Wdowi garb - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Plecy płaskie u dorosłych
5 kwietnia 2022
ACL
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL
5 maja 2022
Plecy płaskie u dorosłych
5 kwietnia 2022
ACL
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL
5 maja 2022
Pokaż wszystkie

Wdowi garb

Wdowi garb- jako wynik złej postawy ciała.

Pewnie słyszeliście kiedyś nazwy: „wdowi garb” lub „bawoli kark” ? Czym jest?

To przerost tanki łącznej i tłuszczowej w okolicy przejścia szyjno- piersiowego kręgosłupa. Swoją nazwę zawdzięcza swojej dawnej bardziej psychologicznej etiologii ze względu na przygnębioną (zgarbioną) postawę ciała u ludzi dotkniętych stratą bliskiej osoby. Psychosomatyczne podłoże tej przypadłości dziś związane jest z przewlekłym zwiększeniem poziomu kortyzolu- hormonu stresu, we krwi. Bawoli kark występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet przeważnie prowadzących siedzący tryb życia, nierzadko otyłych nie podejmujących regularnie aktywności fizycznej. Zdarza się, że w rodzinie wiele osób ma skłonność do powstawania wdowiego garbu stąd domniemanie o czynnikach genetycznych.

Jedno jest pewne, że pojawienie się bawolego karku jest procesem który obserwujemy coraz częściej, u coraz młodszych pacjentów, którzy na wskutek używania telefonów komórkowych oraz komputerów od najmłodszych lat hodują na karkach nową zupełnie nie potrzebną tkankę.

Przerost tkanki tłuszczowej w obrębie przejścia lordozy szyjnej w kifozę piersiową jest spowodowany ciągłymi przeciążeniami i nieprawidłowymi napięciami w obrębie mięśni posturalnych. Za wystąpieniem tego zgarbienia może odpowiadać słabe napięcie mięśni: – zębatego przedniego – równoległobocznych Ale również – głębokich brzucha – pośladkowych – oraz wzmożone napięcie tylnej taśmy mięśni kręgosłupa.

Często występujące zablokowanie stawów kręgosłupa w tym odcinku powoduje: – bóle głowy o charakterze napięciowym, – bolesne spięcia mięśni czworobocznych w obrębie karku, – nadmierne napięcie mięśni żuchwy oraz skroni, – ograniczenia zakresów ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, – promieniowanie bólowe między łopatkami oraz mrowienie dłoni.

Dla zapobiegania występowania wyżej wymienionych objawów ważna jest rehabilitacja przywracająca prawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego względem klatki piersiowej i reszty ciała.

W celu poprawy sylwetki i utraty wdowiego garbu konieczne są zmiany w nawykach postawy ciała, wykonywanie codziennie ćwiczeń korygujących, wzmacniających i rozciągających mięśnie w obrębie górnego tułowia. Poprawa stanu psychicznego i minimalizacja czynników stresogennych.

Zawsze pomocna w ocenie przyczyny i wynalezieniu słabych struktur jest fizjoterapia, która kompleksowo i indywidualnie dobrana, stopniowo doprowadzi do redukcji tej niepotrzebnej tkanki. Jest to zawsze proces w którym pacjent musi brać czynny udział. Przykładowa forma terapii to; – uwolnienie napięć karku, – przywrócenie gry stawowej w obrębie stawów szyjnych i piersiowych, – masaż bańką chińską poprawiający ukrwienie i redukujący stres, – ćwiczenia polecane do samodzielnego stosowania w domu, – reedukacja w zakresie prawidłowej postawy oraz czynnikach ryzyka występowania tej dolegliwości.

Przykładową fizjoterapię oraz autoterapię prezentujemy na filmie na naszym kanale YouTube.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Malwiną Knuth