Zespół górnego otworu klatki piersiowej
14 kwietnia 2020
Ważny komunikat dla pacjentów i klientów RehaFit
23 kwietnia 2020
Zespół górnego otworu klatki piersiowej
14 kwietnia 2020
Ważny komunikat dla pacjentów i klientów RehaFit
23 kwietnia 2020

Ból pięty- zapalenie rozcięgna podeszwowego

? Fizjoterapeuci na home office? Fizjoterapia w czasach koronawirusa?
Sezon 01, Odcinek 06 (s01/e06)

?Ból pięty- dolegliwość, która może spotkać każdego.

Chyba każdy z Was chociaż raz w życiu doświadczył bólu w obrębie pięty. Z czym może być to związane? Czy mogę temu w jakiś sposób zapobiec?

Przyczyny bólu pięty

?Po pierwsze warto podkreślić, że najczęściej wymienia się jedną z 3 przyczyn bólu w obrębie pięty:
– zapalenie rozcięgna podeszwowego;
– zapalenie ścięgna Achillesa;
– przyczyny kostno-przeciążeniowe np. ostroga piętowa.

?Skupimy się dzisiaj na zapaleniu rozcięgna podeszwowego, gdyż to właśnie ono jest najczęstszą przyczyną dolegliwości w tym rejonie. Z powodu dolegliwości bólowych związanych z tym obszarem zgłasza się do lekarzu w Polsce średnio około 1 mln pacjentów rocznie. Całkiem sporo jak na przypadłość ortopedyczną. Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, w okolicy rozcięgna w sytuacji „zapalenia” nie ma żadnych komórek zapalnych, więc nazwa ta nie jest do końca zgodna ze stanem prawdziwym. Podejrzewa się, że przyczyną bólu tak naprawdę nie jest stan zapalny tylko uszkodzenie włókien kolagenowych, za pomocą których mięsień przyczepia się do kości piętowej.
W dolegliwości tej mamy do czynienia ze zbyt dużym napięciem w obrębie rozcięgna . Może to być także efekt zbyt dużego napięcia w obrębie mięśni łydki, czy też ścięgna Achillesa. Do przeciążenia dochodzi najczęściej przy stopie płaskiej z obniżonym łukiem podłużnym, przy nadmiernej koślawości pięty i nadmiernej supinacji przodostopia. Co ciekawe powtarzające się zapalenia powięzi podeszwowej prowadzą bezpośrednio do powstawania ostrogi piętowej.

O czym właściwe mowa?
Rozcięgno to mocna, włóknista struktura przypominająca taśmę. Jest to bardzo silne połączenie mechaniczno- dynamiczne między palcami stóp a piętą. Ma bezpośredni wpływ na kształt łuku poprzecznego i podłużnego stopy. Powięź podeszwowa stopy działa jak cięciwa łuku, podtrzymuje odpowiedni kształt stopy, amortyzuje i pozwala na kontrolowane ,,rozsunięcie” się kości pod wpływem ciężaru naszego ciała.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego nie dotyczy tylko osób czynnie uprawiających sport, na przykład biegaczy, skoczków, koszykarzy czy też siatkarzy. W dużej części dotyczy osób prowadzących siedzący i stojący tryb życia. Bezpośredni wpływ ma także użytkowane przez nas obuwie. Im twardsza podeszwa tym łatwiej o powstanie problemu. Ciekawostką jest też to, że przypadłość ta potrafi dotykać osób chodzących często na boso. Wynika to po części z nie do końca prawidłowego wzorca chodu, gdzie za mocno zaczynana jest faza kontaktu pięty z podłożem (mocne uderzanie piętami o podłoże).

Ćwiczenia na zapalenie mięśnia podeszwowego

??Poniżej przedstawiamy Wam filmik z przykładowym postępowaniem autoterapeutycznym w przypadku tego oto schorzenia. Polecamy wykonywanie poniższego zestawu każdemu z objawami bólu w obrębie pięty.

1. Rozcieraj poprzecznie za pomocą kciuków rozcięgno idąc od pięty do palców. Powtórz to 5-6 razy.

2. Rozcieraj za pomocą piąstki od pięty do palców. Powtórz ruch w wolnym tempie 5-6 razy.

3. Rolowanie rozcięgna podeszwowego za pomocą piłeczki lacrosse. Poświęć na to około 3 minuty. Wykonuj powoli ruchy od pięty po palce szukając miejsc o większym napięciu. Zatrzymaj się na nich i postaraj się pracować bardziej punktowo w celu rozluźnienia. Rozluźnij koniecznie punkt po przyśrodkowej części stopy blisko kości piętowej (mocno bolesny ? Możesz też stosować ruchy okrężne.

4. Rozciąganie rozcięgna z użyciem ręcznika. Wykonuj ruch powoli. Staraj się, aby w końcowej fazie tylko pięta miała kontakt z podłożem (mocno ją dociskaj). Ciągnij ręcznik z całej siły do góry i do siebie. Dla lepszego efektu możesz użyć taśmy thera-band jeżeli ją posiadasz. Z użyciem taśmy rozciąganie będzie mocniejsze. Wykonuj ruch 10 razy.

5. Rozciąganie zginacza długiego palucha na książce lub innym podwyższeniu. Wejdź w maksymalną pozycję i wytrzymaj 20 sekund. Powtórz 5 razy.

6. Opuszczanie stopy na stopniu lub innym podwyższeniu z pozycji neutralnej do maksymalnego zgięcia grzbietowego. Stopa oparta tylko i wyłącznie na przodostopiu. Druga noga w powietrzu. Zostań w końcowej pozycji 15-20 sekund. Powtórz 5 razy.

7. Rozciąganie w oparciu o ścianę. postaraj się aby Twój tułów przesunął się jak najbliżej ściany. Wytrzymaj w pozycji 30 sekund. Powtórz 3 razy.

8. Mobilizacje dynamiczne w pozycji stojącej z wykorzystaniem przeniesienia środka ciężkości. Najpierw wykonaj samo przechylenie tułowia do przodu z pełnym obciążeniem na nogę wykroczną. Powtórz powoli 10-15 razy. W drugiej kolejności ten sam ruch wykończ przejściem na palce. Powtórz także 10-15 razy.

W przypadku gdy cierpisz na dolegliwości wykonuj ćwiczenia 1-2 razy dziennie a na efekt nie będziecie musieć zbyt długo czekać.

Powodzenia.
Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Marcin Kosowski ?

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiufizjoterapia.

×