Drenaż limfatyczny - skuteczna walka z obrzękami - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Co czują Twoje stopy?
23 czerwca 2019
Shin splints – popularna kontuzja biegaczy
21 lipca 2019
Co czują Twoje stopy?
23 czerwca 2019
Shin splints – popularna kontuzja biegaczy
21 lipca 2019

Drenaż limfatyczny

? Tym razem poruszymy temat dotyczący niemal wszystkich, a dodatkowo wyjątkowo odczuwalny w upalne dni, o czym ostatnio mieliśmy okazję się przekonać.

Masz opuchnięte i zmęczone nogi?
Dłonie jak balony, a biżuteria nie chce zejść?
Wydaję Ci się, że masz opuchniętą lub nabrzmiałą twarz?

To może być problem odkładania się limfy w organizmie. A jak sobie z tym radzić? Dzięki wykonaniu drenażu limfatycznego. Ale spokojnie….. wszystko po kolei.

Czym jest „limfa”?

To płyn łączno- tkankowy, który powstaje z przesączającego się osocza oraz niektórych produktów komórkowej przemiany materii. Istotnym elementem chłonki (limfy), poza płynem tkankowym, są komórki układu odpornościowego. Skład chemiczny chłonki zależy od tkanki, z której jest ona zbierana. Przykładowo, limfa bierze udział w transporcie tłuszczów pokarmowych z jelita cienkiego. Skład limfy zależy również od metabolitów uwalnianych przez komórki w danej tkance, może się również czasowo zmieniać pod wpływem innych czynników, np. aktywności fizycznej, snu lub spożywanego pokarmu. Limfa w naczyniach i gruczołach limfatycznych jest niemal nieruchoma. Drenaż limfatyczny ma pobudzić jej cyrkulację, a przez to zmniejszyć ryzyko opuchlizny limfatycznej, zakażeń bakteryjnych (właśnie w węzłach limfatycznych zabijane są niektóre patogeny) i ułatwić wiele innych procesów biochemicznych.

Czym jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, który pobudza krążenie krwi żylnej i limfy. Jako jedyny oddziałuje przede wszystkim nie na układ krwionośny, a na naczynia limfatyczne. Ich charakterystyczna funkcja, budowa i przebieg determinują sposób wykonywania tego zabiegu.
Drenaż limfatyczny polega na uciskaniu i pocieraniu skóry poprzez zastosowane określonych technik i właściwych ruchów tak, by przepchnąć nagromadzoną limfę w stronę węzłów chłonnych, a tym samym zlikwidować obrzęk i poprawić krążenie chłonki.

?Twarz dzięki takiemu masażowi staje się bardziej promienna i nabiera delikatniejszego kształtu. Zanikają obrzęki, nawet te zastoinowe i zapalne. Usunięte zostają toksyny z komórek skóry, a krążenie limfy przebiega znacznie sprawniej.
Masowana/drenowana skóra jest jędrna i elastyczna. Poprawia się metabolizm tkanki tłuszczowej oraz przemiana materii w partiach skórnych, podskórnych i w mięśniach.
Celem drenażu limfatycznego jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym (dlatego jest tak ważny w likwidowaniu i zapobieganiu problemom cellulitu) – zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych i pozwala pozbyć się efektu zimnych stóp.

Drenaż limfatyczny – wskazania 


– odkładający się cellulit,
– uczucie ciężkich nóg,
– obrzęk tłuszczowy,
– profilaktyka przeciw żylakom,
– detoks organizmu.

Drenaż limfatyczny- przeciwwskazania


– stany zapalne skóry, żył, naczyń chłonnych,
– zakrzepica żył głębokich
– choroby i wady serca,
– otwarte i świeże rany,
– ogólny stan zapalny organizmu- wysoka gorączka
– nadczynność tarczycy- ale tylko w przypadku masażu okolicy szyi

Pamiętajmy o najważniejszym – nie każdy przypadek leczymy masażem. Jeśli masz wątpliwości co do swoich dolegliwości? Skontaktuj się z nami. A nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci pomogą Ci dobrać zabieg właśnie do twojej przypadłości. Więcej informacji na temat drenażu limfatycznego znajdziecie na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy ?

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiufizjoterapia.