Bóle lędźwi? Mamy na nie sposób! - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
ACL
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL
5 maja 2022
MAMY DZIEŃ MAMY!
MAMY DZIEŃ MAMY!
20 maja 2022
ACL
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL
5 maja 2022
MAMY DZIEŃ MAMY!
MAMY DZIEŃ MAMY!
20 maja 2022

Praca siedząca i bóle lędźwi? Kto tego nie zna?


Jak często słyszycie “siadaj prosto”, “utrzymuj prawidłową postawę ciała”? Każdemu z nas ciężko jest przez 8 godzin pracy utrzymać prawidłową postawę. Co przez to rozumieć?

Mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, niezależnie jaką “idealną” pozycję postaracie się zająć w pozycji siedzącej mogą zacząć dawać dolegliwości bólowe.

Oczywiście możemy mówić o prawidłowym ustawieniu miednicy podczas siedzenia. O tym, jaka powinna być Wasza pozycja wyjściowa ustawienia komputera, aby zapobiegać dolegliwościom bólowym. Jest to jak najbardziej potrzebne, ale większość z Was nie jest w stanie siedzieć w prawidłowej pozycji przez cały dzień w pracy. Również nie tylko o to w tym chodzi!
W pracy pojawia się dodatkowo wiele czynników utrudniających myślenie o prawidłowej postawie. Nie da się tego uniknąć, ale niektóre aspekty na pewno da się wypracować!

Zacznijmy od tego jak funkcjonują mięśnie podczas siedzenia?

W pozycji siedzącej uwzględniając tylko podstawowe mięśnie kończyn dolnych skrócone są:
mięśnie kulszowo-goleniowe: mięsień półścięgnisty, półbłoniasty – odpowiadające za zgięcie stawu kolanowego i rotację goleni do wewnątrz oraz za przywodzenie i prostowanie biodra. Mięsień dwugłowy odpowiedzialny za zgięcie stawu kolanowego i rotację zewnętrzną goleni
mięśnie biodrowo-lędźwiowe odpowiadające za zginanie i rotację zewnętrzną stawów biodrowych
mięsień prosty uda, jedna z głów mięśnia czworogłowego, którego funkcją jest zginanie i odwodzenie stawu biodrowego oraz prostowanie stawu kolanowego.
W rozciągnięciu są:
mięśnie pośladkowe odpowiadające za wyprost w stawach biodrowych a w pozycji stojącej za utrzymywanie pionowej postawy ciała.

Dzięki temu ustawieniu mięśni możemy zająć pozycję siedzącą i nie da się tego zmienić. Jeżeli powtarzacie tą czynność każdego dnia bez wykonania pełnych zakresów ruchów we wszystkich stawach będziecie czuli, między innymi, sztywność i uczucie napięcia mięśni, dolegliwości bólowe.
Dodatkowo przy ruchach, jakie nieświadomie wykonujecie przy siedzeniu, takich jak: zakładanie nogi na nogę, siedzenie na jednej stronie ciała, siedzenie z nogami położonymi na biurku, włączają się jeszcze inne mięśnie, które mogą powodować nasilenie dolegliwości odcinka lędźwiowego.

Co robić?

Najlepsza pozycja – to zmiana pozycji i zbalansowanie czasu siedzenia do czasu ruchu!
O jakich pozycjach mówimy? Sprawdź nasz film na kanale YouTube – znajdziesz w nim zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci uporać się z bólami lędźwi. ⬅ Kliknij tutaj.

*Kiedy już czujesz ból w lędźwiach najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, gdyż dolegliwości odcinka lędźwiowego mają różną przyczynę i nie zawsze będzie można poradzić sobie z tym samemu.

Na naszym blogu znajdziesz również artykuł o bólach karku: https://www.rehafit.org/bole-karku/