Naderwanie mięśni kulszowo-goleniowych
30 marca 2021
Zespół mięśnia pochyłego przedniego
1 maja 2021
Naderwanie mięśni kulszowo-goleniowych
30 marca 2021
Zespół mięśnia pochyłego przedniego
1 maja 2021

Mięsień dwugłowy ramienia czyli popularny BICEPS – jest mięśniem dwustawowym i działa zarówno na staw ramienny jak i łokciowy. Składa się z dwóch głów, krótkiej oraz długiej. Funkcje mięśnia to m.in. zgięcie ramienia, odwiedzenie, rotacja do wewnątrz, głowa krótka przywodzi ramię, w stawie łokciowym zgina oraz rotuje na zewnątrz.

Biceps jest jednym z najczęściej trenowanych mięśni na siłowni w związku z czym jest często narażony na przeciążenia, zapalenia czy naderwania. Zapalenie bicepsa cechuje się niezbyt charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi w przedniej części stawu ramiennego, promieniującymi wzdłuż bicepsa po przedniej powierzchni ramienia. Dość charakterystyczne jest to, że ból może się pojawić się przy ruchach przedramienia takich jak np. zmiana biegów w samochodzie lub otwieranie drzwi. Dodatkowym objawem będzie również ograniczenie zakresu ruchomości, zarówno stawu ramiennego jak i łokciowego.

Przyczyny dolegliwości bólowych to najczęściej:

  • uraz mechaniczny
  • brak prawidłowej rozgrzewki
  • długotrwała praca fizyczna
  • nadmierne obciążenie treningowe

Diagnoza problemu stawiana jest na podstawie badania fizykalnego, w przypadku podejrzenia naderwania lub zerwania konieczne będzie wykonanie USG. Całkowicie zerwany mięsień daje bardzo charakterystyczny wygląd ramienia (mięsień się zwija)

Leczenie urazów bicepsa

Leczenie w zależności od przyczyn dolegliwości będzie się różniło. W przypadku zerwania konieczna może być operacja. W pozostałych przypadkach wystarczające będzie leczenie zachowawcze, które będzie miało na celu redukcje objawów bólowych. Poprawę zakresu ruchomości. Rozluźnienie napięć mięśniowo- powięziowych. Pomocne w tym przypadku będą zabiegi szeroko rozumianej terapii manualnej czy np. zastosowanie kinesiotapingu w celu odciążenia nadmiernie obciążonych struktur.

W filmie zaprezentowane zostaną:

  • techniki manualnego rozluźnianie mięśnia bicepsa oraz ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające, które należy wykonywać po ustaniu dolegliwości.
  • W celu poprawy zakresu ruchomości wyprostu stawu łokciowego. Poizometryczna relaksacja mięśnia bicepsa. Staramy się wyprostować maksymalnie łokieć (maksymalny możliwy zakres do osiągnięcia) to będzie pozycja początkowa. Przeciwna dłoń układamy na przedramieniu będziemy oporować zgniecie stawu łokciowego. Kończyna ćwiczona wykonuje napięcie mięśnia bicepsa (próba zgięcia łokcia) otrzymujemy napięcie 3-5 sekund. Rozluźniamy, i sprawdzamy czy jesteśmy w stanie wyprostować dalej łokcie. Zakres wyprostu powinien się poprawić. czynność powtarzamy 3-5 razy po czym utrzymujemy uzyskany zakres przez 1,5 minuty
  • – Ćwiczenia wzmacniające mięsień biceps z hantlem (2 rodzaje chwytu)
  • Ćwiczenia wzmacniające z gumę praca ekscentryczna
  • Ćwiczenie wzmacniające triceps jako antagonistę

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Michał Januszkiewicz.

×