Bóle nadgarstka – objawy, przyczyny, rehabilitacja

Fizjoterapia przy złamaniu wyrostka łokciowego
6 października 2020
Bóle kolan – przyczyny i rehabilitacja
28 października 2020
Fizjoterapia przy złamaniu wyrostka łokciowego
6 października 2020
Bóle kolan – przyczyny i rehabilitacja
28 października 2020

Ból stawów nadgarstkowych

 
? Ból w stawie nadgarstkowym zwykle dotyczy połączeń stawowych, w których może dochodzić do zablokowania którejś z kości nadgarstka, co jest konsekwencją wcześniejszych napięć w obrębie mięśni przedramienia. Również częstym problem jest podrażnienie ścięgien zginaczy i prostowników prowadzące do zapalenia pochewek otaczających ścięgna. Dzieje się tak na skutek przeciążeń, do których dochodzi przy nieprawidłowej ergonomii pracy mięśni.
 
?Najczęściej pojawiającymi się problemami w stawie nadgarstkowym są :
– powikłania po złamaniach nasady dalszych kości przedramienia i kości nadgarstka – gangliony – zespoły uwięźnięcia kości nadgarstka np. kości łódeczkowatej na skutek powtarzalnych nacisków w trakcie obciążeń o charakterze przeprostnym, – zmiany przeciążeniowe ścięgien w rejonie nadgarstka – uszkodzenie chrząstki trójkątnej na skutek kompresji podczas obciążeń, najczęściej przy odchyleniu w stronę łokciową ręki. – Zespoły cieśni nadgarstka i kanale Guyona, – zapalenie pochewek ścięgnistych
 
?W obrębie stawu nadgarstkowego mamy osiem kości ( łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta, grochowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata, haczykowata) w obrębie których może dojść do zablokowania i ograniczenia ruchu. Konsekwencją jest ograniczenie ruchomości i problem z osiągnięciem pełnego zakresu ruchu, wymaganego podczas wielu ćwiczeń. Dodatkowo przeniesienie ciężaru ciała na nadgarstek w wymuszonej pozycji nasila dolegliwości bólowe mogąc w konsekwencji prowadzić do wystąpienia gangliona, czy uwięźnięcia którejś z kości nadgarstka,
 
?Często do urazu dochodzi podczas obciążenia nadgarstka w wyproście, wykonując ćwiczenia w podporach. Ból z czasem nasila się na tyle, że uniemożliwia podnoszenie cięższych przedmiotów np. talerza czy kubka.
 
?Bardzo często ograniczenie maksymalnego zgięcia i wyprostu w stawie nadgarstkowym występuje po złamaniach w obrębie kości nadgarstka oraz nasad dalszych kości przedramienia. Ograniczenie to jest większe, jeśli doszło do usztywnienia złamanej kończyny w opatrunku gipsowym. Ważne jest wdrożenie fizjoterapii po uzyskaniu zrostu w jak najszybszym czasie, pracując nad odzyskaniem zakresu ruchomości.
 

Bóle nadgarstka – rehabilitacja 

 
 
?W ramach autoterapii ważne jest utrzymanie prawidłowego napięcia w obrębie mięśni przedramienia, wykonując autostretching i automasaż. Dalej ważna jest praca bezpośrednia nad zlokalizowaniem i uruchomieniem zablokowanego stawu. Należy regularnie rozciągać zginacze i prostowniki nadgarstka celem obniżenia ich napięcia i zwiększenia zakresu ruchomości w stawie nadgarstkowym. Kolejnym krokiem jest autotrakcja stawu nadgarstkowego. Dodatkowo należy wykonać ćwiczenia stabilizacyjne, by uniknąć kompensacyjnych blokad w obrębie innych stawów nadgarstka.
??‍⚕️? Materiał informacyjny przygotował nasz fizjoterapeuta Wiktor Deroń

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.

×