Złamania i przeciążenia kości ręki - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
Kolana koślawe – czym są i jak je rozpoznać?
7 grudnia 2020
Ból gęsiej stopki – przyczyny, objawy, leczenie
6 stycznia 2021
Kolana koślawe – czym są i jak je rozpoznać?
7 grudnia 2020
Ból gęsiej stopki – przyczyny, objawy, leczenie
6 stycznia 2021

Złamania i przeciążenia kości ręki mogą dotyczyć w głównej mierze sportowców uprawiających sporty walki i boks, ale również np. muzyków- jak wiolonczelistów i skrzypków, którzy mocno angażują dłonie. Oczywiście, jako główne przyczyny problemów, najszybciej na myśl przychodzą silne urazy z uderzenia bezpośredniego w zaciśniętą pięść, upadki na otwartą rękę, czy też długotrwale powtarzany mechanizm przeciążeniowy – ustawienie w tej samej pozycji wiele godzin. Czasami , gdy dochodzi do złamań np. z przemieszczeniem, to wymagane jest leczenie operacyjne i potem długotrwałe unieruchomienie. Ręka pełni bardzo ważne funkcje : poznawcze i wykonawcze, a że zakres pracy rozciąga się od nadgarstka aż do palców, jest wiele struktur anatomicznych którym należy pomóc wrócić do pełnej sprawności. Główne problemy to złamania w obrębie kości śródręcza oraz paliczków jako wynik uderzenia z ogromna siłą.

Objawy złamania lub przeciążenia kości ręki

Po czym możemy to poznać: – obrzęk w okolicy urazu oraz wrażliwość na dotyk i ucisk, – krwiak lub/i zasinienie – ograniczenie ruchów palców lub/i uczucie sztywności

Co powinno się zrobić po ściągnięciu gipsu lub ortezy? Jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie pełnej sprawności manualnej ręki. Oczywiście stosowanie zimnych okładów na opuchniętą jeszcze dłoń nie zaszkodzi. Jednak pamiętajmy- bez odpowiedniego pokierowania procesem fizjoterapii możemy zrobić sobie większą krzywdę, dlatego tak ważne jest , aby zacząć od wizyty u fizjoterapeuty, który odpowiednio dobierze metodę terapii i właściwe ćwiczenia.

Złamania i przeciążenia kości ręki – leczenie

Jeśli zlekceważymy proces fizjoterapii i pozostawimy zdrowienie ręki samej sobie, może nas spotkać kilka poważnych powikłań: – powstanie stawu rzekomego, – ograniczenia w ruchomości i funkcji ręki, – przewlekłe zapalenia tkanek miękkich w obrębie dłoni, – kamienne krwiaki- czyli uszkodzenie podskórnych naczyń krwionośnych na poduszkach palców- są bolesne i długo się goją.

?A oto kilka przykładów jak powinien wyglądać odpowiedni powrót do zdrowia przy tego typu problemach. ( Polecamy wykonywanie ćwiczeń wspomnianym wcześniej muzykom- poprawi to krążenie i sprawność manualną ręki i palców.)

1. Trakcja i mobilizacja do zgięcia grzbietowego oraz dłoniowego na 1)stawach śródręczno –nadgarstkowym II i III palca oraz 2) stawach śródręczno- paliczkowych tych samych palców. 2. Trakcja i mobilizacja do zgięcia grzbietowego w stawach śródręczno- nadgarstkowym.

3. Naprzemienne otwieranie dłoni i zamykanie jej w pięść na zmianę z chowaniem kciuka w pięści i bez tego.

4. Naprzemienne zginanie paliczków palców oraz ich prostowanie bez udziału stawu nadgarstkowego.

5. Naprzemienne zaciskanie dłoni i jej otwieranie na miękkim materiale.

6. Naprzemienne odwodzenie i przywodzenie palców przeciwko lekkiemu oporowi.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Maria Stachów

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.