Ból stawu krzyżowo-biodrowego - przykładowe ćwiczenia - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław

Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przykładowe ćwiczenia

Konflikt udowo-panewkowy
1 września 2020
Czym jest łokieć golfisty?
26 września 2020
Konflikt udowo-panewkowy
1 września 2020
Czym jest łokieć golfisty?
26 września 2020

Charakterystyka bólu stawu krzyżowo-biodrowego

BÓL STAWU KRZYŻOWO- BIODROWEGO- jako element dysfunkcji i dysbalansu w obrębie miednicy.

Charakteryzuje się pojawieniem bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i pośladka po stronie dysfunkcyjnego stawu. W niektórych przypadkach promieniuje w kierunku pachwiny i daje delikatne objawy do kończyny dolnej. Najczęściej jednostronny lub z tendencją do przenoszenia się raz na prawą raz na lewą stronę. W fazie ostrej daje problemy ze schylaniem, chodzeniem, obracaniem się w pozycji leżącej oraz siedzeniem. Jego funkcją jest amortyzacja ruchów i wstrząsów pochodzących z kończyn dolnych na kręgosłup. Zablokowanie w przemieszczeniu tego stawu daje nieprzyjemne objawy bólu o charakterze: kłującym, głębokim, uwierającym. Często towarzyszy mu uczucie zesztywnienia lub zablokowania.

Diagnostyka

Testy prowokacyjne: Diagnostyka funkcjonalna potwierdza dysfunkcje w stawie krzyżowo-biodrowym kiedy min. 3 testy prowokacyjne wypadają pozytywnie- czyli gdy sprowokujemy ból:
1. Test dystrakcji,
2. Test pchnięcia uda,
3. Test kompresji,
4. Test pchnięcia kości krzyżowej.
5. Test palpacji i opukiwania.

Dysfunkcje tego stawu często są powiązane i innymi problemami okolicy lędźwiowo-miednicznej tj. odc. lędźwiowy kręgosłupa oraz stawu biodrowego. Warto przy diagnostyce uwzględnić te struktury gdyż objawy często nakładają się na siebie.

Terapia bólu stawu krzyżowo-biodrowego

Propozycja terapii obejmuje:
1. Rozluźnienie napiętych tkanek okolicy krzyżowo-biodrowej,
2. Mobilizacje wykonane przez terapeutę.
3. Automobilizacje jako podtrzymanie terapii w warunkach domowych.
4. Ćwiczenia stabilizacyjne i wzmacniające- w fazie ostrej oraz w fazie przewlekłej w celu niwelowania nawrotów bólowych.

??Przykładowe ćwiczenia:
?Mobilizacje stawu krzyżowo-biodrowego w klęku podpartym, kręgosłup w pozycji neutralnej, kolana rozsuwamy na zewnątrz stopy skręcone na zewnątrz, przejście na łokcie.

?Pacjent wykonuje delikatne bujanie się do przodu i tyłu plecy równolegle do podłogi, stara się pogłębiać zakres przy kolejnych powtórzeniach.

?Stabilizacja statyczna: leżenie tyłem nogi ugięte w stawach biodrowych i kolanowych, kręgosłup neutralny brzuch lekko napięty. Pacjent unosi jedną kończynę dolną i oporuje dłonią pod kątem 90 stopni około 10 sekund, następnie zmienia stronę.

?Leżenie tyłem w pozycji jak wyżej nogi na szerokość bioder wałek/ręcznik lub piłka między kolanami. Pacjent ściska izometrycznie uda 10 sekund.

?Leżenie tyłem w pozycji jak wyżej nad kolanami zapięty pasek na szerokość bioder. Pacjent rozpycha kolana na zewnątrz izometrycznie 10 sekund.

Dynamiczna stabilizacja miednicy:

?Chodzenie po linii: miednica idealnie poziomo równolegle do podłoża, brzuch przyciąga miednicę.

?Spacer farmera po linii: Prawidłowe ułożenie miednicy, napięty brzuch, ciężar po przeciwnej stronie od wzmacnianych mięśni.

?Stanie noga za nogą na linii : rozciąganie gumy Theraband i przekładanie do drugiej ręki bez wypychania biodra w bok.

?‍⚕️ Informacje przygotowała nasza fizjoterapeutka Malwina Knuth

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.