Na początek wspomnijmy, że nazwa wywodzi się od twórcy tego systemu czy też protokołu treningowego, mianowicie od japońskiego doktora Izumi Tabata – który wprowadził ten system u swoich podopiecznych (panczenistów). Później został skutecznie wykorzystywany w innych dyscyplinach treningowych. Dzisiaj jest dosyć powszechnie używany w wielu kombinacjach.
Jednak dzisiaj treningi tabata nie mają nic wspólnego z tym jakie są jej założenia i potrafią trwać nawet godzinę.
Bardzo ważnym aspektem tego typu pracy jest możliwość poprawy zdolności funkcjonowania serca, jednak nie powinny wykonywać jej osoby ze słabym sercem czy chorobą nadciśnieniową.
Pracując w tabacie, powinniśmy zadbać by ćwiczenie, które wykonujemy, było poprawne technicznie – to sprawa pierwszorzędna
Możemy spróbować wykonać tabatę wg jej pierwotnych założeń i sprawdzić się – można potraktować to jako sprawdzian, który bardzo łatwo powtórzyć. Jeśli chodzi o miksowanie ćwiczeń, możemy je łączyć w miarę dowolnie lub nie – i wykonać tylko jedno ćwiczenie przez 8 rund.
Najczęściej jednak staramy się wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe – sprinty, wiosłowanie na ergometrze.
Jako trenerzy, którzy skupiają uwagę na oddychaniu, często wrzucamy techniki oddechowe w tabaty i wykonujemy np. deski (plank) z naciskiem na prawidłowe oddechy w czasie.
Podobają Ci się nasze treści? Śledź nasze Social Media!
Facebook: https://www.facebook.com/rehafit.org
Instagram: https://www.instagram.com/rehafitwroclaw/