Jest to degeneracja ścięgna, potocznie zwana „zapaleniem ścięgna Achillesa”. Dotyczy ona jego środkowej części – pomiędzy guzem kości piętowej a mięśniami łydki. Dochodzi do niej najczęściej z powodu nakładających się mikrourazów o różnym podłożu.
PRZYCZYNY – Długotrwałe i powtarzające się wykonywanie tych samych czynności, które prowadzi do nagromadzenia się mikrourazów w krótkim czasie – Brak przygotowania do treningu (brak rozgrzewki, zbyt duża intensywność treningu) – Nagłe rozpoczęcie aktywności fizycznej bez wcześniejszego przygotowania – Siedzący tryb życia – zwłaszcza u osób otyłych – Nieprawidłowo dobrane obuwie – zbyt sztywna podeszwa a elastyczny zapiętek niedający właściwej stabilizacji pięcie – Bieganie po terenie pagórkowatym – duża liczba podbiegów i zbiegów
OBJAWY – Ból okolicy ścięgna Achillesa – U osób aktywnych fizycznie ból pojawiający się na początku wysiłku, zmniejszający się podczas jego trwania oraz ponownie nasilający się po zakończonej aktywności – Poranny ból, zaraz po wstaniu z łóżka oraz sztywność ścięgna – Może pojawiać się ból nocny, gdy śpiąc opieramy pięty – Tkliwość ścięgna przy nacisku palcami kilka centymetrów nad piętą – Ograniczenie zgięcie grzbietowego stopy – W stanie przewlekłym bolesne zgrubienie w obrębie ścięgna Achillesa
DIAGNOSTYKA Badanie kliniczne składające się z wywiadu, oglądania i palpacji zajętych tkanek, często podpierane jest badaniem USG, w którym można ocenić morfologię i ciągłość ścięgna oraz jego unaczynienie. W dynamicznym badaniu USG można ocenić także ruchomość i przesuwalność ścięgna Achillesa względem innych tkanek.
Najbardziej skutecznym leczeniem w przypadku tendinopatii ścięgna Achillesa jest rehabilitacja składająca się z kilku faz. Początkowy etap leczenia to zniesienie stanu zapalnego (jeśli wystąpił) następnie wprowadza się ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa i rozcięgno podeszwowe. Kolejne etapy polegają na wzmocnieniu mięśni łydek i zwiększeniu zdolności ścięgna Achillesa do wykonywania aktywności sprzed urazu. Ostatnim etapem jest nauka prawidłowego przygotowania do treningu i zapobieganie nawrotom dolegliwości. Do powyższej fizjoterapii można włączyć np. krioterapię i kinesiotaping oraz zabiegi falą uderzeniową czy laserem, które będą uzupełnieniem terapii.
Na poniższym filmie zaprezentowano przykładową terapię w przypadku tendinopatii ścięgna Achillesa:
Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Justyna Górecka
Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.