Mechaniczna oś podłużna kończyny dolnej przebiega przez środek stawu biodrowego, kolana i stawu skokowego górnego. Oś trzonu kości udowej pochyla się od tej osi w bok o 6°. W podudziu oś podłużna oraz oś trzonu kości piszczelowej pokrywają się. Oś trzonu kości udowej tworzy z osią trzonu kości piszczelowej kąt 174° (kąt udowo-piszczelowy). Prawidłowa oś podłużnej kończyny dolnej występuje kiedy
Zbyt duże przodopochylenie miednicy? Staw biodrowy automatycznie ustawia się w rotacji wewnętrznej. Kąt udowo-piszczelowy zmniejsza się, staw kolanowy układa się przyśrodkowo do osi podłużnej kończyny dolnej. Kolejną kompensacją jest rotacja zewnętrzna kości piszczelowej. To wszystko naraża staw kolanowy na siły ścinające. Boczna część stawu jest przeciążona, a więzadło poboczne piszczelowe, przyśrodkowa część torebki stawowej oraz grupa mięśni gęsiej stopy i pośladkowe – rozciągnięte. Długotrwała sytuacja prowadzi do ograniczenia rotacji zewnętrznej w stawie biodrowym. Rzut środka ciężkości pada na boczną krawędź stopy, która jest przeciążona. Mamy tutaj do czynienia z kolanem koślawym.
Zbyt duże tyłopochylenie miednicy staw biodrowy ustawia się w zwiększonej rotacji zewnętrznej, kąt udowo-piszczelowy zwiększa się. Mięśnie rotujące na zewnątrz staw biodrowy są w hipertonii. Przyśrodkowa część stawu kolanowego jest skompresowana. W bocznej części stawu kłykcie nie są zamknięte, a więzadło poboczne strzałkowe oraz boczna część torebki są napięte. Pasmo biodrowo-piszczelowe i mięsień dwugłowy uda są naciągnięte. Mamy tutaj do czynienia z kolanem szpotawym.