Bóle kolan - przyczyny i rehabilitacja - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Bóle nadgarstka – objawy, przyczyny, rehabilitacja
13 października 2020
Kontuzja whiplash – smagnięcie biczem
11 listopada 2020
Bóle nadgarstka – objawy, przyczyny, rehabilitacja
13 października 2020
Kontuzja whiplash – smagnięcie biczem
11 listopada 2020
BÓL KOLANA -to dolegliwość dotykająca wielu osób uprawiających sport, ale zdarza się również osobom niećwiczącym. Jedną z podstawowych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę rozpatrując dolegliwości bólowe okolicy stawu kolanowego jest jego fizjologiczne ustawienie. Prawdopodobnie większość osób słyszała o kolanach koślawych i szpotawych? W momencie stania kolana ustawiają się w charakterystyczny kształt litery X (koślawość) lub literę O (szpotawość).

Istnieje bardzo prosty test, aby potwierdzić lub wykluczyć występowanie wad. Stajemy w pozycji wyprostowanej i łączymy kostki przyśrodkowe oraz wewnętrzne powierzchnie kolan(stan prawidłowy). Jeśli kolana są złączone, ale nie ma możliwość złączenia kostek mamy kolana koślawe, analogicznie kostki są złączone, ale kolana się rozchodzą mamy kolana szpotawe. Każda z przedstawionych wad ma swoje charakterystyczne miejsca bólowe, co nie oznacza, że mimo prawidłowego ustawienia nie jesteśmy narażenia na żadne dolegliwości.

Ból kolan – przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólu kolan to : – urazy i przeciążenia sportowe – nadwaga i otyłość – przeciążenia związane z pracą fizyczną – hipermobilność stawowa – stany zapalne – brak prawidłowej rozgrzewki oraz ćwiczeń rozciągających – praca siedząca (brak wystarczającej ilości ruchu)

❗️ W przypadku urazu, po którym występuje duży obrzęk stawowy, niezbędne będą badania obrazowe, aby ustalić czy nie doszło do uszkodzenia tkankowego (złamania, naderwania więzadeł, uszkodzenia łąkotek). Jeśli jednak ból występuje bez wyraźnej przyczyny i okolica nie jest nadmiernie ucieplona i obrzęknięta (stan zapalny) istnieje spora szansa, że problem związany jest z aparatem mięśniowo- powięziowym. W tym przypadku postaramy się zaprezentować kilka ćwiczeń, które mogą nam pomóc.

Zarówno w przypadku kolan koślawych jak i szpotawych mogą występować dolegliwości bólowe w podobnych lokalizacjach, jednak w każdym z przypadków przyczyna będzie inna.

Ból przyśrodkowej części kolana w przypadku koślawości będzie związany z nadmiernym rozciąganiem tej okolicy, w przypadku szpotawości będzie występowała kompresja związana z nadmiernym napięciem mięśni przywodzących

Ból okolicy bocznej kolana w przypadku kolan koślawych związany będzie z nadmiernym napięciem pasma biodrowo piszczelowej i kompresją natomiast w przypadku szpotawości z nadmiernym rozciągnięciem okolicy.

Ćwiczenia na ból kolan

Stajemy w delikatnym rozkroku i staramy się połączyć wewnętrzne części kolan oraz kostki przyśrodkowej stóp(efekt na filmie pokazuje prawidłowe ustawienie)

Szpotawość 1. Rolowanie części bocznej udana czyli pasma biodrowo-piszczelowego 2. Ćwiczenia wzmacniające grupę mięśni przywodzących z wykorzystaniem ławeczki oraz grumy

Koślawość 1. Rolowanie grupy przywodzącej udo 2. Rozciąganie mięśni przywodzących 3. Wzmacnianie mięśni odwodzących w podporze oraz z gumą

Nie zawsze miejsce bólu musi być przyczyną dolegliwości dlatego jeśli ćwiczenia i samodzielne rolowanie nie przynoszą efektu, konieczna może być dokładniejsza diagnostyka funkcjonalna wykonana np. przez fizjoterapeutę.