Jak wybrać rehabilitanta? - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Kinesiotaping, czyli jak działają plastry zdrowia.
15 marca 2017
zespół pasma biodrowo-piszczelowego czyli popularna zmora biegaczy!!!
15 marca 2017
Kinesiotaping, czyli jak działają plastry zdrowia.
15 marca 2017
zespół pasma biodrowo-piszczelowego czyli popularna zmora biegaczy!!!
15 marca 2017

Intensywne sportowe treningi, powracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni, urazy kończyn, zmęczenie organizmu to tylko kilka z wielu sytuacji, gdy nieodzowna staje się pomoc doświadczonego i skutecznego rehabilitanta. Sprawa wydaje się prosta, ponieważ na rynku istnieje wiele gabinetów oferujących podobne zabiegi. Jak jednak poruszać się w gąszczu ofert? W jaki sposób wybrać najlepszego specjalistę?

Po pierwsze – określ oczekiwania

Już na początku poszukiwań trzeba przeanalizować nasze potrzeby. Innymi słowy odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie celem naszej wizyty w gabinecie specjalisty. Osoby poszukujące zabiegów odprężających i usuwających stres dnia codziennego będą oczekiwać zupełnie innych działań niż trenujący sportowcy czy osoby z urazami, zespołami bólowymi, czy też na przykład zwyrodnieniami w obrębie stawów. Ludzie pragnący wypoczynku powinni skupić się na ofertach tych gabinetów, które głównie stawiają na usługi relaksacyjne, kształtowania sylwetki, zabiegi odchudzające i poprawiające ogólny dobrostan mówi Marcin Kosowski, dyplomowany fizjoterapeuta z gabinetu RehaFit we Wrocławiu. Z kolei najlepszą odpowiedzią na potrzeby osób z różnego rodzaju schorzeniami urazami są dyplomowani rehabilitanci i fizjoterapeuci. Oczywiście specjaliści z tej drugiej grupy też wykonają doskonały masaż relaksacyjny, jednak koncentrują się oni głównie na leczeniu.

Jeśli cierpimy na jakieś schorzenie i wiemy już, co nam dolega, powinniśmy szukać rehabilitantów wykonujących zabiegi odpowiadające dokładnie naszemu urazowi. Jednak czasem się zdarza, że czujemy ból w plecach lub w obrębie kończyn, a nie znamy jego przyczyny. W takim przypadku powinniśmy rozglądać się za specjalistami, którzy mają odpowiednie wykształcenie, a także doświadczenie w wykrywaniu przyczyn bólu. Rehabilitant, który po wywiadzie z pacjentem i po badaniu, precyzyjnie wskaże problem, z pewnością znajdzie również skuteczne środki zaradcze.

Doświadczenie i kwalifikacje fizjoterapeuty

Nie każde złoto, co się świeci mówi znane przysłowie. Powinniśmy o tym pamiętać przy poszukiwaniu najbardziej odpowiedniego rehabilitanta. Ładna strona internetowa czy duża reklama w mediach powinna być dla nas sprawą drugorzędną. Najważniejszym kryterium są kwalifikacje, a zatem kierunkowe wykształcenie, certyfikaty, ukończone kursy, a także doświadczenie zawodowe. Przed pierwszą wizytą u specjalisty dobrze jest sporządzić na kartce listę pytań, jakie chce się zadać. To pozwoli nam wybrać rehabilitanta, który zaoferuje skuteczną pomoc, zgodną ze współczesną wiedzą medyczną i najlepszymi praktykami w zawodzie.

Specjalista godny zaufania swoje doświadczenie i wykształcenie zaprezentuje szeroko już na stronie internetowej lub w pierwszej rozmowie podkreśla Marcin Kosowski. Klient powinien zwracać uwagę na ukończone uczelnie. Oczywiste jest, że akademie medyczne mają większą wagę od szkół masażu czy rehabilitacji niższych rangą. Warto zapytać, czy taka szkoła znajduje się w Systemie Informacji Oświatowej. Zaufanie pacjenta powinny budzić również ukończone dodatkowe kursy, poświadczone odpowiednim certyfikatem. Zwykle rehabilitanci prezentują je z dumą w swoich gabinetach.

Dla przykładu – jeśli rehabilitant zaproponuje nam zabiegi metodą McKenziego, a posiada certyfikat wydany przez McKenzie Institute International, możemy być pewni, że otrzymamy fachową pomoc i poradę. Przy okazji pierwszej wizyty powinniśmy zwrócić uwagę na warunki higieniczne i wyposażenie (np. stabilny stół do masażu).

Poszukaj opinii o fizjoterapeucie 

Dobrym źródłem informacji są inni pacjenci. Warto popytać wśród krewnych i znajomych, czy ktoś zna dobry gabinet albo ma dobre doświadczenia z rehabilitantem, do którego planujemy się wybrać.

Opinie znaleźć można również w globalnej sieci internauci bardzo chętnie udzielają informacji. Możemy przy pomocy wyszukiwarki znaleźć ocenę gabinetu, umieszczając w słowach kluczowych jego nazwę. Dobrym wyjściem jest szukanie opinii na tematycznych forach internetowych w dużych portalach lub serwisach poświęconych rehabilitacji, medycynie, dyscyplinom sportowym (bieganie, kulturystyka).

Możemy też sami rozpocząć nowy wątek, pytając innych forumowiczów o radę i polecenie. Zwykle nei będziemy długo czekać na przynajmniej kilka odpowiedzi. Zaletą internetu jest jego anonimowość, dlatego użytkownicy sieci nie mają hamulców przed szczerymi ocenami.

Ekspert: Marcin Kosowski

Źródło:
http://www.wprost.pl/ar/414869/Jak-wybrac-rehabilitanta/
http://www.serwis-masazysta.pl/publikacje/2443/jak-wybrac-rehabilitanta
http://pieniadze.gazeta.pl/Gospodarka/1,124930,14516359,Jak_wybrac_rehabilitanta_.html

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.