KLIKANIE W BARKU, CZY POWINNO MNIE TO MARTWIĆ? - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
WESOŁYCH ŚWIĄT!
22 grudnia 2023
shift
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
29 grudnia 2023
WESOŁYCH ŚWIĄT!
22 grudnia 2023
shift
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
29 grudnia 2023

Często w gabinecie fizjoterapeutycznym pojawiają się pacjenci z problemem „klikania” w barku. Czy powinniśmy się martwić jeśli słyszymy charakterystyczne kliknięcie w barku podczas ruchu kończyną górną? Oczywiście to zależy ☺

Jeżeli podczas „kliknięcia” nie odczuwamy bólu, zazwyczaj nie mamy się czym martwić. W okolicy barku przyczepia się wiele mięśni i ich ścięgna podczas ruchu mogą przesuwać się po kości i wydawać dźwięk w postaci kliknięcia. Drugą przyczyną może być kawitacja, jest to pękanie pęcherzyków gazu w płynie stawowym, tak samo dzieje się gdy „strzelamy” palcami.

A co jeśli kliknięciu towarzyszy także ból? Takiej sytuacji nigdy nie powinniśmy lekceważyć i zawsze warto sprawdzić co w tym barku klika. Ale najpierw przyjrzyjmy się budowie samego stawu. Okolica barku to tylko jeden z elementów tworzących cały kompleks ramienno-łopatkowy w którego skład wchodzi kość ramienna, łopatka oraz obojczyk.

Te trzy struktury kostne pracują wspólnie i zaburzenie choćby jednego z nich może powodować powstające patologie w obrębie barku. Oprócz kości musimy wyróżnić szereg więzadeł, które łączą poszczególne elementy ze sobą ale także wyznaczają zakres ruchomości w stawie.

Uszkodzone więzadło może powodować, że któraś z kości podczas ruchu będzie wychodziła poza obrys stawu. Jest to niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do podwichnięcia lub zwichnięcia stawu. Do aparatu biernego zaliczamy również kaletki. Przy przeciążeniach stawowych może dojść do zapalenia kaletki co będziemy powodować duży ból i ograniczenie ruchomości stawowej. Następnie na tapecie mamy mięśnie obręczy barkowej dzięki którym możemy poruszać całą kończyną górną. Wiele z tych mięśni przyczepia się w obrębie barku.

Ich uszkodzenia/naderwania/naciągnięcia/przykurcze będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie stawu. Ostatnim elementem są naczynia, czyli nerwy, tętnice i żyły. Ich uciśnięcie także może powodować dolegliwości w okolicy barku. Kompleks ramienno-łopatkowy to duży obszar i wiele może się tam wydarzyć ale fizjoterapia posiada odpowiednie narzędzia do diagnostyki i leczenia.

Co może dawać bolesne klikanie w barku?

  • Urazy w okolicy barku, np. SLAP, czyli uszkodzenie obrąbka stawowego
  • Osłabione, napięte i podrażnione ścięgna mięśni
  • Zła biomechanika kompleksu ramienno-łopatkowego wynikająca np. ze złej postawy czy złych wzorców ruchowych
  • Przeciążenia w obrębie stawu, np. wykonywanie przez długi czas tej samej czynności (pływacy, siatkarze, fryzjerzy, pracownicy biurowi, elektrycy)
  • Zwłóknienia i zwapnienia ścięgien 
  • Zapalenie kaletki podbarkowej
  • Nieprawidłowy zrost po złamaniach
  • Zwyrodnienie stawu
  • Niestabilny bark

Co jest nie tak zanim zacznie boleć i klikać:

  • Zła postawa (barki ustawione w protrakcji i elewacji)
  • Siedzący tryb życia
  • Zbyt mała mobilność nie tylko w barku ale również w odc. Szyjnym i piersiowym
  • Zbyt mała ilość ruchu a przez to słabe, nieaktywne mięśnie
  • Przeciążenia, np. jeśli „zapomnimy” o odpowiedniej rozgrzewce przed ćwiczeniami siłowymi

Powyższe sytuacje powtarzające się regularnie mogą prowadzić do bolesnego klikania w barku. 

Co robić kiedy mam bolesne klikanie w barku?

Na początku trzeba ustalić przyczynę tych dolegliwości, czyli sprawdzić co dokładnie klika i dlaczego. Warto wybrać się do fizjoterapeuty, który zrobi stosowne badanie i testy, które pomogą postawić odpowiednią diagnozę. Wartościowe może okazać się badanie USG lub MRI (rezonans magnetyczny), które pokażą nam stan tkanek wewnątrz. Jeśli już będziemy wiedzieć kto jest winowajcą bolesnego klikania w barku możemy rozpocząć celowaną terapię, która przyniesie nam ulgę. Fizjoterapeuta może wdrożyc terapię manualną, terapię powięziową, suche igłowanie i inne w zależności od potrzeby. Jednocześnie powinniśmy rozpocząć ćwiczenia, które przyspieszą proces zdrowienia oraz przedłużą i wzmocnią efekty terapii manualnej, poza tym ruch to zdrowie!

Na filmie zaprezentowano przykładową terapię manualną, składającą się z mobilizacji stawu ramiennego, poprawie ślizgu łopatki i opracowaniu mięśnia piersiowego. Następnie zaprezentowano ćwiczenia z użyciem gum oporowych, które mają za zadanie mobilizować staw ramienny oraz aktywować mięśnie obręczy barkowej. 

Masz bolesne klikanie w barku? Koniecznie to sprawdź i zadbaj zanim będzie za poźno 🙂

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!