Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Wdowi garb
18 kwietnia 2022
Bóle lędźwi
Bóle lędźwi? Mamy na nie sposób!
20 maja 2022

Usprawnianie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, etap III (6-12 tygodni po operacji) 


Dzisiaj kontynuujemy nasz cykl opisujący rehabilitację po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym. Zapraszamy do zapoznania się z etapem III.

Jak dokładnie wyglądały poprzednie etapy usprawniania, możesz zapoznać się w naszych poprzednich artykułach:

Etap I – https://www.rehafit.org/usprawnianie-po-operacji-acl-etap-1-0-2-tygodni/

Etap II – https://www.rehafit.org/fizjoterapia-po-rekonstrukcji-acl-etap-ii/


Pod koniec etapu II powinieneś być w stanie zgiąć kolano do 120 stopni. Wraz z terapeutą dalej będziecie pracować nad zwiększaniem tego zakresu ruchu. Dzięki mobilizacji blizn nie powinny one Cię już „ciągnąć” oraz nie będą przeszkadzały w dalszym usprawnianiu nad zgięciem. Fizjoterapeuta dobierze odpowiedni ciężar do wcześniejszych ćwiczeń tak, abyś mógł dalej progresować i budować masę mięśniową kończyny dolnej.

Dodatkowo możesz poszerzyć zakres swoich aktywności fizycznych o rower stacjonarny i pływanie. W przypadku roweru podnieś siodełko nieco wyżej niż standardowo tak, aby prowokować maksymalny wyprost w kolanie, w przypadku pływania unikaj stylu klasycznego, czyli „żabki”.


Czym charakteryzuje się etap III?

Ćwiczeniami plyometrycznymi.


Czym jest plyometria? Można napisać krótko -wyskoki. Jednak jest to dużo bardziej złożony temat. Są to ćwiczenia nakierowane na optymalizację parametrów siły oraz szybkości podczas wykonywania podstawowych wzorców ruchowych (szybkość-siła).

rehabilitacja


Nasz fizjoterapeuta – Maciej Klimpel przygotował zestaw sześciu ćwiczeń, które będziesz wykonywał pod kontrolą fizjoterapeuty, a następnie po odpowiednim instruktażu samodzielnie w domu. Ten zestaw pomoże Ci wrócić do sprawności po rekonstrukcji ACL.

Zobacz film instruktażowy: https://youtu.be/EIud5E8srCc

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Maciej Klimpel.