7 ćwiczeń na kręgosłup piersiowy
14 października 2018Znaczenie diety w naszym codziennym życiu
14 listopada 2018Przyrost wagi w ciąży.
Przyrost kilogramów w czasie ciąży jest często tematem stresującym dla przyszłych mam i jednocześnie ulubionym pytaniem wszystkich wokół w stosunku do ciężarnej. Często panie czują się zagubione w temacie, szczególnie kiedy np. w pierwszym trymestrze jedne ze względu na mdłości i wymioty wręcz chudną, a drugie potrafią od razu utyć kilka kilogramów. W dzisiejszym artykule przybliżymy konkretne informacje o tym ile rzeczywiście powinnyśmy się spodziewać kilogramów i w związku z tym co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie, a kiedy zupełnie nie powinnyśmy się martwić.
Ile powinno się przytyć w ciąży?
Na ostateczną dodatkową masę ciała jaką nabywamy w ciąży składa się wiele czynników:
– 3,5 kg – masa dziecka
– 1-1,5 kg- macica
– 1-2 kg – piersi
– 1-1,5 kg – płyn owodniowy
– 0,5- 1 kg – łożysko
– 1,5 – 2 kg – krew i dodatkowe płyny
– 2-4 kg- dodatkowa tkanka tłuszczowa
Prawidłowe BMI w ciąży
W internecie na zaufanych stronach o tematyce parentingowej, czy dla kobiet w ciąży można znaleźć pomocne narzędzia takie jak: kalkulator wagi w ciąży czy kalkulator BMI w ciąży, które pomogą ustalić jaka jest Twoja indywidualna prawidłowa waga w ciąży.
Należy pamiętać, że tempo i wielkość przyrostu masy w ciąży może się różnić u każdej z nas w szczególności ze względu na różną budowę i wyjściową wagę ciała. Różne źródła podają minimalnie odmienne dane jednak uśredniając zdrowy przyrost masy uzależniony jest od wyjściowego wskaźnika BMI sprzed ciąży.
BMI poniżej 18- wzrost masy o 12,5-18 kg
BMI 18,5- 24,9- wzrost masy 11-15,5kg
BMI 25-29,9- wzrost masy 10-11kg
BMI powyżej 30- wzrost masy 7-10 kg
Jak widzisz widełki są dość elastyczne, jednak od razu widać , że osoby szczupłe powinny przytyć więcej, a osoby z nadwagą w zdrowej wersji wydarzeń nie powinny gromadzić dodatkowej tkanki tłuszczowej i zmieniają się tylko o przyrost krwi i płynów, macicy oraz wagi dziecka.
Przybieranie na wadze w ciąży- samo tempo przyrostu wagi jest często dzielone na trymestry i tak:
W I trymestrze tyjemy symbolicznie od 0,5-2kg
W II trymestrze następuje największy przyrost wagi ok. 6kg
W III trymestrze ok. 4-5kg
Zadając sobie pytanie: ile można przytyć w ciąży, musimy mieć na uwadze, że zarówno zbyt mały jak i zbyt duży przyrost wagi w ciąży są niebezpieczne dla rozwoju Twojego maluszka. Zbyt niski przyrost masy urodzeniowej może grozić przedwczesnym porodem, zbyt niską masą urodzeniową dziecka i idącymi za tym powikłaniami dotyczącymi jego rozwoju i zdrowia. Natomiast zbyt szybkie tycie w ciąży predysponuje do wystąpienia cukrzycy ciążowej i makrosomii płodu, a co za tym idzie zafundowaniu naszemu dzieciątku problemów z nadwagą, nadciśnieniem czy cukrzycą w przyszłości. Dlatego pamiętaj, że niewielkie odstępstwa od „tabelek” są jak najbardziej normą. Nie odchudzaj się w czasie ciąży i nie przesadzaj w druga stronę z zachciankami. Staraj się z całych sił unormować stałe pory posiłków i zwracaj uwagę na ich jakość. Jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań staraj się być aktywna przez całą ciążę. Maszeruj, pływaj, uczęszczaj na fitness dla kobiet w ciąży, gimnastykuj się sama lub ćwicz z trenerem. Wybierz ulubione formy ruchu i nie popadaj w żadne skrajności. To nie czas na eksperymenty. Postępuj zdroworozsądkowo, a jeśli czujesz się zagubiona poproś o radę specjalistów: dietetyka, fizjoterapeuty, lekarza lub trenera. Powodzenia
H.Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway; W oczekiwaniu na dziecko, Dom wydawniczy REBIS, Poznań 2004
- Lewandowska, Healthy mama, Burda Publishing Polska, Warszawa 2017
https://mamotoja.pl/kalkulator-wagi-w-ciazy.html
Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.