Najczęstsze kontuzje biegaczy – część 1
9 września 2021
Meralgia z parestezjami
6 października 2021
Najczęstsze kontuzje biegaczy – część 1
9 września 2021
Meralgia z parestezjami
6 października 2021

Pewnie wielu z was zdarzyło się poczuć zawrót głowy w momencie bardzo szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Jeśli objaw występuje jednorazowo może być bagatelizowany, kiedy jednak powinniśmy zwrócić na niego uwagę? Za zawroty głowy odpowiadają zaburzenia układu równowagi, w którego skład wchodzi błędnik, jego unerwienie przedsionkowe i ośrodki zlokalizowane w pniu mózgu, móżdżku, jądrach podkorowych oraz korze mózgowej. Czynnikiem który powinien nas zaniepokoić będzie duża częstotliwość objawów wzrastająca w przeciągu kilku tygodni i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Konieczna wówczas będzie wizyta u lekarza, aby wykluczyć poważniejsze schorzenie. W trakcie incydentu mogą wystąpić dodatkowo m.in. mdłości, lęk czy oczopląs.

Jakie czynniki wywołują zawroty głowy?

Częstymi czynnikami wywołującymi są : schorzenia tkanki mózgowej, urazy czaszki, mózgu i szyi, choroby zapalne opon mózgowych i szyi, guzy w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia krążenia w ośrodkowej części układu nerwowego, schorzenia demielinizacyjne tkanki mózgowej, wszelkie choroby i urazy okolicy ucha wewnętrznego

Nie zawsze objaw musi zwiastować poważną chorobę. Jedną z przyczyn zawrotów mogą być napięcia mięśniowe, zlokalizowane w okolicy głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, które mogą zaburzać przepływ krwi i uciskać wyjścia nerwów. Czynnikiem wywołującym wówczas będą przeciążenia, czy po prostu siedzący tryb pracy. W takich przypadkach jesteśmy w stanie sobie z nimi radzić za pomocą technik manualnych. Wykorzystujemy do tego: terapię tkanek miękkich, terapię powięziową, szeroko rozumianą terapię manualną oraz ćwiczenia korygujące postawę.

Na filmie zostaną zaprezentowane techniki manualnej pracy z pacjentem oraz ćwiczenia, które pacjenci mogą wykonywać sami w domu

– Automasaż okolicy potylicznej – układamy palce w tylnej okolicy czaszki, wykonujemy masaż ruchami okrężnymi lub poprzecznymi (w miejscach które pod palcami będą dawały objaw bólu)

– Automasaż okolicy skroniowej – układamy płace po obu bocznych stronach czaszki i wykonujemy ruchy okrężne – Rozciąganie mięśni przedniej strony szyi – dłońmi przytrzymujemy okolice obojczyków/ mostka i wykonujemy ruch głowy w tył. Następnie rozluźniamy chwyt wracamy do pozycji wyjściowej

– Rozciąganie mięśnia mostkowo- obojczykowo -sutkowego utrzymujemy mięsień po czym wykonujemy ruch głowy w tył i rotację (ćwiczymy obustronnie)

-Retrakcje odcinka szyjnego – ustawiamy się neutralnie w pozycji spoczynkowej, następnie staramy się wykonać ruch cofnięcia szyi w tył Występowania częstych zawrotów głowy nie wolno lekceważyć, zalecamy aby takie przypadki konsultować z lekarzem.

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Michał Januszkiewicz.

×