Zespół fizjoterapeutów gotowy do pracy z pacjentami ponownie
Wznowienie pracy fizjoterapeutów!
5 maja 2020
Fizjoterapeutka prezentuje przykładowy trening oddechowy
Trening oddechowy
10 maja 2020
Pokaż wszystkie

Siedzisz w złej pozycji? Rozciągnij Iliopsoas!

Fizjoterapia w poroblemach z mięśniem biodrowo-lędźwiowym

🆘Fizjoterapia w czasach koronawirusa🆘
Fizjoterapeuci na ODMROŻENIU 😄
SEZON 02 ODCINEK 02
(s02;e02)

👉Iliopsoas czyli mięsień biodrowo-lędźwiowy

W dobie dzisiejszych czasów, pracy opierającej się na przebywaniu głównie w pozycji siedzącej wiele osób w coraz młodszym wieku zaczyna mieć problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Jeszcze przed pandemią wiele osób mogło się pochwalić dużymi udogodnieniami w pracy w postaci bardzo wygodnych foteli. Niestety większość osób pracujących w biurze musiała przejść na pracę zdalną, gdzie w domach nie ma takich udogodnień.

💻Długotrwała pozycja siedząca niesie wiele zagrożeń dla kondycji kręgosłupa oraz otaczających go struktur. Wiele osób pracuje online półsiedząc- półleżąc, zaokrąglając cały kręgosłup i zamiast siedzieć na guzach kulszowych, dosłownie miażdży kość krzyżową.

W takich pozycjach kręgosłup na pewno nie będzie miał się dobrze.
Jednym z mięśni który jest mocno odpowiedzialny za dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest mięsień biodrowo- lędźwiowy, który w przedstawionych na filmie pozycjach jest mocno skrócony.

🔎 Iliopsoas składa się z trzech mięśni:

1. Mięsień lędźwiowy większy przyczepiający się do kręgów lędźwiowych oraz XII kręgu piersiowego
2. Mięsień lędźwiowy mniejszy, zaczynający się na XII kręgu piersiowym i I kręgu lędźwiowym
3. Mięsień biodrowy, wypełniający dół biodrowy

🔎 Razem wszystkie te mięśnie przyczepiają się wspólnie do krętarza mniejszego kości udowej.

🔎Główną jego funkcją jest zgięcie oraz rotacja zewnętrzna stawu biodrowego, pogłębia lordozę lędźwiową przy ustalonych kończynach dolnych, wraz ze zgięciem stawów biodrowych zgina odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

🆘🎥Zapraszamy do obejrzenie filmu na kanale YouTube

Jego nadmierna aktywność mocno obciąża odcinek lędźwiowy, szczególnie w pozycjach niżej przedstawionych. Ważne jest, by ten mięsień utrzymywać w odpowiedniej długości, dlatego przedstawię jego szybki autostretching.
Dodatkowo warto wykonać mobilizację kręgosłupa, aby zachować ogólną mobilność stawów.

1. Test i wstępne rozciąganie: Przyjmij pozycję leżenia na plecach o nogach prostych. Przyciągnij kolano do klatki piersiowej. Jeśli w tej pozycji Twoja prosta noga nie opada swobodnie na podłoże, może to świadczyć o tym, że Twój mięsień biodrowo lędźwiowy jest mocno skrócony.

2. Autostretching: Pozycja wyjsciowa : klęk jednonóż, rozciągana kończyna to ta zakroczna. Przenieś ciężar ciała mocniej w przód, wypychając/ prostując biodro.
Wskazówka: możesz dodać delikatny skłon boczny w stron przeciwną do rozciąganej nogi, by pogłębić odczucie rozciągania.
Całość rozciągnięcia utrzymujemy 10 s. następnie powrót do pozycji wyjściowej. Powtórz od 3 do 5 razy.

3. Na koniec celem mobilizacji całego kręgosłupa ułóż się na plecach, ugnij jedno kolano i przełóż je przez druga nogę lekko skręcając miednicę i lędźwie. Rozpocznij rotacje tułowia zamykając i otwierając klatkę, prowadząc ruch za prostym ramieniem p diagonalnej. (głowa odwraca się za reką).

Głównym odczuciem w wyżej przedstawionych ćwiczeniach ma być rozciąganie na granicy niewielkiego dyskomfortu, każde inne odczucie jest niewskazane. Ćwiczenia nie mogą wywoływać odczucia bólu. W przeciwnym wypadku należy je przerwać i skonsultować z fizjoterapeutą.

Informacje przygotował nasz fizjoterapeuta Wiktor Deroń.

#iliopsoas #biodrowolędźwiowy #rozciaganiebioder #bólpleców #bóllędźwi #źlesiedzisz