Otyłość jako choroba cywilizacyjna XXI wieku - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
wyjątkowa promocja na vouchery podarunkowe na zabieg masażu we wrocławskim centrum RehaFit.
Promocja w gabinecie RehaFit z okazji Dnia Mamy
20 maja 2018
Rozgrzewka i stretching – znaczenie podczas aktywności fizycznej.
8 sierpnia 2018
wyjątkowa promocja na vouchery podarunkowe na zabieg masażu we wrocławskim centrum RehaFit.
Promocja w gabinecie RehaFit z okazji Dnia Mamy
20 maja 2018
Rozgrzewka i stretching – znaczenie podczas aktywności fizycznej.
8 sierpnia 2018

Problem otyłości dotyczy nie tylko społeczeństwa amerykańskiego, ale i niemal całej Europy. Najbardziej dotyka najmłodszych, o czym alarmują ostatnie badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego przyczyny to przede wszystkim zła dieta i brak ruchu. Postęp technologiczny sprawia, że nasza aktywność fizyczna jest coraz mniejsza. Na co dzień przemieszczamy się samochodami lub środkami komunikacji miejskiej, a większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Niestety, ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie. Otyłość jest tylko jednym z objawów tego stanu rzeczy, za to najbardziej zauważalnym. W efekcie cierpi nasza samoocena, samopoczucie i niemal cały organizm. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może doprowadzić do poważnych chorób, z którymi trudno jest sobie później poradzić.

Przyczyny otyłości

Przyczyny występowania otyłości mogą być różne. Zdarza się, że otyłość towarzyszy różnym schorzeniom genetycznym, jednak nie oznacza to, że dziedziczymy skłonności, bo nasi rodzice również byli otyli- u większości osób otyłość wynika z niezdrowego stylu życia i ten styl implikujemy swoim dzieciom. Oznacza to, że „dziedziczymy” pewnego rodzaju nawyki, co jest następstwem obserwacji i wychowania w naszych rodzinach. Otyłości sprzyjać może tzw. przekarmianie dzieci w pierwszych latach życia, a obecnie mówi się również o diecie mamy jeszcze w ciąży- kiedy produkowana jest u naszych dzieci ostateczna, stała ilość komórek tłuszczowych. Im tych komórek mamy więcej tym więcej „miejsc” potencjalnego magazynowania tkanki tłuszczowej. Dlatego pewną tendencję do tycia rzeczywiście możemy zawdzięczać naszym rodzicom, jeśli nasze mamy w ciąży nie pilnowały zdrowej diety, a w pierwszych latach życia dogadzano nam słodyczami i przetworzonymi produktami w nadmiarze.  Spożywamy coraz więcej wysoko przetworzonych produktów, które mają niewiele wspólnego z naturalnymi produktami. W pośpiechu często wstępujemy do różnego rodzaju miejsc typu fast food, gdzie pochłaniamy kolejne porcje tłustych przekąsek. Niestety, do wielu z nich dodawane są substancje uzależniające, jak chociażby glutaminian sodu, czyli polepszacz smaku.

Nieodpowiednia dieta to jednak nie wszystko. Głównym winowajcą otyłości jest lenistwo, a dokładniej mówiąc – brak ruchu. Widoczne jest to już wśród najmłodszych dzieci, które niechętnie biorą udział w zajęciach z wychowania fizycznego, a zamiast tego siedzą pochylone nad smartfonem. Nierzadko biorą przykład ze swoich rodziców, którzy nie uprawiają żadnego sportu i nie podejmują się jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Ten trend wydaje się tylko pogłębiać, co może okazać się zatrważające. Otyłość może doprowadzić do zwyrodnienia kości, cukrzycy typu 2, chorób serca, chorób układu oddechowego czy zaburzeń hormonalnych, a to dopiero początek długiej, niekoniecznie optymistycznej listy.

 Wpływ aktywności fizycznej na walkę z otyłością.

Aktywność fizyczna nie tylko bezpośrednio przekłada się na regulacje ilości tkanki tłuszczowej w naszym ciele, ale usprawnia pracę wszystkich układów. Sprawia, że jesteśmy sprawniejsi, mamy więcej energii, a co za tym idzie zaczynamy bardziej zwracać uwage na to co jemy. Będąc aktywni czujemy się bardziej pewni siebie i to napędza nas do podejmowania kolejnych kroków na drodze walki o lepszą sylwetkę a przede wszystkim zdrowie. Rośnie ilość endorfin- hormonów szczęścia , a tym samy maleje potrzeba „pocieszania” się jedzenie,. Stres odreagowany ruchem nie potrzebuje być dodatkowo „zajadany”, a kolejne pokolenie dzięki naszej aktywności nabiera wchłania i programuje w sobie zdrowsze nawyki. Aktywnośc fizyczna powinna być dobrana do naszych aktualnych możliwości fizycznych, zdrowotnych oraz preferencji. Nie musi oznaczać nudnych, znienawidzonych treningów. Najbezpieczniej jest zacząć pod okiem wykwalifikowanego fachowaca jakim może być trener personalny czy fizjoterapeuta, jeśli z Twoim zdrowiem nie jest zbyt dobrze. Co raz więcej ludzi ma już pełną świadomość dotyczącą plusów aktywności fizycznej, jej różnorodności oraz diety. Jednak od teorii do praktyki dzieli nas aż i za razem tylko jeden krok- najtrudniejszy- przeistoczenie teorii w praktykę, dlatego  mamy nadzieję, że ten tekst i przypomnienie o zagrożeniach jakie niesie ze sobą otyłość oraz o profitach płynących z aktywności fizycznej i zdrowszej diety pomoże właśnie Tobie zmotywować się do działania. 😉

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.