Zespół cieśni nadgarstka – profilaktyka i leczenie
24 czerwca 2020
Uszkodzenia obrąbka stawowego
27 lipca 2020
Zespół cieśni nadgarstka – profilaktyka i leczenie
24 czerwca 2020
Uszkodzenia obrąbka stawowego
27 lipca 2020
 
Komu z nas nie zdarzyło się źle stanąć, źle skoczyć z wyższego murka, albo w trakcie biegania potknąć się na nierównej powierzchni i poczuć, że ze stopą jest coś nie tak. To wszystko, to proste sposoby prowadzące do skręcenia stawu skokowego.
 
Zacznijmy od początku. Skręcenie jest uszkodzeniem aparatu więzadłowo – torebkowego z powodu przekroczenia naturalnego, fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym.
 

Jak dochodzi do skręcenia stawu skokowego?

  1. Albo w wyniku nadmiernego odwrócenia stopy- czyli inwersji. Przeważnie podczas biegu, skoku, szybkiego marszu plus złe ustawienia stopy poprzez przywiedzenie i jednoczesne odwrócenie. Możemy sobie wyobrazić jak opieramy stopę o zewnętrzną krawędź. Dodatkowym elementem tej sytuacji jest nierówne podłoże. Uszkodzone zostają boczne struktury więzadłowe i torebka stawowa.
  2. Albo w wyniku nadmiernego nawrócenia stopy- czyli ewersji. Mechanizm działania głownie bazuje podczas bezpośredniego uderzenia w przyśrodkową stronę stopy, a ruch jaki wywołujemy to odwiedzenia i jednoczesne nawrócenie stopy.
  3. Albo przez liczne mikro-urazy.

Jakich objawów powinnyśmy się spodziewać?

Wszystko jest zależne od stopnia skręcenia, ale na pewno wszystkie mają kilka cech wspólnych:
 
  • ból i obrzęk,
  • ucieplenie i krwiak zewnętrzny lub/i wewnętrzny,
  • ograniczenie ruchomości i przymusowe ustawienie stawu.

Czego należy unikać na samym początku od wystąpienia urazu?

  • ciepłych kąpieli, ciepłych kompresów i maści rozgrzewających,
  • obciążania stopy,
  • aspiryny, ponieważ rozrzedza krew i może zwiększyć krwiaki,
  • przykładania lodu bezpośrednio na skórę.

Co to jest metoda PRICE?

P – protection – ochrona i odciążenie stawu,
R – rest – odpoczynek i ograniczenie ruchomości,
I – ice – schadzanie uszkodzonego miejsca, najlepiej workiem żelowym ale pamiętaj nie bezpośrednio na skórę,
C – compression – ucisk,
E – elevation – ułożenie p/obrzękowe, czyli ułożenie chorej kończyny powyżej poziomu serca, okoló 15-20 cm w górę.
 

Kiedy możemy rozpocząć rehabilitację?

Wszystko jest zależne od stopnia uszkodzenia i tego, jak szybko schodzi nam opuchlizna. Jeśli czujemy już jakąś niewielką możliwość ruchu w stawie, należy się zgłosić do fizjoterapeuty.
  • Możemy w tym wypadku zastosować techniki przeciwbólowe, drenażu limfatycznego czy choćby ćwiczenia izometryczne, aby pracować nad napięciem mięśniowym i zapobiegać ich zanikom.
  •  Dla zmniejszenia dyskomfortu, zwiekszenia stabilizacji stopy lub dla lepszego efektu drenażowego można zastosować odpowiednią technikę KinesioTapingu.
Z czasem dochodzą ćwiczenia nakierowane na poprawę stabilizacji, czucia głębokiego, zwiększenie siły oraz zakresu ruchu w stawie. Celem ich jest przywrócenie funkcji stawu oraz zapobieganie nawrotom takich niefortunnych sytuacji, aby móc dalej wykonywać swoja ulubioną aktywność fizyczną.
 

Kilka przykładów ćwiczeń, które wykorzystujemy w naszym Centrum:

  1. Poz. Wyjsciowa: stanie , ruch: Rolowanie na piłce Lacrosse – 30 ruchów do zgięcia grzbietowego i podeszwowego po 2-3 serie.
  2. Poz. Wyjściowa – siad prosty. Ruch: wolne zgniecie grzbietowe połączone z ewersją czyli nawracaniem oraz zgięcie podeszwowe – 30 powtórzeń na każdy ruch/ 2-3 serie.
  3. Poz. Wyjściowa – stanie. Podkładamy pod stopę w pozycji max zgięcia grzbietowego ovoball. Ruch- docisk do zgięcia podeszwowego do max zakresu ruchu. 30 powtórzeń. 2-3 serie.
  4. Poz. Wyj – stanie. Podkładamy pod stopę ovoball w poz max zgięcia podeszwowego. Ruch- zgniecie zgrzbietowe do max zakresu ruchu. 30 powtórzeń. 2-3 serie.
  5. Poz. Wyj – siad prosty. Owijamy taśmę thera band wokół stopy z końcami skierowanymi do siebie. Ruch- zgniecie podeszwowe do max zakresu ruchu.
  6. Poz. Wyj – siad prosty. Owijamy taśmę thera band wokół stopy z końcami zaczepionymi o jakiś mebel lub balustrada w domu. Ruch- zgniecie grzbietowego do max zakresu ruchu.
  7. Poz. Wyj – stanie, opieramy stopę na bosu lub na berecie. Ruch- zgiecie stawu skokowego do max zakresu oraz kolanowego z zatrzymaniem na 5sek, po czym powrót do wyprostu.
  8. Poz. Wyj – stanie przed bosu na odległość jednego kroku. Ruch- dynamiczny ruch wykroku i wejścia na bosu oraz zgięcia grzbietowego bez udziału drugiej kd.
 

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.

×