Ból gęsiej stopki - przyczyny, objawy, leczenie - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Złamania i przeciążenia kości ręki
28 grudnia 2020
Niestabilność stawu skokowego
23 stycznia 2021
Złamania i przeciążenia kości ręki
28 grudnia 2020
Niestabilność stawu skokowego
23 stycznia 2021

Jednym z częstszych dolegliwości bólowych stawu kolanowego jest ból zlokalizowany po przyśrodkowej części guzowatości piszczeli zwanej gęsią stopką. Jest to miejsce przyczepu trzech mięśni uda, których to nieprawidłowe napięcie może generować restrykcję na poziomie stawu kolanowego.

W skład gęsiej stopki wchodzą: – mięsień krawiecki zaczynający się na kolcu biodrowym przednim górnym, odpowiedzialny za zgięcie, rotację zewnętrzną oraz odwiedzenie stawu biodrowego oraz jest odpowiedzialny za prostowanie oraz rotację wewnętrzną stawu kolanowego. – Mięsień półścięgnisty, mający przyczep początkowy na guzie kulszowym, odpowiedzialny za wyprost stawu biodrowego oraz zgięcie i rotację do wewnątrz stawu kolanowego – mięsień smukły rozpoczynający się na gałęzi dolnej kości łonowej, odpowiedzialny za przywiedzenie i zgięcie stawu biodrowego, a także za zgięcie i rotację wewnętrzną stawu kolanowego.

Ból gęsiej stopki – przyczyny

Ból tej okolicy spowodowany jest przez napięcie wytworzone na skutek przeciążeń np. podczas biegu lub wchodzenia czy schodzenia ze schodów. Dzieje się tak najczęściej, ze względu na skrócenie i jednoczesne osłabienie tych mięśni. W konsekwencji nie są wstanie efektywnie stabilizować przedziału przyśrodkowego stawu kolanowego. W dalszej kolejności osłabienie antagonistów, szczególnie odwodzicieli biodra może generować nieprawidłową pracę stawu biodrowego i przedziału bocznego stawu kolanowego, prowadząc do nadmiernego napięcia w obrębie mięśni gęsiej stopki. Głównym objawem jest ból, głęboki, czasem tępy pojawiąjący się podczas wysiłku. W stanie ostrym może pojawiać się rano lub w nocy, może się dłużej utrzymywać po obciążeniu i występować z obrzękiem w okolicy przyśrodkowej kolana.

Leczenie gęsiej stopki

Leczenie obejmuje normalizację napięć w obrębie mięśni gęsiej stopki, ich odpowiednie rozciągnięcie i rozluźnienie oraz wzmocnienie mięśni pośladkowych, czworogłowego uda, szczególnie obszernego przyśrodkowego, dwugłowego uda i naprężacza powięzi szerokiej. Leczenie warto rozpocząć od terapii manualnej ukierunkowanej na mięśnie gęsiej stopki oraz na mięśnie stawu biodrowego. W fazie ostrej przy obrzękniętej okolicy gęsiej stopy pracę należy rozpocząć od normalizacji napięć w obrębie stawu biodrowego wraz z drenażem obrzęku, po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego można przejść do pracy bezpośredniej na gęsiej stopce. Po odpowiedniej terapii należy wdrożyć rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające.

Ćwiczenia na gęsią stopke

??‍♀️ Film dostepny na naszym kanale youtube

1. Rozciąganie grupy kulszowo goleniowej : w pozycji leżącej unosimy nogę wyprostowaną w stawie kolanowym, pomagając sobie taśmą przytrzymujemy rozciąganie ok 30 s i następnie rozluźnienie w 3 powtórzeniach

2. Rozciąganie czworogłowego uda, w pozycji klęku jednonóż, rozciągana kończyna z tyłu, zgięta w stawie kolanowym, ręką przytrzymujemy zgięcie, następnie wykonujemy pogłębienie wyprostu w stawie biodrowym rozciąganej kończyny.

3. Rozciąganie przywodzicieli przez rozszerzenie i otwarcie bioder, pogłębiając ruch do odwiedzenia stawów biodrowych opierając się o podłoże na przedramionach

4. Wzmocnienie mięśni pośladkowych w pozycji deski bokiem i odwiedzenie kończyny dolnej w górę, kończyna dolna na której się podpieramy zgięta w stawie kolanowym. Ważne aby napiąć w tej pozycji mięśnie brzucha.

5. W pozycji leżenia tyłem z taśmą nad kolanami stopy złączone razem, rotacja na zewnątrz stawów biodrowych celem wzmocnienia rotatorów i odwodzicieli stawu biodrowego.

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Wiktor Deroń

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.