymi udogodnieniami w pracy w postaci bardzo wygodnych foteli. Niestety większość osób pracujących w biurze musiała przejść na pracę zdalną, gdzie w domach nie ma takich udogodnień.

?Długotrwała pozycja siedząca niesie wiele zagrożeń dla kondycji kręgosłupa oraz otaczających go struktur. Wiele osób pracuje online półsiedząc- półleżąc, zaokrąglając cały kręgosłup i zamiast siedzieć na guzach kulszowych, dosłownie miażdży kość krzyżową.

W takich pozycjach kręgosłup na pewno nie będzie miał się dobrze.
Jednym z mięśni który jest mocno odpowiedzialny za dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest mięsień biodrowo- lędźwiowy, który w przedstawionych na filmie pozycjach jest mocno skrócony.

? Iliopsoas składa się z trzech mięśni:

1. Mięsień lędźwiowy większy przyczepiający się do kręgów lędźwiowych oraz XII kręgu piersiowego
2. Mięsień lędźwiowy mniejszy, zaczynający się na XII kręgu piersiowym i I kręgu lędźwiowym
3. Mięsień biodrowy, wypełniający dół biodrowy

? Razem wszystkie te mięśnie przyczepiają się wspólnie do krętarza mniejszego kości udowej.

?Główną jego funkcją jest zgięcie oraz rotacja zewnętrzna stawu biodrowego, pogłębia lordozę lędźwiową przy ustalonych kończynach dolnych, wraz ze zgięciem stawów biodrowych zgina odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego

??Zapraszamy do obejrzenie filmu na kanale YouTube

Jego nadmierna aktywność mocno obciąża odcinek lędźwiowy, szczególnie w pozycjach niżej przedstawionych. Ważne jest, by ten mięsień utrzymywać w odpowiedniej długości, dlatego przedstawię jego szybki autostretching.
Dodatkowo warto wykonać mobilizację kręgosłupa, aby zachować ogólną mobilność stawów.

1. Test i wstępne rozciąganie: Przyjmij pozycję leżenia na plecach o nogach prostych. Przyciągnij kolano do klatki piersiowej. Jeśli w tej pozycji Twoja prosta noga nie opada swobodnie na podłoże, może to świadczyć o tym, że Twój mięsień biodrowo lędźwiowy jest mocno skrócony.

2. Autostretching: Pozycja wyjsciowa : klęk jednonóż, rozciągana kończyna to ta zakroczna. Przenieś ciężar ciała mocniej w przód, wypychając/ prostując biodro.
Wskazówka: możesz dodać delikatny skłon boczny w stron przeciwną do rozciąganej nogi, by pogłębić odczucie rozciągania.
Całość rozciągnięcia utrzymujemy 10 s. następnie powrót do pozycji wyjściowej. Powtórz od 3 do 5 razy.

3. Na koniec celem mobilizacji całego kręgosłupa ułóż się na plecach, ugnij jedno kolano i przełóż je przez druga nogę lekko skręcając miednicę i lędźwie. Rozpocznij rotacje tułowia zamykając i otwierając klatkę, prowadząc ruch za prostym ramieniem p diagonalnej. (głowa odwraca się za reką).

Głównym odczuciem w wyżej przedstawionych ćwiczeniach ma być rozciąganie na granicy niewielkiego dyskomfortu, każde inne odczucie jest niewskazane. Ćwiczenia nie mogą wywoływać odczucia bólu. W przeciwnym wypadku należy je przerwać i skonsultować z fizjoterapeutą.

Informacje przygotował nasz fizjoterapeuta Wiktor Deroń.

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiufizjoterapia.