Drętwienia rąk w nocy
28 maja 2021
Urazy mięśni przywodzicieli
23 czerwca 2021
Drętwienia rąk w nocy
28 maja 2021
Urazy mięśni przywodzicieli
23 czerwca 2021

Przyczyny i objawy bólu łydek

Ból w obszarze łydki może być wskaźnikiem różnych problemów, nieznacznych jak te natury przeciążeniowej w układzie mięśniowo-szkieletowym i poważnych schorzeń jak np. przewlekła niewydolność żylna. Może być spowodowany wieloma czynnikami, do najpowszechniejszych z nich można zaliczyć:

• Zbyt intensywny wysiłek fizyczny,

• Słabe i niedostatecznie wytrenowane mięśnie grup tylnej podudzia,

• Napieranie napuchniętych mięśni po treningu na struktury powięziowe,

• Wzmożone napięcie w innych rejonach ciała takich jak stopa, tył uda, pośladek, plecy,

• Niewystarczające rozciągnięcie mięśni łydki

• Tendinopatia ścięgna Achillesa

• Choroby angiologiczne np. przewlekła niewydolność żylna, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Dodatkowymi wskazówkami pomagającymi w zróżnicowaniu problemu mogą być inne objawy towarzyszące bólowi.

W przypadku tendinopatii są one zlokalizowane w obszarze Achillesa- może być to pieczenie, uczucie zaciśniętej opaski nad kostką, sztywność ścięgna, ograniczenie zgięcia grzbietowego stopy. (o tendinopatii przezczytasz w innym naszym wpisie)

Choroby naczyniowe będą objawiać się uczuciem zmęczonych nóg oraz obrzękami; przy występowaniu takich objawów niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą

Anatomia goleni: Tył podudzia tworzy m. trójgłowy łydki, na który składa się m. brzuchaty łydki oraz leżący pod nim m. płaszczkowaty, każdy z nich ma inny przyczep początkowy, ale razem zbiegają się w ścięgno piętowe (Achillesa) i za jego pomocą przyczepiają się do guza piętowego. M. Brzuchaty łydki zbudowany jest z dwóch głów, przyśrodkowej i bocznej, które swój początek mają powyżej dołu kolanowego i mocują się odpowiednio do kłykcia przyśrodkowego i bocznego kości udowej. Odpowiada on za zgięcie podeszwowe stopy jej inwersję oraz bierze udział w zgięciu stawu kolanowego. M. płaszczkowaty przyczepia się nieco niżej, bo do tylnej powierzchni głowy i szyjki strzałki, przez co nie bierze udziału w ruchu w kolanie i wspomaga brzuchaty w zgięciu podeszwowym i inwersji.

Jak sobie radzić z bólem łydek?

W tym poście omówimy sposoby radzenia sobie z bólem w przypadku kiedy dotyczy on układu mięśniowo-powięziowego, z wykorzystaniem piankowego wałka, twardej piłeczki oraz strechingu. Głębokie i powolne rolowanie będzie działało odprężająco i relaksacyjnie na mięśnie, zwiększy tymczasowo nasz zakres ruchu.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem video.

Połóż podudzie na wałku zacznij od ścięgna Achillesa i powoli przesuwaj się do góry w kierunku dołu podkolanowego, ale nie roluj go, wróć w dół. Jeśli docisk jest za mały możesz położyć stopę drugiej nogi na piszczeli tej masowanej. Wykonaj 15-20 powtórzeń.

Jeśli podczas rolowania na wałku trafiłeś na bardziej bolesny punkt wykorzystaj piłkę w tym miejscu. Na początku może być to bardzo bolesne ale oddychaj głęboko i staraj się odprężyć po jakimś czasie ból będzie się zmniejszał a piłka zatopi bardziej się w twój mięsień nie rób tego dłużej niż 2 minuty na punkt .

Nie zapomnij o stopie! Jak już wiesz napięcie może pochodzić z innych rejonów ciała, tutaj znowu wykorzystamy piłeczkę. Dostosuj nacisk i wykonaj 15-20 powtórzeń.

Po rolowaniu czas na streching. Przy wyprostowanym kolanie będziesz rozciągał m. brzuchaty łydki, przy zgiętym m. płaszczkowaty. Wychyl się do przodu, poczuj kiedy łydka zaczyna się rozciągać, nie odrywaj pięty od podłoża, dla złapania równowagi możesz opierać się o ścianę. Pozostań w pozycji rozciągnięcia ok. 45s.

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Maciej Klimpel

×