Usprawnianie po operacji ACL – etap 1 (0-2 tygodni)

Wstęp.
20 listopada 2021
Taniec orientalny dla kobiet w ciąży i po porodzie – trening 2.
27 listopada 2021
Wstęp.
20 listopada 2021
Taniec orientalny dla kobiet w ciąży i po porodzie – trening 2.
27 listopada 2021

Usprawnianie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, etap I (0-2 tyg po operacji)

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego należy do jednych z najczęstszych uszkodzeń w obrębie kończyny dolnej, uraz ten dotyczy profesjonalnych sportowców, amatorów jak i osoby, które nie są związane ze sportem.

ACL jest jednym z głównych więzadeł stabilizujących staw kolanowy, przyczepia się do pola miedzykłykciowego piszczeli i powierzchni przyśrodkowej kłykcia bocznego kości udowej. Wraz z więzadłem krzyżowym tylnym zabezpiecza nas przed ślizgiem kolana do przodu i tyłu w płaszczyźnie strzałkowej podczas gwałtownych zatrzymań, zmian kierunku ruchu np. kiedy grasz w piłkę, squasha lub jeździsz na nartach niestety wtedy tez najczęściej dochodzi do jego uszkodzenia. Dzieje się tak, kiedy podudzie jest ustabilizowane i dochodzi do skrętu kolana do środka, a siła działa od boku -w tej pozycji więzadło jest rozluźnione i najbardziej podatne na zerwanie. Często też uszkodzeniu ulega łąkotka przyśrodkowa oraz więzadło poboczne piszczelowe, uraz ten jest nazywany nieszczęśliwa triadą O’Donoghue’a.

Objawy towarzyszące zerwaniu to:

  • Charakterystyczny trzask,
  • Silny ból,
  • Obrzęk,
  • Trudność wyprostu kolana

W przypadku podejrzenia zerwania należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą, który po wywiadzie i badaniach klinicznych oceni stan kolana i skieruje nas odpowiednie badania obrazowe takie jak RTG, USG, rezonans magnetyczny w celu potwierdzenia diagnozy, podejmie on również decyzję o kwalifikacji do operacji gdyż jeśli doszło do naderwania i nie jesteś zawodowym sportowcem może wystarczyć leczenie zachowawcze.

Jak wygląda usprawnianie po operacji?

Okres 4 tygodni po operacji należy do czasu ścisłej ochrony przeszczepu. W tym czasie będziesz poruszał się o kulach (fizjoterapeuci na oddziale nauczą Cię jak to robić) oraz ortezie z zegarem. Twoje kolano będzie obrzęknięte, a szwy będą się goić. W gabinecie pod kontrolą fizjoterapeuty będziecie pracować nad zmniejszeniem opuchlizny, wyprostem w stawie kolanowym, wzmocnieniem mięśni czworogłowego uda, dwugłowego uda oraz obciążaniem kończyny jeśli nie ma takich przeciwskazań. Duża praca będzie Cię również czekać w domu, poniżej pokażemy Ci co możesz robić samemu, ćwiczenia wykonuj w ortezie zablokowanej do 45o zgięcia.

Przykładowe ćwiczenia przedastawiamy na filmie dostępnym na naszym kanale YouTube.

  1. Wyprost w stawie kolanowym Połóż się na plecach. Pod kolano podłóż nieduży ręcznik zwinięty w rulon. Skieruj stopę na siebie, wciśnij kolano w ręcznik i przytrzymaj 8s. Powtórz 10 razy.

2. Unoszenie wyprostowanej nogi Połóż się na plecach. Skieruj stopę na siebie. Unieś wyprostowaną nogę do góry. Staraj się opuszczać wolno kończynę dolną. Jeśli nie jesteś w stanie jej unieść do góry możesz wspomóc się gumową taśmą. Wykonaj 10 powtórzeń „na wprost” następnie po 45s przerwy 10 „na skos”. \

3. Zgięcie kolana z piłką Połóż się na plecach. Pod piętę podłóż gumową piłkę. Wykonaj zgięcie w stawie kolanowym i przytrzymaj tą pozycję 3s. Powtórz 10 razy.

4. Zgięcie kolana siedząc Usiądź na krześle. Podłóż piłkę pod piętę. Wykonaj zgięcie w stawie kolanowym, przytrzymaj w końcowym zakresie ruchu 3s. Powtórz 10 razy.

5. Półprzysiad z asekuracją. Stań naprzeciwko krzesła/biurka i przytrzymaj się go. Stań w lekkim rozkroku. Wykonaj półprzysiad. Powtórz 10 razy.

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Maciej Klimpel

×