stres
CO Z NAMI ROBI STRES?
2 czerwca 2022
Wygraj z bólem łydek!
1 lipca 2022
stres
CO Z NAMI ROBI STRES?
2 czerwca 2022
Wygraj z bólem łydek!
1 lipca 2022

Czujesz drętwienie rąk podczas pracy przy komputerze, a zmiana pozycji nie daje większego rezultatu?

Cudowną właściwością ludzkiego ciała jest to, że adaptuje się ono do najczęściej przyjmowanej w ciągu dnia pozycji. Jeśli więc siedzisz i pochylasz się do przodu lub robisz łuk do tyłu, mięśnie i stawy utworzą pewnego rodzaju rusztowanie ułatwiające utrzymywanie tego stanu. Jednak utrudniające przyjęcie później lepszych pozycji. 

Drętwienie rąk zazwyczaj sugeruje problem z prawidłowym przewodnictwem nerwowym. Niejednokrotnie pewnie słyszałeś, że jak drętwieją Ci ręce to pewnie cieśń nadgarstka albo problem w kręgosłupie szyjnym. Oba te scenariusze mogą być prawdziwe. 

Unerwienie kończyny górnej bierze swój początek ze splotu ramiennego, a ten lokalizuje się w odcinku szyjnym kręgosłupa. Wychodząc po jego bocznej stronie, kieruje się pod obojczyk w sąsiedztwie mięśnia piersiowego mniejszego do dołu pachowego aż do ręki (dłoni).


Nerwy nie rozciągają się, ale powinny mieć zapewniony prawidłowy ślizg względem innych struktur (mięśni, powięzi, otworów). Jeśli ciągle przyjmujesz złe pozycje, ten ślizg może być zaburzony i w konsekwencji prowadzić do drętwienia rąk. 

Czemu ręce drętwieją podczas pracy przy komputerze?

 • Zła pozycja głowy i szyi. Ciągłe pochylanie głowy nad telefonem czy klawiaturą może skutkować: dyskopatią szyjną, zwyrodnieniem stawów międzykręgowych, zamknięciem otworu międzykręgowego, permanentnym spięciem mięśni szyi w konsekwencji może dojść do ucisku korzenia nerwowego i pojawia się drętwienie rąk.
 • Niepoprawna pozycja barku. Wielogodzinne używanie myszki bez przerwy ustawia nasz bark w protrakcji, czyli wysunięty do przodu i góry. To powoduje zamknięcie klatki piersiowej, mięśnie piersiowe przykurczają się, a tuż pod obojczykiem może dojść do ucisku splotu nerwowego a objawy pojawić się w postaci drętwienia rąk.
 • Nieodpowiednia pozycja przedramion i nadgarstków. Brak podparcia dla przedramion i nadgarstków może prowadzić do dużych napięć mięśniowych w tych rejonach i zabierać miejsce poszczególnym nerwom.
  Uciśnięcie jednego z nich może dawać drętwienie konkretnych palców rąk.

Co robić gdy drętwieją ręce?

 • Zadbaj o swoje miejsce pracy – usiądź prosto, ustaw monitor na wysokości wzroku, zapewnij podparcie dla łokci i przedramion. Jeśli pracujesz myszką to również dla nadgarstka.
 • Rób przerwy! Nawet najlepsze krzesło i wyprostowana pozycja nic nie pomogą, jeśli spędzasz przed komputerem x godzin i nie masz żadnego ruchu.
  Wstań, przejdź się, rozciągnij mięśnie szyi i przedramion, rozluźnij barki. To nic nie kosztuje! 
 • Pamiętaj o aktywności fizycznej, jeśli pracujesz siedząc pomyśl aby poruszać się po pracy.
 • Idź do fizjoterapeuty. On Cię zbada i dokładnie oceni gdzie możesz mieć problem. Następnie się z nim rozprawi i da wskazówki co robić, żeby ten problem nie wracał. 

Na naszym kanale YouTube znajdziesz film, w którym pokazujemy Ci, jak wygląda terapia fizjoterapeutyczna oraz autoterapia w problemie drętwiejących rąk.

×