Fizjoterapeuta pokazuje suteczne sposoby postępowania w przypadku ostrego bólu odcinka lędźwiowego.
Jak sobie pomóc kiedy boli kręgosłup lędźwiowy?
21 marca 2020
Kwarantanna- tymczasowe zawieszenie działalności
23 marca 2020
Pokaż wszystkie

Kolano kinomana- ból kolan po siedzeniu

Fizjoterapeutka podczas instruktażu postępowania w przypadku bólu kolana po długim siedzeniu.

Kolano kinomana

🆘 Fizjoterapeuci na home office🆘 Fizjoterapia w czasach koronawirusa
Sezon 1 Odcinek 2 (s01e02) 😉

Drodzy Pacjenci!
Większość z Was w ostatnim czasie jest na tzw. ,,home office’’, dlatego pracując przy biurku również w warunkach domowych nie zapominajcie o prawidłowej postawie ciała i ergonomii pracy kręgosłupa! Oprócz bólów kręgosłupa, możemy odczuwać również inne dolegliwości…

🦵Pracując dłuższy czas w pozycji siedzącej, część z nas skarży się na problemy bólowe zlokalizowane w okolicy stawu kolanowego.
Głownie odczuwamy je po kilkugodzinnym przebywaniu w pozycji, gdzie nasz staw kolanowy jest zgięty.
Objaw ten potocznie zwany jest jako ,, kolano kinomana’’.

👉Ból zlokalizowany jest zwykle w przedniej części kolana. Wpływ na to ma przede wszystkim dysbalans mięśniowy stawu kolanowego jak i całej kończyny dolnej, dysfukncje stawu rzepkowo-udowego a także nieprawidłowości wynikające z wad postawy.

👉 Zwykle pierwszym objawem jest ból, głownie w przednim przedziale kolana.
👉Rehabilitacja ,,kolana kinomana’’ oparta jest głownie na terapii manualnej, ćwiczeniach rozciągających mięśnie kończyny dolnej, ćwiczeniach wzmacniających odpowiednie partię mięśniowe.

🆘Poniżej przedstawiamy Wam kilka sposobów, dzięki którym podczas pracy możecie doraźnie poradzić sobie z bólem kolan:

Film z ćwiczeniami możesz obejrzeć tutaj!

1. Automobilizacja rzepki- w siadze, podstwą dłoni spychamy rzepkę w dół w osi podudzia, możemy wykonać samo zepchnięcie albo zepchnąć rzepkę w dół, przytrzymać 10 sekund, rozluźnic.
2. Rozciąganie dynamiczne mięśnia czworogłowego, automobilizacja- w klęku, noga po stronie rozciąganej oparta np. o krzesło, druga zgięta w stawie kolanowym przeniesiona w przód, plecy proste, rozciąganie wykonujemy poprzez wypchnięcie w przód biodra po stronie rozciąganej, około 2 minut. Pracujemy każdy w swoim zakresie, w skali bólu max. 6.
3. Rozciąganie statyczne mięsnia czworogłowego (możliwe zastosowanie poizometrycznej relaksacji mięśni) – klęk, noga po stronie rozciąganej zgięta w kolanie, stopę trzymamy ręką, rozciągamy przyczep bliższy mięśnia czworogłowego utrzymując pozycje końcową,
wprowadzami PIR: bez widocznego ruchu napieramy stopa na dłoń, tak aby wywołąć niewielkie napięcie mięsnia czworogłowego przez ok. 7-8 sekund, nastepnie rozluźniamy i pogłębiamy rozciągnięcie poprzez wypchnięcie biodra w przód.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Klaudia Bogatko

#fizjoterapiawrocław #fizjoterapeutawrocław #bólkolana #rehabilitacjakolana