Odpowiada on za utrzymanie głowy prosto, napięcie obu mięśni powoduje pochylenie głowy do przodu, jednostronne – przechyla głowę w tę samą stronę i rotuje w przeciwną. Jest również pomocniczym mięśniem wdechowym, podnosząc mostek i obojczyki do góry. Warto również wspomnieć, że w jego obrębie przebiegają ważne naczynia krwionośne, w dolnej części jest unaczyniony przez odgałęzienia tętnicy podobojczykowej, a w górnej – pośrednio z tętnicy szyjnej zewnętrznej. Duże napięcie tego mięśnia może ograniczyć przepływ krwi żylnej, w konsekwencji prowadząc do dysfunkcji naczyniowych.
Jeśli tak to może to oznaczać, że masz problem ze wzmożonym napięciem mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych.
Najczęstszą przyczyną wzmożonego napięcia MOS jest postawa jaką przyjmujemy na co dzień. Praca przy biurku, na kanapie, fotelu. Ciągłe korzystanie z telefonu, duża ilość czasu „za kółkiem”. Praca na linii produkcyjnej, choroby układu oddechowego powodujące częsty kaszel, problemy ze wzrokiem. Powyższe czynniki będą powodować, że nasza głowa zaczyna wysuwać się do przodu. W dalszej konsekwencji prowadząc do przykurczu mięśni podpotylicznych oraz dalej do zespołu skrzyżowania górnego. Więcej o tym możesz przeczytać w naszych innych postach (linki)
Co możesz z tym zrobić? Zacznij od konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Oni ocenią, czy powyższe objawy nie wynikają z zaburzeń w innych układach Twojego ciała np. krwionośnym, nerwowym. W naszym gabinecie pomożemy Ci m.in. za pomocą technik tkanek miękkich, strechingu, poizometrycznej relaksacji mięśni. Dodatkowo możesz wykorzystać techniki automasażu i rozciągania.