Zespół bolesnego barku a ćwiczenia na bolący bark - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław

Zespół bolesnego barku a ćwiczenia na bolący bark

wyjątkowa prmocja na vouchery podarunkowe na zabiegi masażu.
Promocja walentynkowa w gabinecie RehaFit
5 lutego 2019
Pinopresura – nowoczesna metoda fizjoterapii
2 kwietnia 2019
wyjątkowa prmocja na vouchery podarunkowe na zabiegi masażu.
Promocja walentynkowa w gabinecie RehaFit
5 lutego 2019
Pinopresura – nowoczesna metoda fizjoterapii
2 kwietnia 2019

Czy doskwiera Ci ból stawów barkowych? Podejrzewasz u siebie „przeciążenie barku”?

Bolesny bark to zespół objawów powodujących dolegliwości i ograniczenie funkcji barku. Źródłem problemu może być wiele schorzeń, których w pierwszym etapie często nie rozpoznaje się precyzyjnie. Jest to rozpoznanie „robocze”.
Pacjenci zwykle zgłaszają ból w barku, ból barku w nocy, ból barku z przodu stawu, zaburzenia funkcjonalne takie jak ból barku przy podnoszeniu ręki, problem z ubraniem bluzki, czesaniem, zapięciem stanika, czyli problemy dotyczące dnia codziennego wynikające z narastającej dolegliwości i ograniczenia ruchu.

Zespół bolesnego barku stanowi bardzo częste rozpoznanie wśród pacjentów po 40. roku życia. Wśród najczęstszych powodów są urazy, zmiany przeciążeniowe i choroba zwyrodnieniowa. W wymienionych sytuacjach patologia obejmuje takie struktury jak mięśnie, chrząstkę stawową, więzadła i torebkę stawową, które są ściśle związane z wykonywaniem ruchu. Często rozpoznaje się zapalenie stawu barkowego, zapalenie kaletki podbarkowej czy zwyrodnienie przyczepu głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Poza typowym urazem barku, w większości przypadków pacjenci nie potrafią podać przyczyny problemu i nie wiedzą z czym wiązać jego początek. Bardzo często za problemem stoi wieloletnia nieprawidłowa postawa ciała, wymuszone pozycje i ruchy, które przez lata budują dysonans w sile i napięciu poszczególnych struktur odpowiadających za prawidłowe ułożenie, stabilizację i ruchomość stawów.

Charakterystyczną cechą bolesnego barku jest ból nasilający się w nocy, niepozwalający spać na chorej stronie, wybudzający pacjenta ze snu. Diagnozując przyczynę bólu barku, trzeba pamiętać również o bólu rzutowanym, który nie jest spowodowany problemem w okolicy barku. W różnicowaniu takiej patologii pomocny jest wywiad i badanie, które wskazują, czy ból nasila się podczastypowych ruchów – jeśli tak, najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą barku, a jeśli nie, możliwe, że problem leży poza obręczą barkową.

Istotne jest, żeby chory od początku objawów był jak najszybciej prawidłowo zdiagnozowany i skutecznie leczony, aby skrócić okres terapii i niedyspozycji w życiu społecznym oraz zawodowym. Celem terapii jest zniesienie
dolegliwości bólowych i przywrócenie prawidłowej funkcji barku. Bolesny bark bardzo szybko potrafi przejść w fazę tzw. zamrożonego barku, dlatego każda zwłoka z podjęciem leczenia i rehabilitacji w tym przypadku grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, trudnymi do odwrócenia.

Ból barku przyczyny

MOŻLIWE PRZYCZYNY ZESPOŁU BOLESNEGO BARKU
Do wewnątrzbarkowych przyczyn bolesnego barku należą:
• zespół ciasnoty podbarkowej – zespół podbarkowy, zapalenie kaletki podbarkowej/podnaramiennej,
• uszkodzenie ścięgien mięśni pierścienia rotatorów (rotator cuff – RC),
• zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego,
• zespół zamrożonego barku,
• zwapniające zapalenie RC,
• zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego (arcomioclavicular joint – ACJ),
• tendinopatia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia (longhead of the biceps tendon – LHBT),
• niestabilność stawu ramiennego,
• guzy,
• następstwa urazów (zwichnięcie stawu ramiennego, zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, złamania).
Przyczyny zewnątrzbarkowe to:
• bóle reumatyczne,
• zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa,
• dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa (z radikulopatią),
• nowotwory (np. szczytu płuca, przerzuty),
• uszkodzenie splotu ramiennego,
• jamistość rdzenia,
• choroba niedokrwienna serca,
• zespół górnego otworu klatki piersiowej (thoracicoutletsyndrome – TOS).

Rehabilitacja barku i ćwiczenia na bolący bark:

Jak widać przyczyn może być bardzo wiele. Należy wiedzieć, że oprócz dokładnej diagnostyki lekarza ortopedy i ewentualnego leczenia farmakologicznego w stanie ostrym, tylko prawidłowo i konsekwentnie prowadzona rehabilitacja może przywrócić funkcję stawu. Rehabilitację najczęściej rozpoczyna się od redukcji patologicznych napięć tkanek miękkich oraz mobilizacji stawów, następnie pracuje się nad przywróceniem ruchomości, stabilizacją stawu oraz poprawą postawy ciała i siły mięśni. Należy również mieć świadomość, że stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych jak magnetoterapia, elektrolecznictwo itp. mogą jedynie uzupełniać główną część prowadzonej rehabilitacji, dlatego jeśli przepisana przez lekarza specjalistę rehabilitacja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia opiera sie głównie na takich “zabiegach”, należy w trosce o swoją sprawność zadbać o dostep do profesjonalnej rehabilitacji obejmującej opisane wyżej działania.

fragm. M. Ślęzak “Zespół bolesnego barku”;Praktyczna ortopedia i traumatologia, nr 9. (3.07.2018)

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.