🩼Złamanie kończyny wymaga kilku-kilkunastu tygodniowego unieruchomienia, w zależności od miejsca złamania.
Unieruchomione zostaje miejsce złamania oraz dwa sąsiadujące z nim stawy. W wyniku długotrwałego unieruchomienia może dojść do przykurczy w tych stawach. Bólu w trakcie ruchu, zaniku mięśniowego, osłabienia siły mięśniowej, zaburzonego czucia w tym obszarze (przeczulica/ niedoczulica), jak również obrzęków, siniaków.
Jeżeli doszło do złamania otwartego lub wieloodłamowego dodatkowym aspektem będzie blizna.
Ćwiczenia w pierwszej fazie po zdjęciu unieruchomienia będą polegały na ćwiczeniach koncentryczno-ekscentrycznych z taśmą oraz ciężarem własnego ciała.
W drugiej fazie zostanie zwiększone obciążenie za pomocą hantli lub kettla.
W trzeciej wprowadzane są ćwiczenia dynamiczne oraz na niestabilnym podłożu.
Czas rehabilitacji jest bardzo indywidualny. Jest to związane z możliwościami regeneracyjnymi organizmu, pokonaniem strachu przed ponowną aktywacją wygojonej kończyny oraz zaangażowaniem pacjenta.
Aby usprawnić proces leczenia i skrócić okres rehabilitacji po uzyskaniu zrostu kończyny dolnej – trening można zacząć już w trakcie fazy unieruchomienia.
Jak to wygląda?
Na wykonywaniu ćwiczeń izometrycznych złamanej kończyny, w celu pobudzenia krążenia i aktywacji nerwowej unieruchomionych mięśni. Ponieważ złamanie w obszarze kończyny dolnej wiąże się z chodzeniem o kulach, należy wzmacniać te partie mięśni, które będą musiały przejąć funkcję złamanej kończyny. Oraz mięśnie obręczy barkowych i tułowia, aby zapobiec ich przeciążeniom.
Wymienione cele rehabilitacyjne można osiągnąć za pomocą mobilizacji stawowych, masażu tkanek głębokich, pracy powięziowej, pinoterapii, igłoterapii, drenażu limfatycznego, kinesiotapeingu – wszystkie te techniki wykorzystujemy w naszych gabinetach RehaFit.
Post przygotowała nasza fizjoterapeutka Magda Gawryś
Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!