Tendinopatia ścięgna Achillesa
6 lutego 2021
Zwichnięcie stawu łokciowego- jak to naprawić?
7 marca 2021
Tendinopatia ścięgna Achillesa
6 lutego 2021
Zwichnięcie stawu łokciowego- jak to naprawić?
7 marca 2021

Dlaczego bolą mnie plecy????

Nie ma chyba osoby, która nie doświadcza problemów związanych z bólem pleców. Zdarzają się przypadki, w których jego przyczyną jest niezależne schorzenie kręgosłupa, często jednak doprowadzamy do tego SAMI, prowadząc niewłaściwy tryb życia, nie dbając o właściwe wzmacnianie i rozciąganie mięśni przykręgosłupowych.

KRĘGOSŁUP – filar i elastyczne rusztowanie w jednym

Przede wszystkim gwarantuje utrzymanie pionowej postawy ciała, podtrzymuje głowę, zapewnia ochronę dla rdzenia kręgowego oraz usztywnia szkielet. Dzięki swoim naturalnym krzywiznom oraz krążkom międzykręgowym, ułożonym między kręgami, wypełnionych galaretowatą substancją, zapewnia sprężystość i amortyzację podczas biegania, skakania czy chodzenia. Odpowiednią ruchomość kręgosłupa zapewniają utrzymane w prawidłowej kondycji (bez wzmożonego napięcia lub zbyt dużego rozciągnięcia) otaczające go więzadła oraz mięśnie grzbietu i brzucha. Najbardziej narażony na dolegliwości bólowe jest odcinek LĘDŹWIOWY kręgosłupa, to właśnie on na co dzień, przy siedzeniu, chodzeniu, dźwiganiu jest najbardziej obciążany.

NAJWIĘKSI SPRZYMIERZEŃCY BÓLU PLECÓW

  • Siedzący tryb życia Warunkuje długotrwały skurcz mięśni karku, górnej części pleców a w konsekwencji ich gorsze dotlenienie. Naraża odcinek lędźwiowy na znaczne obciążenie. JEŻELI DUŻÓ CZASU SPĘDZASZ W POZYCJI SIEDZĄCEJ: – zmieniaj pozycje przy biurku -co 30 minut wstań, przejdź się, porozciągaj, poprzeciągaj, -podczas siedzenia ułóż stopy wygodnie na podłożu, zadbaj o podparcie w odcinku lędźwiowym, np za pomocą półwałka
  • Przeciążenia Nigdy nie podnoś niczego ze zgiętymi plecami, na prostych nogach! Powoduje to zwiększenie nacisku na kręgosłup! Dodatkowo przy słabych mięśniach grzbietu może stać sie przyczyną destrukcji dysku,co w konsekwencji może doprowadzić do powstania dyskopatii z uciskiem na nerw i powodować ogromny ból promieniujący do monczyny.
  • Nadwaga Warunkuje nadmierne obciążenie całego kręgosłupa.
  • Chroniczny, długotrwały stres Powodując długotrwałe, odruchowe napięcie mięśni przyczynia sie do odczuwalnego bólu pleców. Zadbaj także o swój komfort psychiczny!

W filmie przedstawione zostały ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie, rozciągające mięśnie przykręgosłupowe oraz terapia rozluźniająca.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Monika Mosejko.

×