Trening funkcjonalny-wszystko, co musisz wiedzieć
10 sierpnia 2022Wpływ biodra na pracę stawu kolanowego
19 października 2022Do naszego gabinetu często trafiają pacjenci z bólem w odcinku lędźwiowym. Nasila się on po dłuższym bezruchu, np. siedzeniu, staniu, leżeniu lub rano po wstaniu z łóżka, który ustępuje po rozruszaniu się. Czasem nasila się również podczas kichania, kasłania, parcia.
Dlaczego tak się dzieje?
W naszym ciele wyróżnić możemy cztery systemy żylne- osiowy (czyli ten, który unaczynia nasze ręce i nogi), płucny, wrotny (unaczyniający żołądek, jelita, trzustkę i śledzionę) i kręgowy. Ten ostatni zaczyna się w czaszce, przechodzi przez całą kolumnę kręgosłupa i kończy w miednicy mniejszej. Wszystkie wymienione systemy łączą się ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałują, ale anatomicznie jest między nimi trochę różnic. Jest to istotne pod tym względem, że nieco inaczej będzie wyglądała ich praca w danym rejonie ciała. System żylny osiowy posiada zastawki, dzięki czemu krew nie cofa się, poza tym panuje tam wysokie ciśnienie, dzięki czemu krew bez problemu jest drenowana wbrew grawitacji w stronę serca. Z systemem kręgowym jest nieco inaczej. Nie ma tam zastawek, ściany naczyń są cieńsze i panuje niższe ciśnienie. W związku z tym, aby krew była odpowiednio zdrenowana z kręgosłupa potrzebna jest pomoc w postaci pompy mięśniowej oraz odpowiedniego gradientu ciśnień.
Co to oznacza?
Jeśli nasz kręgosłup, przepona i jelita mają słabą ruchomość ze względu na siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej, pompa mięśniowa i odpowiedni gradient ciśnień nie działają wystarczająco na sploty kręgowe. Tworzą się wtedy zastoje żylne, które predysponują do pojawiania się obrzęków w obrębie kręgów. One z kolei drażnią nerwy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie i stąd obecność bólu w obrębie kręgosłupa.
Przez to, że system żylny kręgowy łączy się z innymi systemami, to napięcie w obrębie klatki piersiowej, narządów wewnętrznych, czy mięśni na obwodzie ciała może negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie. Jeśli jeden z systemów jest mniej wydolny, to inny musi go trochę wspomóc.
Jakie mogą być objawy zastoju w splotach kręgowych?
- bóle w obrębie kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym. Nasilają się po dłuższym bezruchu. Zmniejszają po rozruszaniu, a także w niektórych przypadkach będą się nasilać podczas kasłania/ kichania/ parcia,
- tzw. podskórne pajączki, które świadczą o tym, że w danym obszarze jest utrudniony przepływ krwi w większych naczyniach żylnych,
- bolesne miesiączki,
- bóle głowy
Co z tym możemy zrobić?
Przede wszystkim należy zadbać o:
-prawidłową ruchomość kręgosłupa na całym jego przebiegu (dzięki stretchingom, automasażom, mobilizacjom i manipulacjom kręgosłupa oraz pracy na tkankach miękkich),
-regularną aktywność fizyczną,
-częste przerwy w pracy w celu rozruszania się,
-ergonomiczne stanowisko pracy,
-wykonywanie ćwiczeń oddechowych dolnożebrowych/ przeponowych.
Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka: Magdalena Gawryś
Na naszym kanale YouTube znajdziesz materiał filmowy z terapiami wykonywanymi w naszych gabinetach. A także metody autoterapii, które pomogą Ci w pożegnaniu zastojowych bóli kręgosłupa.