flow
Animal Flow
4 stycznia 2024
kręgosłup
Czy dbasz o swój kręgosłup?
18 stycznia 2024
flow
Animal Flow
4 stycznia 2024
kręgosłup
Czy dbasz o swój kręgosłup?
18 stycznia 2024

Najczęstszymi dolegliwościami z jakimi boryka się nasze społeczeństwo jest ból pleców.

Jest to tak powszechny problem, że wiele ludzi uważa go już za normę. Za bóle lędźwi obarczamy odpowiedzialnością: siedzącą pracę, złe napięcia mięśni lub genetyczne wady budowy ciała. 

Za ból pleców, a w szczególności ból odcinka lędźwiowego, który „wysiada” nam najczęściej są paradoksalnie odpowiedzialne nie plecy… a słabe mięśnie pośladkowe. Głębokie mięśnie brzucha- tzw. core, oraz słaba mobilność biodra.  

Przykurczone mięśnie w okolicy biodra mają ogromny wpływ na przenoszenie sił w górę do kręgosłupa (sąsiedni segment). Konsekwencją braku odpowiedniej ruchomości stawów biodrowych musi być skompensowana wyżej- stąd przeciążenia w odc. lędźwiowym, który robi więcej niż jest w stanie udźwignąć. Odcinek lędźwiowy powinien być stabilny. Funkcja kręgosłupa lędźwiowego służy bowiem utrzymywaniu pionu i podtrzymywaniu narządów wewnętrznych jamy brzusznej. A nie nadmiernemu naprężaniu i kontrolowaniu ustawienia miednicy we właściwej pozycji. Odpowiednia swoboda ruchu w stawach biodrowych oraz równowaga napięć mięśni brzucha i pośladków zdaję się być zatem kluczowa dla zniesienia nawracających i uporczywych dolegliwości odcinka lędźwiowego. 

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!

×