Mięsień dwugłowy ramienia czyli popularny BICEPS – jest mięśniem dwustawowym i działa zarówno na staw ramienny jak i łokciowy. Składa się z dwóch głów, krótkiej oraz długiej. Funkcje mięśnia to m.in. zgięcie ramienia, odwiedzenie, rotacja do wewnątrz, głowa krótka przywodzi ramię, w stawie łokciowym zgina oraz rotuje na zewnątrz.
Biceps jest jednym z najczęściej trenowanych mięśni na siłowni w związku z czym jest często narażony na przeciążenia, zapalenia czy naderwania. Zapalenie bicepsa cechuje się niezbyt charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi w przedniej części stawu ramiennego, promieniującymi wzdłuż bicepsa po przedniej powierzchni ramienia. Dość charakterystyczne jest to, że ból może się pojawić się przy ruchach przedramienia takich jak np. zmiana biegów w samochodzie lub otwieranie drzwi. Dodatkowym objawem będzie również ograniczenie zakresu ruchomości, zarówno stawu ramiennego jak i łokciowego.
Diagnoza problemu stawiana jest na podstawie badania fizykalnego, w przypadku podejrzenia naderwania lub zerwania konieczne będzie wykonanie USG. Całkowicie zerwany mięsień daje bardzo charakterystyczny wygląd ramienia (mięsień się zwija)
Leczenie w zależności od przyczyn dolegliwości będzie się różniło. W przypadku zerwania konieczna może być operacja. W pozostałych przypadkach wystarczające będzie leczenie zachowawcze, które będzie miało na celu redukcje objawów bólowych. Poprawę zakresu ruchomości. Rozluźnienie napięć mięśniowo- powięziowych. Pomocne w tym przypadku będą zabiegi szeroko rozumianej terapii manualnej czy np. zastosowanie kinesiotapingu w celu odciążenia nadmiernie obciążonych struktur.
W filmie zaprezentowane zostaną:
Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Michał Januszkiewicz.