Dzisiaj kontynuujemy nasz cykl opisujący rehabilitację po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym. Zapraszamy do zapoznania się z etapem III.
Jak dokładnie wyglądały poprzednie etapy usprawniania, możesz zapoznać się w naszych poprzednich artykułach:
Pod koniec etapu II powinieneś być w stanie zgiąć kolano do 120 stopni. Wraz z terapeutą dalej będziecie pracować nad zwiększaniem tego zakresu ruchu. Dzięki mobilizacji blizn nie powinny one Cię już „ciągnąć” oraz nie będą przeszkadzały w dalszym usprawnianiu nad zgięciem. Fizjoterapeuta dobierze odpowiedni ciężar do wcześniejszych ćwiczeń tak, abyś mógł dalej progresować i budować masę mięśniową kończyny dolnej.
Dodatkowo możesz poszerzyć zakres swoich aktywności fizycznych o rower stacjonarny i pływanie. W przypadku roweru podnieś siodełko nieco wyżej niż standardowo tak, aby prowokować maksymalny wyprost w kolanie, w przypadku pływania unikaj stylu klasycznego, czyli „żabki”.
Ćwiczeniami plyometrycznymi.
Czym jest plyometria? Można napisać krótko -wyskoki. Jednak jest to dużo bardziej złożony temat. Są to ćwiczenia nakierowane na optymalizację parametrów siły oraz szybkości podczas wykonywania podstawowych wzorców ruchowych (szybkość-siła).
rehabilitacja
Nasz fizjoterapeuta – Maciej Klimpel przygotował zestaw sześciu ćwiczeń, które będziesz wykonywał pod kontrolą fizjoterapeuty, a następnie po odpowiednim instruktażu samodzielnie w domu. Ten zestaw pomoże Ci wrócić do sprawności po rekonstrukcji ACL.