Mięśnie głębokie a utrzymanie prawidłowej postawy - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław

Mięśnie głębokie a utrzymanie prawidłowej postawy

Syndrom De Maigne
27 grudnia 2021
Siedzenie jako zagrożenie dla człowieka XXI wieku
26 stycznia 2022
Syndrom De Maigne
27 grudnia 2021
Siedzenie jako zagrożenie dla człowieka XXI wieku
26 stycznia 2022

Znaczenie mięśni głębokich 

Sztywność oraz ból pleców, napięcia w obrębie obręczy barkowej czy problem z uprawianiem sportu może sygnalizować zbyt słabe mięśnie tułowia. Praca nad ich wzmocnieniem jak również utrzymaniem w prawidłowej kondycji pomoże zadbać o lepszą postawę, a także złagodzić bóle pleców. 

Mięśnie głębokie nazwane są także mięśniami posturalnymi, mięśniami stabilizującymi oraz mięśniami tonicznymi. W ich nazewnictwie popularne jest także określenie z języka angielskiego „core”, które można przetłumaczyć jako rdzeń lub trzon. Mięśnie głębokie oraz  ich poszczególne rodzaje stanowią gorset mięśniowy stabilizujący naszą sylwetkę.

Ten rodzaj mięśni składa się głównie z dużej ilości mioglobiny i sarkoplazmy, a ich budowa to przede wszystkich włókna czerwone. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością pod względem ilości obciążeń, którym są poddawane oraz długości trwania wysiłku fizycznego. Ze względu na wysokie napięcie toniczne do mięśni głębokich zaliczanych jest również część włókien mięśniowych mięśni dynamicznych.

Zaniedbanie treningu mięśni głębokich może prowadzić do zachwiania równowagi mięśniowej, które w późniejszym okresie może dać o sobie znać w postaci bólu, a także poczucia „sztywności” organizmu. 

Mięśnie głębokie to duża grupa mięśni. Składa się na nie aż 40 mięśni, które przyczepione są do kręgosłupa oraz miednicy. Najważniejsze i najgłębiej położone mięśnie głębokie to

1. Mięsień wielodzielny

Znajduje się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Łączy ze sobą sąsiednie kręgi, sprawując kontrolę nad ich właściwym przemieszczaniem się. Mięsień ten, dzięki przeciwnie układającym się włóknom mięśniowym okala wszystkie struktury znajdujące się w tylnej części kręgosłupa. 

2. Mięsień poprzeczny brzucha

To najgłębiej położony mięsień z grupy mięśni brzucha. Jest zbudowany w kształcie litery I, a jego włókna biegną od góry do dołu w linii prostej. Mięsień poprzeczny brzucha współdziała z przeponą i ma bezpośredni wpływ na stabilizację kręgosłupa lędźwiowego poprzez zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej i tym samym, odciążenie kręgów i więzadeł.

3. Wewnętrzny mięsień skośny

Mięśnie skośne brzucha dzielą się na mięsień skośny zewnętrzny i mięsień skośny wewnętrzny.

Mięsień skośny zewnętrzny odpowiada między innymi za zginanie kręgosłupa, obracanie tułowiem, unoszenie miednicy, pochylanie do boku, ściąganie klatki piersiowej ku dołowi (mięsień wydechowy).

Mięsień skośny wewnętrzny odpowiada między innymi za obniżanie żeber, zginanie tułowia, zginanie tułowia ku przodowi (mięsień wydechowy).

4. Przepona

Jest mięśniem, który oddziela od siebie jamę brzuszną oraz klatkę piersiową. Przepona przyczepia się do mostka, żeber oraz kręgów kręgosłupa lędźwiowego. Odpowiada bezpośrednio za właściwą pracę naszego kręgosłupa. Jej wzmożone napięcie może skutkować brakiem możliwości prawidłowego oddechu, bólami w okolicy kręgosłupa, niemożnością przybrania wyprostowanej postawy ciała. 

5. Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dnia miednicy pełnią niezwykle ważne funkcje, m.in. chronią narządy rozrodcze przed „wypadnięciem”, stabilizują miednicę oraz odpowiadają na przykład za utrzymywanie moczu podczas wysiłku fizycznego.

Fukncja:

Ogólne funkcje mięśni głębokich:

  • stabilizacja sylwetki
  • utrzymywanie poprawnej postawy ciała
  • odpowiednia równowaga
  • ochrona narządów wewnętrznych
  • wspomaganie pracy pozostałych mięśni ciała, m.in. mięśni powierzchownych
  • wspomaganie utrzymywania prawidłowej techniki ćwiczeń
  • likwidowanie bólów stawowych
  • zapobieganie kontuzjom, np. więzadeł i stawów
  • zwiększanie wytrzymałości mięśniowej ciała w ogóle (mięśnie głebokie mają wydłużony czas pracy oraz mogą podlegać większym ciężarom)

Korzyści płynące z treningu mięśni głębokich:

+ Stabilizacja mięśni głębokich, a dzięki temu lepsza, wyprostowana postawa

+Odciążenie kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego, co zapobiega bólom pleców i łagodzi je

+Optymalizacja sekwencji ruchu i poprawna elastyczność 

+Zwiększona podstawowa siła podczas ruchu, ochrona innych części ciała przed przeciążeniem i zapobieganie kontuzjom

 +Wzmocnione mięśnie głębokie, umożliwiają mocniejsze i bardziej kontrolowane ruchy, co wpływa na poprawę wyników sportowych

+Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej

+Zapewnienie lepszego samopoczucia – wzmacnianie mięśni jest korzystne nie tylko dla kręgosłupa, ale również dla zwiększenia ogólnej pewności siebie

+wzmocnienie mięśni brzucha i pleców

Dodatkowo oprócz treningu pozwalającego na rozbudowanie trzonu mięśniowego naszego organizmu, bardzo ważne jest również zapobieganie przeciążeniom oraz nadmiernym napięciom mięśni głębokich, skutkujących zmniejszeniem ich wydajności. W tym celu warto udać się do fizjoterapeuty. 

Na materiale filmowym przedstwiamy przykładową terapię mięśni nadmiernie napiętych, przejmujących funkcje mięśni głębokich oraz przykładowe ćwiczenia mające na celu wzmacnianie mięśni posturalnych.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Monika Mosejko