Terapia blizny - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Meralgia z parestezjami
6 października 2021
Bóle karku
1 listopada 2021
Meralgia z parestezjami
6 października 2021
Bóle karku
1 listopada 2021

TERAPIA BLIZNY

Jaki wpływ na organizm mogą mieć blizny?

Blizna w potocznym znaczeniu jest to tkanka powstała wtórnie w miejscu wcześniejszego przerwania ciągłości skóry. Może ona powstać w skutek rozerwania lub przecięcia warstwy zewnętrznej skóry. Często jest przerośnięta i w innym kolorze niż pierwotna skóra. To co możemy dostrzec na zewnątrz to zaledwie „wierzchołek góry lodowej”. Pod nią kryje się cały problem powstający podczas regeneracji uszkodzonych komórek. Wewnętrzne tkanki uszkodzone podczas urazu również się zrastają, i choć tego nie widać, pod skórą zaczynają tworzyć się nowe, nieregularnie ułożone włókna kolagenu, które „wciągają” okoliczne struktury. To właśnie w momencie regeneracji i tworzenia nowych połączeń kolagenowych blizna może być groźnym powikłaniem przy powrocie do zdrowia. Tkanka skórna goi się chaotycznie. Oznacza to nic innego jak fakt, że na miejsce starej, gładkiej tkanki pojawia się kłębowisko komórek kolagenowych, które często wplatają się pomiędzy inne komórki np. mięśniowe, powięziowe czy ścięgniste.

Etapy gojenia blizny

W trakcie gojenia się ran i powstawania blizn wyróżnia się 3 etapy: 1. Proces zapalny (48 – 72 godziny). 2. Proces proliferacji (10 – 15 dni). 3. Proces dojrzewania (1 miesiąc – 2 lata).

Jakie powikłania może dawać aktywna blizna?

  • dolegliwości bólowe np. przez wrastanie w tkankę mięśniową i powięziową,
  • przykurcze mięśniowe spowodowane ograniczeniem ruchomości przez zrosty na różnych poziomach tkanek;
  • zaburzenie postawy ciała poprzez ograniczenie ruchomości lub patologiczne,
  • kompensacyjne ustawienie ciała;
  • zaburzenie biomechaniki danego obszaru poprzez zmianę jego budowy,
  • przerost, zmniejszenie ruchomości; zaburzenie propriocepcji.

Bardzo często blizna może powodować dolegliwości bólowe w miejscach odległych od jej występowania, lub prowokować objawy, będące efektem bardzo dawnego urazu np.: bóle lędźwi spowodowane blizną po cięciu cesarskim czy bóle głowy po przebytym w dzieciństwie urazie w głowę.

Powstająca po urazie blizna nie jest jedynie defektem kosmetycznym, a fizjoterapia przeprowadzana w trakcie gojenia może przynieść efekty w postaci szybszego gojenia oraz mniej widocznej i dobrze ruchomej blizny.

Terapia blizn umożliwia pomoc na kilka sposobów:

1.Zmniejsza ból

2.Poprawia zakres ruchu w okolicznych stawach i mięśniach,

3.Przywraca normalną mobilność i funkcję

Cele terapii z blizną: -zwiększenie przesuwalności blizny -zwiększenie przesuwalności między poszczególnymi warstwami skóry i tkanki podskórnej -poprawa wyglądu blizny (dążenie do płaskiej, perłowej blizny) -pozbycie się nieprawidłowych zrostów -kształtowanie funkcjonalnego przebiegu włókien blizny

Co kryje się pod pojęciem „terapia blizny”?

1. Mobilizacja blizny poprzez specjalistyczne techniki masażu i terapii manualnej (techniki powięziowe, techniki energizacji mięśni, masaż głęboki, poprzeczny, funkcyjny, masaż bańką chińską) powodujące zmiękczanie i rozluźnianie zarówno samej blizny oraz tkanek sąsiednich.

2. Suche igłowanie blizny. Specjalne igły wbija się pod kątem pod skórę w zrost powstały z procesu bliznowacenia w celu rozciągnięcia zrostu.

3. Aplikacja kinesiotaping w celu rozluźnienia tkanek oraz zwiększenia przesuwalności blizny.

Skąd dowiedzieć się o stanie fizjologicznym blizny? Wiedzieć czy to właśnie blizna jest przyczyną bólu lub ograniczenia ruchu? W ocenie blizny pomoże wykwalifikowany fizjoterapeuta po wykonaniu odpowiednich testów sprawdzających elastyczność blizny i jej wpływu na okoliczne tkanki.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Monika Mosejko.