Trening medyczny powstał z myślą o sportowcach, którzy chcą wrócić do sprawności fizycznej po przebytym urazie. Jest to trening ściśle spersonalizowany, który bierze pod uwagę głównie powstałe na skutek urazu ograniczenia i dysfunkcje oraz ich wpływ na aktualną mechanikę i kondycję organizmu. Na tym jednak nie kończy się jego zastosowanie. Trening medyczny bardzo szybko stał się hybrydą prowadzonej rehabilitacji oraz potrzebnej w ogólnym procesie usprawniania formy aktywności fizycznej. Jest pomocny w wypadku, gdy ćwiczy osoba dotychczas mało aktywna, starsza bądź mająca ogólne problemy ze zdrowiem fizycznym. Zalety treningu medycznego można wymieniać bez końca. Jest bezpieczny, efektywny i odpowiedni dla szerokiego grona – nawet najbardziej wymagających – odbiorców.
Jego celem jest:
– praca nad dysfunkcjami aparatu ruchu;
– doprowadzenie do równowagi mięśniowej;
– wyćwiczenie prawidłowej postawy i zachowań ruchowych;
– poprawienie techniki, a tym samym wyników sportowych;
– zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji;
– aktywizacja osób otyłych obciążonych nadciśnieniem, cukrzycą lub innymi dodatkowymi problemami zdrowotnymi;
– powrót do pełnej sprawności po przeprowadzonym procesie rehabilitacyjnym jako ostatnia faza rehabilitacji lub uzupełnienie treningów jako profilaktyka kolejnych urazów
Trening medyczny musi być prowadzany przez fachowca. Nie wystarczy typowa wiedza trenerska. Konieczne są wiedza i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, lub dodatkowe wyszkolenie w zakresie biomechaniki i treningu stricte medycznego w konkretnych urazach, bo tylko wtedy trening będzie skuteczny, a przede wszystkim – w pełni bezpieczny. Zadaniem trenera jest poprawa stanu osłabionych po kontuzji mięśni, tkanek pacjenta i nauczenie go wykonywania ćwiczeń bez narażenia na ponowienie urazu. Czujne oko trenera-fizjoterapeuty musi potrafić zauważyć i korygować złe nawyki, wzorce ruchowe, które mogą prowadzić do przeciążenia i w efekcie ryzyka uszkodzenia czy ponowienia kontuzji.
Trening medyczny powstał przede wszystkim z myślą o osobach, które skończyły główny etap rehabilitacji, ale nie mogą jeszcze (chociażby z powodu osłabienia) wrócić w pełni do treningu. Aktualnie w fizjoterapii traktuje się go jako ostatni etap rehabilitacji i jest prowadzony dalej przez fizjoterapeutów, mających pojęcie o mechanice danego sportu uprawianego przez pacjenta oraz o metodach treningowych. Bardzo często jest to etap na którym fizjoterapeuta współpracuje z mądrym trenerem personalnym, prowadzącym treningi medyczne, przekazując mu podopiecznego, ze względu na większą wiedzę i doświadczenie trenera w aspekcie samego treningu/ przygotowania motorycznego. Dziś po trening medyczny sięga coraz szersze grono odbiorców i coraz częściej można spotkać trenerów z wykształceniem fizjoterapeutycznym lub z przygotowaniem do prowadzenia treningów medycznych.. Dzięki temu z treningu medycznego mogą skorzystać młode osoby chcące skorygować wady postawy, osoby mało aktywne prowadzące siedzący tryb życia, który zaczyna „odbijać się” na ich samopoczuciu i daje pierwsze odczuwalne skutki w postaci dyskomfortu ze strony np. pleców. Z treningów takich korzystają również sportowcy amatorzy, aby zminimalizować możliwość urazu lub powrócić do zdrowia po kontuzji, a osoby starsze – by opóźnić pojawiające się dysfunkcje ruchowe.
Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.