Artykuł posiecony proflaktyce w zespole cieśni nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka- profilaktyka
24 czerwca 2020
Uszkodzenia obrąbka stawowego
27 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Skręcenia stawu skokowego

Fizjoterapeutka podczas rehablitacji w przypadku skręcenia stawu skokowego.
👩‍🏫 SKRĘCENIE STAWU SKOKOWEGO
Komu z nas nie zdarzyło się źle stanąć, źle skoczyć z wyższego murka, albo w trakcie biegania potknąć się na nierównej powierzchni i poczuć, że ze stopą jest coś nie tak. To wszystko, to proste sposoby prowadzące do skręcenia stawu skokowego.
👉Zacznijmy od początku.
Skręcenie jest uszkodzeniem aparatu więzadłowo- torebkowego z powodu przekroczenia naturalnego, fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym.
🔎Jak do tego dochodzi?
1. Albo w wyniku nadmiernego odwrócenia stopy- czyli inwersji. Przeważnie podczas biegu, skoku, szybkiego marszu plus złe ustawienia stopy poprzez przywiedzenie i jednoczesne odwrócenie. Możemy sobie wyobrazić jak opieramy stopę o zewnętrzną krawędź. Dodatkowym elementem tej sytuacji jest nierówne podłoże. Uszkodzone zostają boczne struktury więzadłowe i torebka stawowa.
2. Albo w wyniku nadmiernego nawrócenia stopy- czyli ewersji. Mechanizm działania głownie bazuje podczas bezpośredniego uderzenia w przyśrodkową stronę stopy, a ruch jaki wywołujemy to odwiedzenia i jednoczesne nawrócenie stopy.
3. Albo przez liczne mikro-urazy.
🔎Jakich objawów powinnyśmy się spodziewać?
Wszystko jest zależne od stopnia skręcenia, ale na pewno wszystkie mają kilka cech wspólnych:
-ból i obrzęk,
– ucieplenie i krwiak zewnętrzny lub/i wewnętrzny,
– ograniczenie ruchomości i przymusowe ustawienie stawu.
🆘Na samym początku od urazu należy unikać:
– ciepłych kąpieli, ciepłych kompresów i maści rozgrzewających,
– obciążania stopy,
– aspiryny, ponieważ rozrzedza krew i może zwiększyć krwiaki,
– przykładania lodu bezpośrednio na skórę.
🆘A zatem co Powinno się robić- zastosować metodę PRICE:
– P- protection- ochrona i odciążenie stawu,
– R –rest- odpoczynek i ograniczenie ruchomości,
– I – ice- schadzanie uszkodzonego miejsca, najlepiej workiem żelowym ale pamiętaj nie bezpośrednio na skórę,
– C- compression- ucisk,
– E- elevation- ułożenie p/obrzękowe, czyli ułożenie chorej kończyny powyżej poziomu serca, okoló 15-20 cm w górę.
👩‍⚕️A teraz czas na rehabilitację.
Wszystko jest zależne od stopnia uszkodzenia i tego, jak szybko schodzi nam opuchlizna. Jeśli czujemy już jakąś niewielką możliwość ruchu w stawie, należy się zgłosić do fizjoterapeuty.
👉Możemy w tym wypadku zastosować techniki przeciwbólowe, drenażu limfatycznego czy choćby ćwiczenia izometryczne, aby pracować nad napięciem mięśniowym i zapobiegać ich zanikom.
👉 Dla zmniejszenia dyskomfortu, zwiekszenia stabilizacji stopy lub dla lepszego efektu drenażowego można zastosować odpowiednią technikę KinesioTapingu.
👉Z czasem dochodzą ćwiczenia nakierowane na poprawę stabilizacji, czucia głębokiego, zwiększenie siły oraz zakresu ruchu w stawie. Celem ich jest przywrócenie funkcji stawu oraz zapobieganie nawrotom takich niefortunnych sytuacji, aby móc dalej wykonywać swoja ulubioną aktywność fizyczną.
1. Poz. Wyjsciowa: stanie , ruch: Rolowanie na piłce Lacrosse – 30 ruchów do zgięcia grzbietowego i podeszwowego po 2-3 serie
2. Poz. Wyjściowa – siad prosty. Ruch: wolne zgniecie grzbietowe połączone z ewersją czyli nawracaniem oraz zgięcie podeszwowe – 30 powtórzeń na każdy ruch/ 2-3 serie.
3. Poz. Wyjściowa – stanie. Podkładamy pod stopę w pozycji max zgięcia grzbietowego ovoball. Ruch- docisk do zgięcia podeszwowego do max zakresu ruchu. 30 powtórzeń. 2-3 serie.
4. Poz. Wyj- stanie. Podkładamy pod stopę ovoball w poz max zgięcia podeszwowego. Ruch- zgniecie zgrzbietowe do max zakresu ruchu. 30 powtórzeń. 2-3 serie
5. Poz. Wyj- siad prosty. Owijamy taśmę thera band wokół stopy z końcami skierowanymi do siebie. Ruch- zgniecie podeszwowe do max zakresu ruchu.
6. Poz. Wyj- siad prosty. Owijamy taśmę thera band wokół stopy z końcami zaczepionymi o jakiś mebel lub balustrada w domu. Ruch- zgniecie grzbietowego do max zakresu ruchu.
7. Poz. Wyj- stanie, opieramy stopę na bosu lub na berecie. Ruch- zgiecie stawu skokowego do max zakresu oraz kolanowego z zatrzymaniem na 5sek, po czym powrót do wyprostu.
8. Poz. Wyj- stanie przed bosu na odległość jednego kroku. Ruch- dynamiczny ruch wykroku i wejścia na bosu oraz zgięcia grzbietowego bez udziału drugiej kd.