Konflikt udowo-panewkowy - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Ból piszczeli w części przedniej
12 sierpnia 2020
Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przykładowe ćwiczenia
20 września 2020
Ból piszczeli w części przedniej
12 sierpnia 2020
Ból stawu krzyżowo-biodrowego – przykładowe ćwiczenia
20 września 2020

Deformacje głowy kości udowej i/lub panewki stawu biodrowego, które wpływają na nieprawidłowy kontakt powierzchni stawowych podczas ruchu, zwłaszcza zgięcia i rotacji. Konflikt ten prowadzi do uszkodzeń chrząstki stawowej i obrąbka stawowego, co w późniejszym czasie powoduje dolegliwości bólowe w stawie biodrowym.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje konfliktu udowo-panewkowego: 1. Konflikt typu CAM – związany z nieprawidłową, asferyczną budową głowy kości udowej 2. Konflikt typu PINCER- związany z nadbudową kostną panewki, która nadmiernie przykrywa głowę kości udowej 3. Konflikt mieszany- łączący cechy typu CAM i PINCER

Czynniki predysponujące do wystąpienia konfliktu udowo-panewkowego:

• Choroby stawów biodrowych wieku dziecięcego

• Nadmierna korekcja chirurgiczna w przypadku dysplastycznych bioder

• Zbyt intensywna aktywność fizyczna, szczególnie w okresie wzrostu kostnego

• Urazy stawu biodrowego np. złamanie szyjki głowy kości biodrowej, zwichnięcie stawu biodrowego

Objawy konfliktu udowo-panewkowego:

• Ból w przednim lub przednio-bocznym aspekcie stawu biodrowego, czasem promieniujący na przednią powierzchnię uda

• U nastolatków ból w rejonie uda lub kolana, zwłaszcza po aktywności fizycznej • Sztywność w rejonie stawu biodrowego

• Ból nasilający się podczas aktywności, które angażują zgięcie i/lub rotację wewnętrzną w stawie biodrowym

• W późniejszej fazie, gdy dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej może pojawić się klikanie podczas ruchu Wtórne powikłania konfliktu udowo-panewkowego mogą doprowadzić do zwyrodnienia stawu i/lub uszkodzenia obrąbka stawowego.

Jak diagnozować?

Test prowokacyjny dla konfliktu: w leżeniu tyłem terapeuta wykonuje zgięcie i rotację wewnętrzną w stawie biodrowym, jeśli pojawia się ból, może to świadczyć o konflikcie udowo-panewkowym. • Badania obrazowe: RTG, MRI?‍⚕️

Na filmie przedstawiamy przykładową terapię i ćwiczenia:

1. Trakcja stawu biodrowego w wyproście – pozycja wyjściowa klęk jednonóż, załóż szeroką gumę jak najbliżej pachwiny, przenoś ciężar ciała w przód tak aby wykonywać wyprost w stawie biodrowym.

2. Trakcja stawu biodrowego w wyproście- pozycja wyjściowa klęk jednonóż, załóż szeroką gumę jak najbliżej pachwiny, wykonuj skłony boczne tułowia w przeciwną stronę.

3. Trakcja stawu biodrowego w zgięciu- pozycja wyjściowa klęk jednonóż, załóż szeroką gumę jak najbliżej pachwiny, przenoś ciężar ciała w przód tak aby pogłębiać zgięcie w stawie.

4. Trakcja stawu biodrowego w zgięciu- pozycja wyjściowa jw., załóż szeroką gumę jak najbliżej pachwiny, wykonuj skręt tułowia w przeciwną stronę.

5. Otwieranie stawu biodrowego-pozycja wyjściowa klęk jednonóż z pogłębionym zgięciem w stawie biodrowym, jedną rękę połóż na stawie kolanowym, drugą ułóż równolegle do stopy na podłodze, wykonuj krążenia w stawie biodrowym.

6. Wzmacnianie mięśni przywodzicieli uda- pozycja wyjściowa leżenie tyłem, kończyna dolna w zgięciu w stawie biodrowym i kolanowym, guma założona za stopę, wykonuj zgięcie i wyprost kończyny dolnej nie odpuszczając napięcia gumy 7. Wzmacnianie mięśni odwodzicieli uda- oprzyj dużą piłkę o ścianę, ustaw się bokiem do piłki, utrzymuj piłkę zgiętą kończyną dolną a następnie wykonaj hip hinge We wszystkich ćwiczeniach z gumą powinna być ona mocno napięta ale tak aby umożliwić wykonanie ćwiczenia.?‍⚕️

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Justyna Górecka?

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.