Skręcenia stawu skokowego
6 lipca 2020
Ból piszczeli w części przedniej
12 sierpnia 2020
Skręcenia stawu skokowego
6 lipca 2020
Ból piszczeli w części przedniej
12 sierpnia 2020

Obrąbek stawowy to pierścień włóknisty przyczepiający się do panewki łopatki, zwiększający rozmiar i głębokość jamy stawu ramienno- łopatkowego. Obrąbek stanowi główne miejsce przyczepu torebki stawowej oraz więzadeł obrąbkowo – ramiennych. W górnej jego części do guzka nadpanewkowego przyczepia się mięsień dwugłowy ramienia.

Uszkodzenia obrąbka stawowego typu SLAP

Uszkodzenia obrąbka można podzielić na górne przednio – tylne (SLAP) oraz uszkodzenia inne niż SLAP.

W uszkodzeniach typu SLAP wyróżniamy cztery typy uszkodzeń:1. Typ pierwszy : przyczep obrąbka do panewki nie jest uszkodzony, ale można zaobserwować wystrzępienie oraz zmiany zwyrodnieniowe 2. typ drugi : oderwanie górnej części obrąbka od brzegu panewki i ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. 3. Typ trzeci : fragment górnej części obrąbka ulega oderwaniu i przemieszczeniu w kierunku stawu, nie stwierdza się uszkodzenia głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia 4. typ czwarty: przerwanie górnej części obrąbka sięgające ścięgna głowy długiej wraz z przesunięciem jego w kierunku stawu z górną częścią obrąbka

Najczęściej do uszkodzenia dochodzi na skutek powtarzających się czynności rzucania znad głowy oraz nadmiernego pociągania ramienia w kierunku dolnym ( np. noszenie lub opuszczanie, dźwiganie ciężkich przedmiotów). Występuje wtedy nadmierne przemieszczenie się głowy kości ramiennej w kierunku górno- tylnym przez wzmożoną aktywność głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, który pociąga za obrąbek doprowadzając do jego uszkodzenia.

Objawy uszkodzenia obrąbka stawowego

Objawy bólowe pojawiają się najczęściej podczas odwiedzenia ramienia i rotacji zewnętrznej oraz podczas unoszenia ramienia ponad głowę. Często towarzyszy ruchowi słyszalny trzask oraz przeskakiwanie. Ból może być również wywołany podczas leżenia na chorym ramieniu.

Leczenie

Leczenie zachowawcze obejmuje głównie typ pierwszy uszkodzenia. Polega na poprawie kontroli łopatki podczas ruchów stawu ramiennego oraz wzmocnieniu mięśni, które uległy osłabieniu. Dodatkowo stosuje się terapię manualną celem normalizacji napięć mięśni w obrębie stawu. W przypadku pozostałych uszkodzeń konieczna jest artroskopia stawu ramiennego celem ponownego przyczepienia obrąbka do panewki.

??Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia mobilizacyjne dla łopatki, celem przywrócenia prawidłowej biomechaniki stawu ramiennego

Materiał przygotowa nasz fizjoterapeuta Wiktor Deroń

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.

×