KOBIDO
Nowość – lifting bez skalpela. Poznaj KOBIDO!
21 marca 2023
szyi
Zapomnij o problemie bólów głowy
7 kwietnia 2023
KOBIDO
Nowość – lifting bez skalpela. Poznaj KOBIDO!
21 marca 2023
szyi
Zapomnij o problemie bólów głowy
7 kwietnia 2023

Jak poradzić sobie z bolesnością stóp przy częstym noszeniu wysokich obcasów?

Ludzka stopa jest naturalnie przystosowana do chodzenia boso. Położona naturalnie – czyli na płasko – jest główną podporą całego ciała, którego ciężar rozkłada się na jej powierzchni.
Zakładając buty na obcasach zmieniamy kierunki działających napięć oraz ułożenie stopy.  Pięta wędruje do góry, a siły ciążenia przesuwają się naprzód stopy. Cały ciężar spoczywa na palcach u stóp! 
Kolana są nienaturalnie zgięte, a biodra za bardzo wysunięte do przodu. Taka postawa powoduje, że lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest nadmiernie wygięty i przeciążony.

Dlatego właśnie (nie licząc przypadków obcasów stosowanych w celach leczniczych, np. w celu wymuszenia wyprostowanej sylwetki) najzdrowszy dla naszych stóp i kręgosłupa będzie obcas niski bądź wyższy rzadko noszony. 

SKUTKI DLA ORGANIZMU:

-bolesność stóp, 

-zwiększenie lordozy lędźwiowej, 

-skrócenie ścięgna Achillesa, a po pewnym czasie jego stały przykurcz,

-ból karku, zgarbiona, zaokrąglona postawa ciała, drętwienia rąk (spowodowane usztywnioną postawą ciała), 

– chodzenie na platformach lub koturnach powoduje dodatkowo brak czucia podłoża, chód jak na szczudłach. Co przyczynia się do napięcia całego ciała, co w konsekwencji prowadzi do niestabilności oraz urazów kolan,

-halluksy (nacisk całego ciężaru ciała na przedni odcinek stopy powoduje, że duży palec wykrzywia się w stronę pozostałych palców. Powodując występowanie  nieestetycznych i często bolesnych halluksów. Nie są one tylko chorobą dziedziczną. Powstają również na skutek noszenia wysokich obcasów oraz obuwia o wąskich czubkach.)

  1. Ogranicz spędzany w nich czas. Zdejmuj je kiedy: jedziesz samochodem, siedzisz za biurkiem, długo stoisz, robisz zakupy, idziesz na spacer.
  2. Zadbaj o bieżącą, odpowiednią regenerację swoich stóp. Pod biurkiem trzymaj wałek z kolcami, piłkę  lub inne urządzenie do masażu stóp. Korzystaj z nich podczas pracy siedzącej. 
  3. Noś przy sobie bądź w samochodzie płaskie obuwie, które w razie potrzeby lub nadmiernej bolesności stóp będziesz mogła założyć. Dzięki temu nie doprowadzisz do powstania i utrwalenia nadmiernego napięcie w stopach.  
  4. Jeśli Twoje stopy mają tendencję do deformacji (np. haluksów) lub masz stwierdzoną wadę stóp, np haluksy, płaskostopie, koślawość, szpotawość w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni pomoże  robiona na zamówienie wkładka. Możesz wykonać ją w specjalistycznym punkcie. Po badaniu podoskopem (komputer analizuje obraz dociśniętej do podłoża stopy, a na podstawie wyników dopasowuje się indywidualnie zrobione wkładki).
  5. Staraj się chodzić boso. Szczególnie po piasku, trawie, łące, jeżeli masz taką możliwość. Będzie to naturalny masaż a za razem odpoczynek dla Twoich stóp. 
  6. Raz na jakiś czas, np. raz na miesiąc umów się na terapię oraz zniwelowanie powstałych napięć do fizjoterapeuty lub postaraj się wygospodarować czas na autoterapię w domu. 

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!

×