Skręcenie
Skręcenie kostki – unieruchamiać?
26 października 2022
szyi
Zapomnij o problemie bólów głowy
7 listopada 2022
Skręcenie
Skręcenie kostki – unieruchamiać?
26 października 2022
szyi
Zapomnij o problemie bólów głowy
7 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Bolesne i napięte MOS

MOS

MOS

Jak zawsze zacznijmy od krótkiej anatomii.  MOS rozciąga się od wyrostka sutkowatego kości skroniowej (mały wyrostek kostny za Twoim uchem) dwoma wyraźnymi głowami do 1/3 przyśrodkowej obojczyka oraz przylegającego do niego wcięcia mostka.

Odpowiada on za utrzymanie głowy prosto, napięcie obu mięśni powoduje pochylenie głowy do przodu, jednostronne – przechyla głowę w tę samą stronę i rotuje w przeciwną.  Jest również pomocniczym mięśniem wdechowym, podnosząc mostek i obojczyki do góry. Warto również wspomnieć, że w jego obrębie przebiegają ważne naczynia krwionośne, w dolnej części jest unaczyniony przez odgałęzienia tętnicy podobojczykowej, a w górnej – pośrednio z tętnicy szyjnej zewnętrznej. Duże napięcie tego mięśnia może ograniczyć przepływ krwi żylnej, w konsekwencji prowadząc do dysfunkcji naczyniowych.

Czy któryś z poniższych podpunktów opisuje Twoje dolegliwości?

  • Sztywność szyi, 
  • Nadmiernie wysunięta głowa,
  • Wdowi garb,
  • Bóle w okolicy potylicy,
  • Szumy w uszach,
  • Dolegliwości bólowe w okolicy skroni, brwi oraz oka,
  • Zaburzenia widzenia,
  • Problemy z przełykaniem?

Jeśli tak to może to oznaczać, że masz problem ze wzmożonym napięciem mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych. 

Najczęstszą przyczyną wzmożonego napięcia MOS jest postawa jaką przyjmujemy na co dzień. Praca przy biurku, na kanapie, fotelu. Ciągłe korzystanie z telefonu, duża ilość czasu „za kółkiem”. Praca na linii produkcyjnej, choroby układu oddechowego powodujące częsty kaszel, problemy ze wzrokiem. Powyższe czynniki będą powodować, że nasza głowa zaczyna wysuwać się do przodu. W dalszej konsekwencji prowadząc do przykurczu mięśni podpotylicznych oraz dalej do zespołu skrzyżowania górnego. Więcej o tym możesz przeczytać w naszych innych postach (linki)

Co możesz z tym zrobić? Zacznij od konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Oni ocenią, czy powyższe objawy nie wynikają z zaburzeń w innych układach Twojego ciała np. krwionośnym, nerwowym. W naszym gabinecie pomożemy Ci m.in. za pomocą technik tkanek miękkich, strechingu, poizometrycznej relaksacji mięśni. Dodatkowo możesz wykorzystać techniki automasażu i rozciągania.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!
×