Trening medyczny – połączenie rehabilitacji i treningu

Jak przygotować się do ciąży? Moja historia – Kamila
21 września 2018
Jak przygotować się do ciąży? Moja historia – Asia
1 października 2018
Jak przygotować się do ciąży? Moja historia – Kamila
21 września 2018
Jak przygotować się do ciąży? Moja historia – Asia
1 października 2018

Trening medyczny powstał z myślą o sportowcach, którzy chcą wrócić do sprawności fizycznej po przebytym urazie. Jest to trening ściśle spersonalizowany, który bierze pod uwagę głównie powstałe na skutek urazu ograniczenia i dysfunkcje oraz ich wpływ na aktualną mechanikę i kondycję organizmu. Na tym jednak nie kończy się jego zastosowanie. Trening medyczny bardzo szybko stał się hybrydą prowadzonej rehabilitacji oraz potrzebnej w ogólnym procesie usprawniania formy aktywności fizycznej. Jest pomocny w wypadku, gdy ćwiczy osoba dotychczas mało aktywna, starsza bądź mająca ogólne problemy ze zdrowiem fizycznym. Zalety treningu medycznego można wymieniać bez końca. Jest bezpieczny, efektywny i odpowiedni dla szerokiego grona – nawet najbardziej wymagających – odbiorców.

Jego celem jest:

– praca nad dysfunkcjami aparatu ruchu;

– doprowadzenie do równowagi mięśniowej;

– wyćwiczenie prawidłowej postawy i zachowań ruchowych;

– poprawienie techniki, a tym samym wyników sportowych;

– zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji;

– aktywizacja osób otyłych obciążonych nadciśnieniem, cukrzycą lub innymi dodatkowymi problemami zdrowotnymi;

– powrót do pełnej sprawności po przeprowadzonym procesie rehabilitacyjnym jako ostatnia faza rehabilitacji lub uzupełnienie treningów jako profilaktyka kolejnych urazów

Trener – fizjoterapeuta

Trening medyczny musi być prowadzany przez fachowca. Nie wystarczy typowa wiedza trenerska. Konieczne są wiedza i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, lub dodatkowe wyszkolenie w zakresie biomechaniki i treningu stricte medycznego w konkretnych urazach, bo tylko wtedy trening będzie skuteczny, a przede wszystkim – w pełni bezpieczny. Zadaniem trenera jest poprawa stanu osłabionych po kontuzji mięśni, tkanek pacjenta i nauczenie go wykonywania ćwiczeń bez narażenia na ponowienie urazu. Czujne oko trenera-fizjoterapeuty musi potrafić zauważyć i korygować złe nawyki, wzorce ruchowe, które mogą prowadzić do przeciążenia i w efekcie ryzyka uszkodzenia czy ponowienia kontuzji.

Do kogo kierowany jest trening medyczny?

Trening medyczny powstał przede wszystkim z myślą o osobach, które skończyły główny etap rehabilitacji, ale nie mogą jeszcze (chociażby z powodu osłabienia) wrócić w pełni do treningu. Aktualnie w fizjoterapii traktuje się go jako ostatni etap rehabilitacji i jest prowadzony dalej przez fizjoterapeutów, mających pojęcie o mechanice danego sportu uprawianego przez pacjenta oraz o metodach treningowych. Bardzo często jest to etap na którym fizjoterapeuta współpracuje z mądrym trenerem personalnym, prowadzącym treningi medyczne, przekazując mu podopiecznego, ze względu na większą wiedzę i doświadczenie trenera w aspekcie samego treningu/ przygotowania motorycznego.  Dziś po trening medyczny sięga coraz szersze grono odbiorców i coraz częściej można spotkać trenerów z wykształceniem fizjoterapeutycznym lub z przygotowaniem do prowadzenia treningów medycznych.. Dzięki temu z treningu medycznego mogą skorzystać młode osoby chcące skorygować wady postawy, osoby mało aktywne prowadzące siedzący tryb życia, który zaczyna „odbijać się” na ich samopoczuciu i daje pierwsze odczuwalne skutki w postaci dyskomfortu ze strony np. pleców. Z treningów takich korzystają również sportowcy amatorzy, aby zminimalizować możliwość urazu lub powrócić do zdrowia po  kontuzji, a osoby starsze – by opóźnić pojawiające się dysfunkcje ruchowe.

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiufizjoterapia.

×