Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
uda
Naciągniecie i naderwanie mięśnia dwugłowego uda
14 lipca 2023
organizm
Wpływ oddechu na organizm
31 lipca 2023
uda
Naciągniecie i naderwanie mięśnia dwugłowego uda
14 lipca 2023
organizm
Wpływ oddechu na organizm
31 lipca 2023

Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego, jak zróżnicować ból w obrębie stawu ramiennego?
Ból w obrębie stawu ramiennego jest jednym z najczęstszych powodów, dla których pacjenci zgłaszają się do lekarza lub fizjoterapeuty. Zwykle jest to związane z różnorodnymi schorzeniami, urazami lub przeciążeniem, które wpływają na funkcję i wydolność tego stawu. Jednakże, aby ustalić dokładną diagnozę oraz zalecić odpowiednie leczenie, konieczne jest przeprowadzenie testów funkcjonalnych dla stawu ramiennego. Testy te są kluczowym narzędziem w ocenie zakresu ruchu, siły oraz stabilności stawu ramiennego, a także w identyfikacji konkretnych objawów w celu ustalenia przyczyny bólu. W tym artykule po krótce opiszemy najpopularniejsze testy z jakimi możesz się spotkać w gabinecie oraz jak można je interpretować.


Test Jerka:
Wykonanie: Pacjent siedzi a jego ramię jest ustawione w odwiedzeniu w stawie ramiennym do 90o i rotacji wewnętrznej. Test polega na przywiedzeniu ramienia w płaszczyźnie horyzontalnej.
Interpretacja Służy do diagnostyki tylno-dolnej niestabilności stawu ramiennego. Pojawienie się bólu podczas testu może wskazywać na tę jednostkę chorobową.


Test draśnięcia Apleya:
Wykonanie: Pacjent siedzi, test polega na próbie dotknięcia palcem wskazującym jednej ręki leżącego po przeciwnej stronie górnego kąta łopatki.
Interpretacja: Test jest pozytywny, gdy pojawiają się ból w obszarze pierścienia rotatorów oraz problem dotknięcia przeciwległej łopatki. Może to wskazywać na choroby pierścienia rotatorów, zwykle związane z mięśniem nadgrzebieniowym.


Test Adsona:
Wykonanie: Pacjent siedzi, a fizjoterapeuta wyczuwa tętno na tętnicy promieniowej następnie odwodzi ramię zgina staw łokciowy do 90o i wykonuje rotację zewnętrzną w ramieniu. Pacjent rotuje głowę w kierunku badanej następnie przeciwnej kończyny.
Interpretacja: Test Adsona służy do wykrywania zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Pozytywny wynik to zanik tętna na tętnicy promieniowej, co może wskazywać na obecność tego problemu.


Test Yergasona:
Wykonanie: Badana kończyna górna jest zgięta w stawie łokciowym do 90o, a fizjoterapeuta jedną ręką bada bruzdę międzyguzkową, a drugą chwyta przedramię pacjenta podobnie jak do przywitania. Pacjent wykonuje supinację przedramienia wbrew stawianemu oporowi.
Interpretacja: Test ten służy ocenie wydolności głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Ból w okolicy bruzdy międzyguzkowej może wskazywać na patologie tej struktury.


Test Jobe’a:
Wykonanie: Pacjent w pozycji siedzącej. Jego ramię znajduje się w odwiedzeniu do 90o i rotacji wewnętrznej. Fizjoterapeuta wywiera nacisk od góry na przedramiona podczas odwodzenia i zginania w płaszczyźnie poziomej.
Interpretacja: Test Jobe’a jest pozytywny, gdy pacjent odczuwa ból i nie jest w stanie utrzymać ramienia w odwiedzeniu do 90 stopni wobec nacisku. Test ten służy do diagnozowania dysfunkcji mięśnia nadgrzebieniowego.

Post przygotował nasz fizjoterapeuta Maciej Klimpel.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!