Relaks dna miednicy - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
stawu
Wpływ biodra na pracę stawu kolanowego
19 października 2022
szyi
Bóle szyi
21 października 2022
stawu
Wpływ biodra na pracę stawu kolanowego
19 października 2022
szyi
Bóle szyi
21 października 2022
Pokaż wszystkie

Relaks dna miednicy

miednicy

miednicy

Mięśnie dna miednicy są to mięśnie zamykające wyjście z miednicy. Pełnią istotną rolę w życiu człowieka zapewniając nam kontynencję, czyli trzymanie moczu, stolca czy gazów. Mięśnie dna miednicy pełnią również ważną rolę w trakcie porodu. Istotne są również w trakcie nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej podczas kaszlu, kichania, skoków czy dźwigania ciężarów.

Do prawidłowego funkcjonowania mięśni dna miednicy potrzebna jest ich odpowiednia siła mięśniowa, szybkość reakcji i prawidłowy zakres ruchomości. Nie zapominajmy o umiejętność koaktywacji z innymi mięśniami takimi jak mięsień poprzeczny brzucha, a także relaksacja.

Obecny szybki tryb życia, a także stres czy intensywny wysiłek fizyczny nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu mięśni dna miednicy. Przez to narażone są bardzo często na duże obciążenia.

Umiejętność relaksacji ważna jest przy czynnościach takich jak oddawanie moczu, stolca czy właśnie poród. Zaburzenia pracy tych mięśni mogą prowadzić do takich schorzeń jak:

  • nietrzymanie moczu, gazów, stolca,
  • zaparcia,
  • bolesne stosunki,
  • bolesne miesiączki.

O ćwiczeniach mięśni dna miednicy – ćwiczeniach Kegla słyszała pewnie większość z was, natomiast o ćwiczeniach odciążających dno miednicy mówi się już mniej. Warto wdrożyć je w swój codzienny rytuał, bądź wykonać po treningu.

Ćwiczenia połącz ze spokojnym oddechem kierowanym w dolne żebra, staraj się wydłużyć wydech, oddychaj nosem.
1. Leżenie przy ścianie z poduszką ułożoną pod kością krzyżową.
2. Leżenie z nogami ułożonymi na piłce fitness.
3. Leżenie z mała piłką fitness ułożoną pod kością krzyżową.
4. Pozycja szczęśliwego dziecka z jogi. W leżeniu unosimy nogi ku górze i łapiemy za duży palec u stopy bądź zewnętrzną krawędź stopy.
Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!