Reumatoidalne zapalenie stawów
3 grudnia 2019Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup
12 stycznia 2020Zespól mięśnia gruszkowatego- charakteryzuje się bólem w okolicy pośladka, szczególnie podczas aktywacji stawu biodrowego, wchodzeniu po schodach, pochylaniu tułowia do przodu czy rotacji zewnętrznej biodra.
?Mięsień ten ma przyczep początkowy na miednicznej stronie kości krzyżowej, biegnie w kierunku bocznym i dolnym przez otwór kulszowy większy ku tyłowi stawu biodrowego, przyczepiając się do górnego brzegu krętarza większego.
?Jest on odpowiedzialny za rotację zewnętrzną wyprostowanego biodra, w momencie zgięcia stawu biodrowego powyżej 70 st, staje się on rotatorem wewnętrzym oraz odwodzicielem biodra.
Przyczyny bólu mięśnia gruszkowatego
Pacjenci których mamy okazję spotykać w naszych gabinetach zgłaszają problem bólowy w okolicy pośladka który promieniuje do uda lub nawet łydki czy pięty. Pacjenci najczęściej odczuwają silne ciągnięcie lub ostry ból rwący.
- Nadmierna wrażliwość tego mięśnia często jest spowodowana dysproporcja napięć w obrębie miednicy prowadzącą do zmian jej ustawienia najczęściej hiperlordozy.
- Również osłabienie mięśni pośladkowych lub problem z ich aktywacją podczas wykonywania ćwiczeń siłowych może generować wzmożone napięcie na mięśniu gruszkowatym.
- Dodatkowo siedzący tryb życia, prowadzący do silnego skrócenia zginaczy bioder również ma niekorzystny wpływ na napięcia tylnej części miednicy.
Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego
Terapia lecznicza polega na leczeniu przyczyn występowania wyżej opisanego zespołu, dlatego też ważne jest z perspektywy fizjoterapeuty odnalezienie napięć które mogą wpływać na sam mięsień gruszkowaty.
Oczywiście warto rozluźniać sam mięsień gruszkowaty w sposób pokazany na filmach.?
Informacje przygotował nasz fizjoterapeuta Wiktor Deroń. Zapraszamy serdecznie na wizytę.