ból
Nerwoból piersiowy
25 kwietnia 2023
kończyny
Złamania kończyny dolnej
11 maja 2023
ból
Nerwoból piersiowy
25 kwietnia 2023
kończyny
Złamania kończyny dolnej
11 maja 2023

Bolący bark po pływaniu?  BARK PŁYWAKA!

Pływanie często określamy mianem najzdrowszego sportu. Przyjęło się, że pływając leczymy kontuzje. Oczywiście, pływanie jest świetną aktywnością, gdzie wykonywany jest ruch globalny co może nam pomóc wyrównywać napięcia w ciele. Natomiast często zapominamy o tym, że jest to sport. Jak każdy inny, w którym jeśli nie zadbamy o technikę i w tym przypadku o prawidłową pracę rytmu ramienno-łopatkowego. Pływanie może prowadzić do kontuzji. W tym poście mowa będzie m. in. o: osobach dorosłych, które trenują pływanie amatorsko lub pływają rekreacyjnie na postawie stylu dowolnego, czyli kraula.

Aby lepiej zrozumieć powstawanie kontuzji…

Czym jest prawidłowa praca rytmu ramienno-łopatkowego? 

Panewka i głowa kości ramiennej tworzy staw prosty, kulisty i wieloosiowy o dużej ruchomości. Ruchomość tego stawu jest duża, gdyż stosunek głowy kości ramiennej do wydrążenia łopatki stanowi 4:1. 

Prawidłowe funkcjonowanie obręczy barkowej uzależnione jest od prawidłowego funkcjonowania łopatek oraz mięśni okalających te struktury. Łopatka dzięki swojej mechanice zapewnia innym elementom stawu prawidłową stabilizację. Dobry rytm ramienno- łopatkowy w mechanice obręczy barkowej zapewnia stabilną podstawę dla kości ramiennej. 

Jak można wnioskować, to łopatka nadaje obręczy barkowej właściwy tor ruchu. Współpracuje przy tym z okalającymi ją mięśniami, które w odpowiednim momencie mają się kurczyć i rozkurczać. 

Natomiast nie tylko sama obręcz barkowa może sprawiać problem. Warto zwrócić uwagę czy jest to związane z brakiem ruchomości np. w odcinku piersiowym kręgosłupa. Co dla przykładu może być częstym problem u osób pracujących w sposób siedzący, a w pływaniu ważna też jest gibkość.

W pływaniu…

Zaburzenie pracy obręczy barkowej dotyczy całej ruchomości górnej części tułowia i łączy się bezpośrednio z fazami ruchów ramion w stylu dowolnym co z kolei jest zależne od naprzemiennej rotacji ciała. Upraszczając zrozumienie ruchu w pływaniu po fazie „wyleżenia” przechodzimy do ruchu „chwytu wody”. Przy nieodpowiednim „chwycie wody” faza odepchnięcia również będzie zaburzona. Kiedy ciało nie znajdzie się w dobrym położeniu w stosunku do obręczy barkowej to głowa kości ramiennej znajdzie się w niefizjologicznej pozycji w stosunku do wydrążenia stawowego łopatki co pociąga za sobą nieodpowiednią pracę mięśni okalających staw ramienny.

Bark będzie dodatkowo obciążony poprzez opór wody a częste powtarzanie błędnego ruchu będzie powodowało powolne przeciążenie struktur stawu na przykład: górnej części obrąbka stawowego co za tym idzie głowy długiej bicepsa, co z kolei może wiązać się z niestabilnością przednią ramienia lub z przeciążeniem stożka rotatorów, może wystąpić też m. in. stan zapalny tych struktur. Jeżeli nie zareagujemy w porę kontuzja może się rozwinąć prowadząc do uszkodzeń.

Dlatego we wczesnym etapie dolegliwości bardzo ważne będzie rozróżnienie zwyczajnego zmęczenia obręczy barkowej i ramion po treningu od przeciążenia.

Nie ma jednego rozwiązania na leczenie bolesności barku, dlatego ważna będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który będzie mógł przeprowadzić diagnostykę. Ocena najprawdopodobniej nie będzie dotyczyła samego barku, ale także m.in kręgosłupa i postawy.

W razie potrzeby fizjoterapeuta może pokierować pacjenta do ortopedy, aby rozszerzyć diagnostykę. Czasem potrzebne będzie wykonanie dodatkowych badań takich jak USG, MRI.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!

×