wyjątkowa promocja na bony podarunkowego na dowolny zabieg z oferty Centrum rehabilitacji, masażu i treningu personalnego RehaFit
Bony podarunkowe na zabiegi odmładzające
26 listopada 2019
Czym jest zespół mięśnia gruszkowatego?
30 grudnia 2019
wyjątkowa promocja na bony podarunkowego na dowolny zabieg z oferty Centrum rehabilitacji, masażu i treningu personalnego RehaFit
Bony podarunkowe na zabiegi odmładzające
26 listopada 2019
Czym jest zespół mięśnia gruszkowatego?
30 grudnia 2019
Reumatoidalne zapalenie stawów- RZS
Dzisiaj przedstawimy wam problem, który trudno dostrzec na „pierwszy rzut oka”. Z problemem Reumatoidalnego Zapalenia Stawów czyli RZS na pewno każdy spotkał się już w TV czy Internecie.
✋RZS to choroba autoimmunologiczna, ogólnoustrojowa tkanki łącznej. Nie dotyczy zatem wyłącznie stawów, a przyczyny tak naprawdę nie są znane. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie leczenie i rehabilitacja, tym pacjenci mają większa szansę na zachowanie swojej sprawności ruchowej i w pełni normalne życie.
?Jej początkiem jest stan zapalny błony maziowej, który prowadzi do jej przerostu i pogrubienia. W miarę postępu choroby błona odcina chrząstki stawowe od źródła substancji odżywczych, czyli od płynu stawowego.
?Powoduje to ich uszkodzenie, powstawanie nadżerek i dalszą, nieodwracalną destrukcję tkanek stawowych, a także okołostawowych: torebek stawowych, ścięgien i ich pochewek, więzadeł.
?Z czasem dochodzi do zniekształceń stawów i upośledzenia ich funkcji. Chory stopniowo traci sprawność ruchową. Proces najczęściej zaczyna się symetrycznie od małych stawów- dłoni i stóp.
?Objawy:
– ból i obrzęk małych stawów dłoni i stóp, najczęściej symetrycznie w obu kończynach,
– poranna sztywność – przez co najmniej godzinę,
– czasami zdarzają się uczucie zmęczenia, stany podgorączkowe, chudnięcie i brak apetytu.
– przebieg jest bardzo indywidualny- jednak najbardziej przypomina okresy zaostrzeń i remisji.
?Wiemy, że to RZS i co teraz?
Nic tylko ćwiczyć? Dokładnie. Stawy objęte stanem zapalnym trzeba oszczędzać, ale nie wolno pozbawiać ich ruchu. Im mniejsza aktywność, tym mniejsze wydzielanie się płynu stawowego i zwiększenie ograniczenia w stawie, co w efekcie da słabsze mięśnie. Ponadto ruch stawu łagodzi ból.
?Pamiętaj Drogi Pacjencie:):
• Prawidłowo się odżywiaj. Ogranicz spożycie żywności przetworzonej, ponieważ zawiera konserwanty, barwniki i inne dodatki, które przyczyniają się do powstawania wolnych rodników nasilających stan zapalny. Jedz dużo warzyw i owoców, bo bogate są w przeciwutleniacze eliminujące nadmiar wolnych rodników. Nie żałuj sobie tłustych ryb morskich. Zawierają kwasy omega-3 (EPA i DHA), zmniejszające stan zapalny. Zrezygnuj z tłuszczów zwierzęcych, tłustych wędlin, mięs, ponieważ znajdujące się w tych produktach nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają ból i postęp choroby.
• Ruszaj stawami, chociaż cię bolą.
• Chroń się przed infekcjami – zaostrzają objawy RZS.
• Unikaj przebywania w zimnych i wilgotnych miejscach.
• Dbaj o to, aby dobrze się wysypiać.
• Unikaj ciężkiej pracy fizycznej, aby nie dopuścić do przeciążania stawów.
• Utrzymuj prawidłową masę ciała, aby nie obciążać nadmiernie stawów stóp, kolan i bioder.
• Rozkładaj obciążenie na wiele stawów, np. podnoś kubek, czajnik dwiema rękami, i zmniejsz wysiłek, jaki wkładasz w wykonywanie różnych czynności.
• Staraj się zachować równowagę pomiędzy wypoczynkiem a aktywnością fizyczną. Nie przepracowuj się, nawet gdy jesteś w dobrej formie.

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiufizjoterapia.

×