Kiedy pójść do fizjoterapeuty? - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
przestrzeń
Nowa przestrzeń w RehaFit!
2 października 2023
grypie
Nie daj się grypie
10 listopada 2023
przestrzeń
Nowa przestrzeń w RehaFit!
2 października 2023
grypie
Nie daj się grypie
10 listopada 2023
Spis treści rozwiń

To kiedy pójść do fizjoterapeuty będzie uzależnione od kilku czynników: 

(Jeżeli odpowiesz na jedno z tych pytań twierdząco, możesz przeczytać ten post)

  1. Czy startujesz w zawodach? 
  2. Czy aktualnie coś Cię boli? 
  3. Czy masz dolegliwości, które stale powracają?
  4. Czy masz dolegliwości, które stale Ci towarzyszą?
  5. Czy niedawno przebyłeś/aś jakąś kontuzję?
  6. Chcesz sprawdzić czy z Twoim ciałem jest wszystko w porządku? 

Jeśli startujesz w zawodach, które odbywają się w sezonie letnim. Najprawdopodobniej aktualnie jesteś po sezonie startowym w fazie około-roztrenowania (po/w trakcie/przed). Jeżeli już podczas sezonu startowego borykałeś/aś się z jakąś kontuzją/ dolegliwościami bólowymi, być może nie pozwoliły Ci na jeden lub więcej startów lub dałeś/aś radę wystartować, ale wiesz, że gdyby nie bolało mógłbyś ze swobodą dać radę pokonać dystans albo pokonać go szybciej. Okres roztrenowania i okres przygotowawczy jest to najlepszy czas aby pójść do fizjoterapeuty, aby dowiedzieć się co się wydarzyło, że kontuzja wystąpiła. Jeżeli to nie był zwykły uraz spowodowany na przykład upadkiem to początek kontuzji prawdopodobnie pojawiał się dużo wcześniej niż mogłoby się wydawać. Być może kojarzysz, że już podczas okresu przygotowawczego w treningu pojawiały się jakieś dolegliwości, ale nie były tak silne, aby zaprzestać trening. Potem w okresie przedstartowym lub startowym przyszły ze zdwojoną siłą dlatego, że nasiliły się dopiero podczas zwiększenia intensywności. 

Jeżeli odwiedzisz fizjoterapeutę na początku swoich przygotować będzie czas na wywiad. Analizę obecnych i wcześniejszych dolegliwości, wykonanie badania oraz dobraną terapię oraz wyznaczenie celu dalszego postępowania. W przeciwnym razie jeżeli przeczekasz i pójdziesz w okresie startowym, awaryjnie, tydzień przed startem – fizjoterapia może skończyć się skutecznie, ale często będzie wymagać kontynuacji. Wracając – kolejnym etapem fizjoterapii są ćwiczenia/trening uzupełniający, który warto jest wykonać  “pod okiem” wykwalifikowanej osoby. Niestety często się zdarza tak, że po przejściu terapii leczniczej pacjent nie kontynuuje zadanych ćwiczeń lub wykonuje je w nieodpowiedni sposób. Przez co problemy bólowe powracają. Dlatego czasem warto zastanowić się czy nie lepszą propozycją jest dodatkowo konsultacja z trenerem, który odpowiednio dostosowuje ćwiczenia oraz dopilnuje techniki ich wykonywania. Dzięki temu motywacja do działania będzie dużo większa. I tutaj ponownie – najlepszy czas na rozpoczęcie współpracy jest właśnie w okresie przygotowawczym.

Co się dzieje, jeżeli przeczekam kontuzje/ dolegliwości bólowe? 

Najprawdopodobniej kompensacja. Pamiętaj, że poszczególne części ciała przenoszą napięcia na inne i ból, który towarzyszy Ci w różnych miejscach nie musi być przypadkowy. Ciało to jedna całość a kończyn dolnych i kończyn górnych nie można “oddzielić” od tułowia. Dodatkowo pamiętajmy, że problemy każdego z nas są inne i niekoniecznie co zadziałało u znajomego zadziała również u nas!

W okresie roztrenowania oraz okresie przygotowawczym warto sobie zadać kilka podstawowych pytań, o których często zapominamy:

Czy podczas ostatnich przygotowań:

  1. Nie trenowałem/am zbyt ciężko lub ponad swoje możliwości?
  2. Nie chciałem/am zbyt szybko wykonać progresu?
  3. Przeznaczyłem/am czas na odpowiednią regenerację/sen?
  4. Czy moje wyniki krwi są prawidłowe? 

Poza najlepszą wizją przygotowania zawodnika do sezonu startowego. Jeżeli coś Cię boli co przeszkadza Ci w trenowaniu, a nawet w codziennym funkcjonowaniu zawsze jest odpowiedni czas aby wybrać się do fizjoterapeuty. Najważniejsze to zbyt długo nie czekać! Podsumowując: można trenować ciężko, ale z głową!

W filmach przedstawiam kilka testów motorycznych, na których możesz się sprawdzić wykonując samemu w domu!

  • Hip Airplane Exercise – utrzymaj tą pozycję przez 30 sek. 
  • Przywodzenie Kopenhaskie – utrzymaj tą pozycję przez 30 sek.
  • Przysiad ze złączonymi stopami + prostownie kończyny dolnej – sprawdź czy potrafisz!
  • Przysiad – wykonaj 4×10 powtórzeń
  • Praca mięśnia pośladkowego wielkiego – utrzymaj przez 30 sek. 
  • Praca mięśnia biodrowo-lędźwiowego – utrzymaj przez 30 sek.
  • Unoszenie i opuszczanie biodra – zobacz czy jesteś w stanie to zrobić!
  • Mobilność odcinka piersiowego kręgosłupa – możesz nagrać obie strony i porównać!
  • Mobilność odcinka szyjnego kręgosłupa – możesz nagrać obie strony i porównać!

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!