Skręcenie kostki - unieruchamiać? - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
szyi
Bóle szyi
21 października 2022
MOS
Bolesne i napięte MOS
29 października 2022
szyi
Bóle szyi
21 października 2022
MOS
Bolesne i napięte MOS
29 października 2022
Pokaż wszystkie

Skręcenie kostki – unieruchamiać?

Skręcenie

Skręcenie

Skręcenie stawu skokowego jest uszkodzeniem torebki stawowej, wskutek przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Jest to bardzo częsta przypadłość, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza ortopedy.
Uraz ten niejednokrotnie powoduje rezygnację z aktywności fizycznej i zdarza się, że wymaga leczenia operacyjnego.
Nie każde skręcenie wymaga bezwzględnego unieruchomienia, a wręcz przeciwnie!

Niejednokrotnie rehabilitację można rozpocząć praktycznie od razu w celu przywrócenia mobilności, utrzymania siły mięśniowej oraz utrzymania czucia ciała.

Wybór metody leczenia zależy od stopnia uszkodzenia stawu. Ćwiczenia, mające za zadanie przywrócić prawidłowy zakres ruchu, po dłuższym unieruchomieniu, często są bolesne, gdyż muszą wpłynąć na rozciągnięcie torebki stawowej jak również otaczających ją struktur jak więzadła czy ścięgna. Proces rekonwalescencji trwa z tego względu dłużej.

Szacunkowo dwutygodniowe unieruchomienie, wpływa na około 50%-owy spadek wytrzymałości i funkcji tkanki. Już po okresie 2 tygodni potrzeba 6-10x więcej czasu, by uszkodzona struktura mogła dojść do stanu sprzed urazu. Dlatego też często rehabilitacja pourazowa skupia się na likwidowaniu konsekwencji unieruchomienia a nie tkanki, która została realnie uszkodzona. Poniżej przykładowe techniki w pracy z pacjentem oraz ćwiczenia w pierwszych dniach po skręceniu.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Monika Mosejko.

Skręcona kostka to jeden z najczęstszych urazów. Jeśli zmagasz się lub zmagałeś z tym problemem, koniecznie sprawdź nasze Social Media oraz kanał na YouTube.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!