Mięśnie pochyłe należą do grupy mięśni głębokich szyi. Rozciągają się od wyrostków poprzecznych kręgów szyjnych do dwóch pierwszych żeber, tworząc trójkąt boczny szyi. Wyróżniamy mięsień pochyły przedni, środkowy i tylny. Dzisiaj zajmiemy się mięśniem pochyłym przednim. Rozpoczyna się on na wyrostkach poprzecznych kręgów szyjnych C3-C6, a kończny na guzku mięśnia pochyłego przedniego na pierwszym żebrze. Jego funkcjami są: zgięcie szyi, zgięcie boczne szyi w tą samą stronę, rotacja głowy w stronę przeciwną, unoszenie pierwszego żebra (pomocniczy mięsień oddechowy). Pomiędzy mięśniem pochyłym przednim a środkowym, w szczelinie tych mięśni, przebiega splot ramienny i tętnica podobojczykowa. Na mięśniu pochyłym przednim przebiega nerw przeponowy przykryty przez mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Nieprawidłowe napięcie wyżej opisanych mięśni prowadzi do rotacji kręgów szyjnych, zablokowania powierzchni stawowych i zmniejszenia przestrzeni międzykręgowej, podrażnienia okolicznych nerwów, ucisku na tętnice kręgową i podobojczykową oraz patologicznego uniesienia pierwszego żebra.
-Nieprawidłowa postawa ciała w czasie pracy (pro trakcja głowy i/lub obręczy barkowej) –
Najlepszym wyjściem jest leczenie zachowawcze, czyli wizyta u fizjoterapeuty. Postępowanie fizjoterapeutyczne polega na rozluźnieniu zbyt napiętych mięśni, mobilizacji zablokowanych stawów a następnie korekcji postawy ciała (np. ergonomia pracy kręgosłupa, ćwiczenia rozciągające mięśnie pochyłe, ćwiczenia wzmacniające okolicę międzyłopatkową, ćwiczenia oddechowe torem przeponowym).
1. Techniki manualne wykonane przez terapeute
2. Stretching mięśni pochyłych prawych w pozycji siedzącej: zrób zgięcie boczne głowy w lewo, dodaj rotację głowy w prawo a następnie odchyl lekko głowę do tyłu, wytrzymaj kilka sekund.
3. Technika oddychania torem przeponowym w pozycji leżenia na plecach: połóż dłonie na dolnych żebrach, weź głębszy wdech, powinieneś poczuć jak Twoje dolne żebra się unoszą, następnie zrób wydech, tak aby żebra się zamknęły.
4. Ćwiczenie wzmacniające okolicę międzyłopatkową w pozycji siadu na piętach: załóż taśmę min band na nadgarstki, ustaw ręce na wysokości barków kciukami skierowanymi w górę, rozciągnij taśmę a następnie wykonaj ruch ściągania łopatek z łokciami blisko tułowia. W przypadku silnych dolegliwości lekarz może zalecić środki przeciwbólowe i leki rozluźniające mięśnie.
Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Justyna Górecka.