shift
Dlaczego shiftuje w przysiadzie?
8 lutego 2024
Promocja z okazji Dnia Kobiet!
1 marca 2024
shift
Dlaczego shiftuje w przysiadzie?
8 lutego 2024
Promocja z okazji Dnia Kobiet!
1 marca 2024

Kobiety, które pierwszy raz przychodzą na trening, mówią, że chcą schudnąć. I nie ma w tym nic złego, ale!

Trzeba pamiętać…

Zdrowe i sprawne ciało to nie tylko ciało, które jest szczupłe. Więcej! Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej u kobiet nie jest dobry, bo może powodować wiele problemów hormonalnych.

Zdrowe i sprawne ciało to ciało silne, zdolne do pokonywania codziennych obciążeń. Dla każdej kobiety będzie to co innego, ale myślę, że nie ma wśród nas takiej, która by nigdy nie miała problemu z odkręceniem słoika czy przeniesieniem np. doniczki z wielkim kwiatem w domu. Albo wniesieniem dziecięcego wózka lub rowerka na pięterko.

Na treningach obecnie mam dziewczyny, które trenują siłowo, bo:

  • chcą jeździć na nartach/desce
  • uprawiają biegi górskie i ich nogi potrzebują wzmocnenia
  • pływają łódką i chcą wchodzić na maszt
  • mają małe dzieci i czasem brakuje im siły, żeby je nosić
  • lubią być silne
  • traktują trening jako inwestycje w sprawność na długie lata
  • jako profilaktyka osteoporozy
  • chcą startować w biegach z przeszkodami.

Jako kobiety z natury też mamy niższy poziom tkanki mięśniowej niż mężczyźni, a to właśnie jej odpowiedni poziom sprawi, że na starość będzie siła, żeby samodzielnie wejść po schodach. Wraz z wiekiem poziom tkanki mięśniowej będzie malał.

Elastyczne, silne mięśnie sprawią, że nasza postawa będzie „ładniejsza” dłużej. Silne mięśnie grzbietu sprawią, że nie będziemy się garbić. Silne mięśnie pośladków, elastyczne zginacze bioder i dobrze pracujący, odpowiednio silny brzuch sprawią, że nie będziesz mogła się porządnie wyprostować. Silna czwórka pozwoli dłużej jeździć na nartach.

Odpowiednie trenowanie siłowo w połączeniu zrównoważonym żywieniem, dużą ilością kroków na co dzień to recepta na sprawność.

Sprawdź sama 🙂

A co jeśli jak słyszysz słowo siłownia i sport masz ciarki i ogarnia Cię wstręt?

Możesz spojrzeć na sprawę inaczej. Pomyśl o ruchu, obojętne jakim. Nie ma obowiązku trenowania mocno siłowo, chociaż niewątpliwie daje to wiele benefitów. Ruch dla zachowania zdrowia jest bardzo ważny.

Pamiętaj, że każdy ruch jest dobry. Każda aktywność jest lepsza niż jej brak. Nie trzeba się katować i zarzynać na siłce, żeby być zdrowym. Czasem nie warto czekać na idealny moment, aż będą siły i 3 godziny wolnego czasu na trening. Zrobione zawsze jest lepsze od idealnego. 

To normalne, że czasem nie ma siły, nie ma czasu. W takich momentach trzeba zrobić tyle ile w danej chwili można. Czasem będzie to 5 minut mobilizacji klatki piersiowej i kręgosłupa, sesja z Chodakowska albo sesja jogi. Czasem to spacer do domu po pracy.

Bądźcie dla siebie dobrzy i wyrozumiali, ale nie bądźcie leniwi. Dbajcie o swoje ciała.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!

×