Co ma stopa do kolana? - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
obrzęk
Obrzęki kończyn dolnych
22 grudnia 2022
rehafit
Darmowy webinar „5 przyczyn braku efektów terapii w endometriozie”
13 stycznia 2023
obrzęk
Obrzęki kończyn dolnych
22 grudnia 2022
rehafit
Darmowy webinar „5 przyczyn braku efektów terapii w endometriozie”
13 stycznia 2023

Fizjoterapeuci bardzo często powtarzają, że „wszystko zaczyna się od stopy”. Możecie nam uwierzyć na słowo lub nie ale jest to prawdziwe stwierdzenie. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego stopa jest aż tak ważną częścią ludzkiego ciała.

Nasze ciało jest układem szeregowym złożonym m in. z kości, stawów, mięśni. Oznacza to, że jedna ze struktur będzie miała wpływ na inne leżące wyżej lub niżej. W dzisiejszym poście rozwiniemy nieco to stwierdzenie i na przykładzie płaskostopia wyjaśnimy wam, jak zaburzenia w obrębie jednego segmentu wpływają na inne elementy naszego ciała.

Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia. Poprzeczne – gdzie dochodzi do osłabienia więzadła poprzecznego głębokiego śródstopia, które stabilizuje łuk w obrębie głów kości śródstopia oraz podłużne gdzie w wyniku osłabienia mięśni krótkich stopy dochodzi do przesunięcia się kości skokowej i łódkowatej ku dołowi, a w konsekwencji prowadzi do obniżenia się łuku podłużnego stopy.

Kiedy nasza stopa „zapada się do środka” powoduje to szereg zaburzeń w biomechanice naszego ciała. Rozcięgno podeszwowe osłabia się, staje się coraz bardziej niewydolne. To objawia się dolegliwościami bólowymi w obrębie podeszwy stopy i dalej prowadząc do jego zapalenia. Poprzez swój przyczep do guza piętowego oraz długotrwałe nieprawidłowo przenoszone napięcia w tym obszarze kolejną konsekwencją może być powstanie ostrogi piętowej. W wyniku narastającego napięcia mięśni łydki (które muszą kompensować bierne stabilizatory stopy) mogą pojawić się dolegliwości bólowe w jej obrębie. Również ścięgna Achillesa, a te nieleczone powodują jego osłabienie co w dalszej perspektywie może doprowadzić nawet do jego zerwania.

Kolejnym elementem naszej układanki będą kości podudzia oraz ich rotacja wewnętrzna. Takie ustawienie powoduje m in. koślawienie się kolan oraz rozmaite problemy w ich obszarze. W wyniku koślawości kolana rzepka zaczyna poruszać się po niewłaściwym torze i ucieka ku bokowi. Zaburza to pracę w stawie rzepkowo-udowym. Napiera ona coraz bardziej na kłykieć boczny kości udowej doprowadzając do tzw. bocznego przyparcia rzepki. W konsekwencji czego powierzchnia stawowa zaczyna się osłabiać i ścierać i może zapoczątkować chondromalację rzepki.

I tak dochodzimy do stawu biodrowego -koślawe kolano powoduje rotację wewnętrzną kości udowej w stawie biodrowym oraz jego zgięciowe ustawienie. Taka pozycja zaburza równowagę mięśniową wokół biodra i może być powodem bólu w rejonach pachwiny oraz pośladka. Utrwalona pozycja zgięciowa w stawie biodrowym prowadzi do przykurczu m.in. mięśni biodrowo-lędźwiowych. Będzie także ustawiała miednicę w przodopochyleniu, a co za tym idzie lordoza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, również się pogłębi.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!