Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Wdowi garb
18 kwietnia 2022
Bóle lędźwi
Bóle lędźwi? Mamy na nie sposób!
20 maja 2022
Wdowi garb
18 kwietnia 2022
Bóle lędźwi
Bóle lędźwi? Mamy na nie sposób!
20 maja 2022

Usprawnianie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, etap III (6-12 tygodni po operacji) 


Dzisiaj kontynuujemy nasz cykl opisujący rehabilitację po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym. Zapraszamy do zapoznania się z etapem III.

Jak dokładnie wyglądały poprzednie etapy usprawniania, możesz zapoznać się w naszych poprzednich artykułach:

Etap I – https://www.rehafit.org/usprawnianie-po-operacji-acl-etap-1-0-2-tygodni/

Etap II – https://www.rehafit.org/fizjoterapia-po-rekonstrukcji-acl-etap-ii/


Pod koniec etapu II powinieneś być w stanie zgiąć kolano do 120 stopni. Wraz z terapeutą dalej będziecie pracować nad zwiększaniem tego zakresu ruchu. Dzięki mobilizacji blizn nie powinny one Cię już „ciągnąć” oraz nie będą przeszkadzały w dalszym usprawnianiu nad zgięciem. Fizjoterapeuta dobierze odpowiedni ciężar do wcześniejszych ćwiczeń tak, abyś mógł dalej progresować i budować masę mięśniową kończyny dolnej.

Dodatkowo możesz poszerzyć zakres swoich aktywności fizycznych o rower stacjonarny i pływanie. W przypadku roweru podnieś siodełko nieco wyżej niż standardowo tak, aby prowokować maksymalny wyprost w kolanie, w przypadku pływania unikaj stylu klasycznego, czyli „żabki”.


Czym charakteryzuje się etap III?

Ćwiczeniami plyometrycznymi.


Czym jest plyometria? Można napisać krótko -wyskoki. Jednak jest to dużo bardziej złożony temat. Są to ćwiczenia nakierowane na optymalizację parametrów siły oraz szybkości podczas wykonywania podstawowych wzorców ruchowych (szybkość-siła).

rehabilitacja


Nasz fizjoterapeuta – Maciej Klimpel przygotował zestaw sześciu ćwiczeń, które będziesz wykonywał pod kontrolą fizjoterapeuty, a następnie po odpowiednim instruktażu samodzielnie w domu. Ten zestaw pomoże Ci wrócić do sprawności po rekonstrukcji ACL.

Zobacz film instruktażowy: https://youtu.be/EIud5E8srCc

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Maciej Klimpel.
×